Փիթեր Սեմնեբի. «Հուսով եմ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջընթաց կլինի»
Բաքվում պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի բացումը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացը որքանով են փոխկապակցված՝ Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Փիթեր Սեմնեբին ասել է, որ չի ուզում դատել, թե որքանով են դրանք փոխկապակցված, բայց հուսով է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրում առաջընթաց կգրանցվի։
-Ես չէի ցանկանա շահարկել արդյունավետությունը և ուղղվածությունը, որով ընթանում են երկու խաղաղ գործընթացները՝ հայ-թուրքական հարաբերություների բարելավումը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը։ Բայց մենք հուսով ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում այժմ նկատվող պահը կպահպանվի և հետագայում կարձանագրվի որպես առաջընթաց,- ասել է Փիթեր Սեմնեբին։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջան-ԵՄ հարաբերություններին, հատուկ ներկայացուցիչն ընգդծել է, որ ԵՄ-ն առաջարկ ունի՝ Արևելյան գործընկերության ծրագիրը, որը և կկարգավորի ԵՄ-ի և այդ ծրագրի անդամ-պետությունների հարաբերությունները։ Այս պահին ԵՄ-ն այդ ծրագրի իրականացման ուղղությամբ տվյալ երկրների հետ բանակցություններ է անցկացնում։

Питер Семнеби: «Надеюсь, что в процессе урегулирования Нагорно-карабахского конфликта будет прогресс»
Отвечая в Баку на вопрос журналистов о том, насколько взаимосвязаны между собой открытие границы между Арменией и Турцией и процесс урегулирования Карабахского конфликта, специальный представитель ЕС на Южном Кавказе Питер Семнеби сказал, что не хочет судить, насколько они взаимосвязаны, но он надеется, что в Нагорно-карабахской проблеме будет отмечен прогресс.
«Я бы не хотел спекулировать по поводу эффекта или направления, в котором идут оба мирных процесса - процесс нормализации армяно-турецких отношений и процесс урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Но мы надеемся, что момент, который мы сейчас наблюдаем в процессе мирного урегулирования проблемы Нагорного Карабаха, будет поддержан и в будущем будет отмечен прогрессом», - заявил Питер Семнеби.
Что касается отношений ЕС-Азербайджан, то спецпредставитель отметил, что у ЕС есть предложение - программа Восточное партнерство, которая и будет регулировать отношения между ЕС и странами- участницами этой программы. В данный момент Евросоюз находится в процессе переговоров с этими странами о реализации программы.