Այսօր մեկնարկում է ՀՀ նախագահի համահայկական ուղևորությունը սփյուռքահայ գաղթօջախներ
Հոկտեմբերի 1-ից ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մեկշաբաթյաայցելություններիշարքէսկսելՓարիզի,ՆյուՅորքի, Լոս-Անջելեսի, ԲեյրութիուԴոնիՌոստովիհայկականմեծգաղթօջախներ՝ լսելու տեղի և համեմատաբար մոտ գտնվող այլ գաղթօջախների հայության կարծիքն ու տեսակետները հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:
Նախատեսվում է, որ համահայկական ուղևորության ժամանակ ՀՀ նախագահըկանցնի ավելի քան 30 հազար կմ տարածքով, կհանդիպի 35 երկրից ժամանած ավելի քան 400 մասնակիցների և 30 համազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ։
Նշենք, սական, որ նախօրեին ԱՄՆ-ի «Մասիս» շաբաթաթերթի քաղաքական բաժնի պատասխանատու ԳրիգորԽոդանյանը «7օր»-ին տեղեկացրել է, որ Լոս-Անջելեսում, Բեյրութում, ՓարիզումևՆյուՅորքումավանդականկուսակցությունները՝ՍԴՀԿ-ն, ՀՌԱԿ-ըևՀՅԴ-ն, ինչպեսնաևսփյուռքիմիշարքկազմակերպություններ, քննարկումենՍերժՍարգսյանիայցելությունըբոյկոտելուևհյուրանոցներիառջևցույցանցկացնելուհարցը։
-Սփյուռքում այսօր 3 ավանդական կուսակցությունները միացած են, միատեղ հայտարարություններ են ստորագրում, միատեղ բողոքի ակցիաներ կազմակերպում։ Այնպեսպետքէլինի, որկա՛մբոլորըգնաննախագահիհետհանդիպմանը, կա՛մոչմեկը,- նշել էր Գ. Խոդոյանը։
Լիբանանի «Արարատ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր ԱհարոնՇխրտմյաննէլ «7օր»-ին ասել էր, որ, ամենայն հավանականությամբ, ՀՀ նախագահին դատարկ սրահները կսպասեն, քանի որ սփյուռքիմեծամասնությունը (գրեթե 95%-ը) կտրականապեսդեմէհայ-թուրքականնախաստորագրվածարձանագարություններին, իսկ Սերժ Սարգսյանի՝ հայկական գաղթօջախներ այցելությունն էլ համարում են ժամանակավրեպևձևականբնույթկրող։
-Ընդամենը 7 օրվա մեջ պետք է այցելի 5-6 գլխավոր մայրաքաղաքներ, որտեղ ճաշկերույթներիընթացքում խոսք առնելով պետք է բավարարվի կամ պետք է կարծի, որ սփյուռքը «բավարարված» է հայ-թուրքական հարաբերությունների շուրջ Հայաստանի կատարած քայլերով,- նշեց Ա. Շխրտմյանը,- նախագահիայցելությունըհամոզիչչէ՛, ևմերժումենքսփյուռքահայությաննայդտեսակճաշկերույթայինայցելություններովբավարարվածտեսնելը. այդպեսչե՛նհամոզումևբանակցումսփյուռքիհետ,- ասել էր նա։
Հոկտեմբերի 1-ից ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մեկշաբաթյա այցելությունների շարք է սկսել Փարիզի, Նյու Յորքի, Լոս-Անջելեսի, Բեյրութի ու Դոնի Ռոստովի հայկական մեծ գաղթօջախներ՝ լսելու տեղի և համեմատաբար մոտ գտնվող այլ գաղթօջախների հայության կարծիքն ու տեսակետները հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:
Նշենք, սական, որ նախօրեին ԱՄՆ-ի «Մասիս» շաբաթաթերթի քաղաքական բաժնի պատասխանատու Գրիգոր Խոդանյանը «7օր»-ին տեղեկացրել է, որ Լոս-Անջելեսում, Բեյրութում, Փարիզում և Նյու Յորքում ավանդական կուսակցությունները՝ ՍԴՀԿ-ն, ՀՌԱԿ-ը և ՀՅԴ-ն, ինչպես նաև սփյուռքի մի շարք կազմակերպություններ, քննարկում են Սերժ Սարգսյանի այցելությունը բոյկոտելու և հյուրանոցների առջև ցույց անցկացնելու հարցը։
-Սփյուռքում այսօր 3 ավանդական կուսակցությունները միացած են, միատեղ հայտարարություններ են ստորագրում, միատեղ բողոքի ակցիաներ կազմակերպում։ Այնպես պետք է լինի, որ կա՛մ բոլորը գնան նախագահի հետ հանդիպմանը, կա՛մ ոչ մեկը,- նշել էր Գ. Խոդոյանը։
