Չինաստանը ռազմաբազա է կառուցում Ճապոնիայի հետ վիճելի կղզիների մոտ
Չինաստանը խոշոր ռազմական բազա է կառուցում Սենկակու անբնակ կղզիների մոտ, որոնք ՉԺՀ և Ճապոնիայի միջև տարածքային վեճի առարկա են։ Այս մասին այսօր հաղորդել է ճապոնական «Կիոդո» տեղեկատվական գործակալությունը։
Աղբյուրի տվյալներով՝ շինարարությունն ընթանում է Նանցզի կղզիներում, որոնք Սենկակուից 300 կմ հեռավորության վրա են. վերջինները Ճապոնիան իր տարածքն է համարում։ Նշվում է, որ նման ռազմաբազայի ստեղծումը պետք է ավելացնի ՉԺՀ մարտական պատրաստվածությունը տարածաշրջանում ռազմական ճգնաժամի դեպքում։ Գործակալության տվյալներով՝ այնտեղ մի քանի խոշոր ռադարներ են տեղակայված, և թռիչքուղիներ են կառուցված։

Китай строит военную базу вблизи спорных с Японией островов
Китай строит крупную военную базу вблизи необитаемых островов Сенкаку (Дяоюйдао), которые являются предметом территориального спора между КНР и Японией. Как передает ТАСС, об этом в понедельник сообщило японское информационное агентство «Киодо».
По данным агентства, строительство ведется на островах Наньцзи (провинция Чжэцзян), находящихся в 300 км от Сенкаку (Дяоюйдао), которые Япония считает своей территорией. Отмечается, что создание такой военной базы должно повысить боеготовность КНР в случае возникновения военного кризиса в этом регионе, а также усилить ее разведывательные способности. По информации агентства, там уже установлено несколько крупных радаров и построены взлетно-посадочные полосы.