Գագիկ Հարությունյան. «Արձանագրությունների ստորագրումը բխում է Հայաստանի ազգային շահերից»
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև նախաստորագրված արձանագրությունների ստորագրումը բխում է Հայաստանի ազգային շահերից։ Այս մասին «Հայացք» ակումբում ասել է «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը։
Նա հավելել է, որ թեև այդ արձանագրություններում թերություններ կան, և «եթե ՀՀ ԱԳՆ-ն ավելի որակով աշխատեր, գուցեև որոշակի թերություններ այնտեղից բացակայեին», բայց նաև չի ցանկանում «ֆետիշացնել արձանագրությունների խնդիրը, քանի որ դրանք չեն, որ որոշելու են գործի էությունը»։
Գ. Հարությունյանը նաև ճիշտ է համարում, որ Հայատանն այդ արձանագրությունները վավերացնի միայն Թուրքիայի խորհրդարանի վավերացումից հետո։

Гагик Арутюнян: «Подписание протоколов исходит из национальных интересов Армении»
«Подписание парафированным армяно-турецких протоколов исходит из национальных интересов Армении», - сказал директор научно-образовательного фонда «Нораванк» Гагик Арутюнян.
Он добавил, что хотя в этих протоколах есть недостатки, и что «если бы МИД РА работал более качественно, может быть, некоторые недостатки там отсутствовали бы», но также не желает «фетишировать проблему протоколов, поскольку не они будут определять суть дела».
Г. Арутюнян также считает правильным, чтобы Армения ратифицировала эти протоколы только после ратификации парламентом Турции.