Լիբանանի «Արարատ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Ահարոն Շխրտմյանն էլ «7օր»-ին ասել էր, որ, ամենայն հավանականությամբ, ՀՀ նախագահին դատարկ սրահները կսպասեն, քանի որ սփյուռքի մեծամասնությունը (գրեթե 95%-ը) կտրականապես դեմ է հայ-թուրքական նախաստորագրված արձանագարություններին, իսկ Սերժ Սարգսյանի՝ հայկական գաղթօջախներ այցելությունն էլ համարում են ժամանակավրեպ և ձևական բնույթ կրող։
-Ընդամենը 7 օրվա մեջ պետք է այցելի 5-6 գլխավոր մայրաքաղաքներ, որտեղ ճաշկերույթների ընթացքում խոսք առնելով պետք է բավարարվի կամ պետք է կարծի, որ սփյուռքը «բավարարված» է հայ-թուրքական հարաբերությունների շուրջ Հայաստանի կատարած քայլերով,- նշեց Ա. Շխրտմյանը,- նախագահի այցելությունը համոզիչ չէ՛, և մերժում ենք սփյուռքահայությանն այդ տեսակ ճաշկերույթային այցելություններով բավարարված տեսնելը. այդպես չե՛ն համոզում և բանակցում սփյուռքի հետ,- ասել էր նա։

Стартовало панармянское турне президента РА по колониям армянской диаспоры
С 1 октября начался недельный ряд визитов президента РА Сержа Саргсяна в армянские колонии Парижа, Нью-Йорка, Лос-Анджелеса, Бейрута и Ростова-на-Дону, чтобывыслушать мнения и точки зрения армянства местного и находящегося сравнительно вблизи других колоний относительно процесса урегулирования армяно-турецких отношений.
Предусматривается, что во время панармянского турне президент РА пересечет более чем 30 тысяч кв.метров территории, встретится с более чем 400 участниками и представителями 30 общенациональных организаций из 35 стран.
Однако отметим, что ранее ответственный политическим отделом еженедельной газеты «Масис»(США) Григор Ходаян сообщил «7оr», что в Лос-Анджелесе, Бейруте, Париже и Нью-Йорке традиционные партии СДГП, ЛДПР, АРФД, а также ряд партий диаспоры обсуждают вопрос бойкотирования визита Сержа Саргсяна и проведения митинга перед гостиницей.
«Сегодня в диаспоре объединены 3 традиционные партии, они подписывают совместные заявления, организовывают акции протеста. Так получится, что или все пойдут на встречу с президентом, или никто», - отметил Г.Ходаян.
Главный редактор ежедневной газеты «Арарат» Агарон Шхртмян сказал «7or» , что по всей вероятности, президента РА будут ждать пустые залы, поскольку большинство в спюрке (почти 95%) категорически против армяно-турецких парафированных протоколов, а визит Сержа Саргсяна в армянские зарубежные колонии считают, что носит запоздавший и формальный характер.
«Лишь за 7 дней он должен посетить 5-6 главных столиц, где во время обедов, выступая, должен удовлетворить или ему покажется, что удовлетворит диаспору шагами Армении, проделанными вокруг армяно-турецких отношений», - отметил А.Шхртмян, добавив, что «визит президента неубедителен, и мы отвергаем этот способ - «обеденными» визитами видеть удовлетворенным спюрк, так не убеждают и не ведут переговоры с диаспорой».
С 1 октября начался недельный ряд визитов президента РА Сержа Саргсяна в армянские колонии Парижа, Нью-Йорка, Лос-Анджелеса, Бейрута и Ростова-на-Дону, чтобы выслушать мнения и точки зрения армянства местного и находящегося сравнительно вблизи других колоний относительно процесса урегулирования армяно-турецких отношений.