Արծվիկ Մինասյանին Սերժ Սարգսյանի խոսքերը հիասթափեցրել են
-Ցավոք, ես հիասթափվել եմ նախագահի երեկվա խոսքերից,- «Հայելի» ակումբում լրագրողներին ասել է ՀՅ Դաշնակցություն խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը՝ անդրադառնալով Հանրային խորհրդի անդամների հետ հանդիպման ժամանակ հնչած ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքերին.
-Նախագահի խոսքից ես եզրակացրեցի, որ նախաձեռնողը եղել ենք մե՛նք, և ոչ ոք չի՛ պարտադրել մեզ։ Այդ դեպքում ես ուղղակի պետք է հարց ուղղեմ՝ եթե մենք նախաձեռնողն ենք, ապա մինչ այդ մենք կարողացե՞լ ենք գնահատել տնտեսական, սոցիալական և այլ ոլորտների հնարավոր բոլոր ռիսկերը, որ նոր այդ նախաձեռնությունն իրականացրել ենք։ Եվ երկրորդ հռետորական հարցը՝ այս փաստաթղթի նախագիծը որտե՞ղ է ծնվել, ես ո՞ր երկրի շահը տեսնեմ սրա տակ՝ բացի Թուրքիայի շահից։
Ա. Մինասյանը համամիտ չէ նաև Ս. Սարգսյանի կողմից, օրինակ, Իրանը և Թուրքիան համեմատելու հետ։
-Ոչ ճիշտ համադրություն։ Չի՛ կարելի Իրանի հետ մեր հարաբերությունները նույնականացնել կամ փորձել համարժեք դարձնել Թուրքիայի հետ կապված հարաբերություններին,- ասել է Ա. Մինասյանը,-Թուրքիան Հայաստանին դիտում է որպես հակառակորդ, ագրեսոր, թշնամի երկիր։ Առհավատչյան երեկ հեռուսատեսությամբ ցուցադրված կադրն էր, որտեղ դպրոցներում բաժանված դասագրքերում Հայաստանը պարզապես չկար. թուրքական տարածք էր։ Մենք պետք է իմանանք, որ թուրքերի հետ հարաբերություններում չափազանց զգույշ պետք է լինել։ Հարաբերություններ հաստատելը չի նշանակում անվերադարձ կորցրած եղբորը գտնելու քաղաքականություն վարել։

Слова Сержа Саргсяна разочаровали Арцвика Минасяна
«К сожалению, я разочарован вчерашними словами Сержа Саргсяна», - в клубе «Айацк» сказал журналистам член парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Миносян, говоря относительно сказанных Сержем  Саргсяном на встрече с членами Общественного собрания слов.
«Из слов президента я заключил, что инициаторами были мы, и никто нас не обязывал. В этом случае я просто должен задать вопрос: если мы инициаторы, то смогли ли мы перед этим оценить все возможные экономические, социальные и другие риски, чтобы только потом реализовать инициативу?  И второй риторический вопрос: где зародился проект этого документа, интересы какого государства, если не Турции, мне видеть под всем этим?
А.Минасян не согласен также со сравнением Сержа Саргсяна Турции с Ираном.
«Неправильное сопоставление. Нельзя наши отношения с Ираном отождествлять или пытаться делать их равноценными с отношениями, связанными с Турцией», - сказал А.Минасян, добавив: «Турция рассматривает Армению как противника, агрессора, вражескую страну». Залогом этого является показанный по  телевидению кадр, на котором в розданных в школах учебниках Армении попросту не было - она была турецкой территорией. Мы должны знать, что в отношениях с турками нужно быть крайне осторожными. Установление отношений не означает ведение политики поиска безвозвратно потерянного брата».