Լևոն Զուրաբյանը մանկամտություն է տեսնում արտգործնախարարի հրաժարականը պահանջելու մեջ
«Ինչո՞ւ «Ժառանգություն»-«Դաշնակցություն» համագործակցությունը հնարավոր եղավ, իսկ ՀԱԿ-ի հետ համագործակցությունն այդպես էլ չստացվեց» հարցին ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը պատասխանել է.
-Չեմ կարծում, որ «Ժառանգության» հետ մեր համագործակցությունը չստացվեց. մենք բազմաթիվ հարցերում համագործակցել ենք։ Ինչ վերաբերում է համագործակցությանը հայ-թուրքական հարցերով, ապա նրանք չեն էլ փորձել համագործակցել մեզ հետ այդ հարցերով։
Լևոն Զուրաբյանն ասել է, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների մերժման հարցում իրենք բոլորը նույն հարթությունում են գտնվում։
-Այլ հարց է, որ մենք համարում ենք, որ այս դեպքերը կանխելու միակ տարբերակն այն է, որ համազգային բողոք և ալիք լինի՝ ուղղված Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի պահանջին։ Այդ հարցում նրանք ունեն այլ մոտեցումներ, և մենք համարում ենք, որ դրանք լուրջ մոտեցումներ չեն։
ՀԱԿ համակարգողը լուրջ չի համարել արտգործնախարարի հրաժարականը պահանջելու մոտեցումը։
-Այդտեղ միայն մանկամտություն եմ տեսնում։ Նույն հաջողությամբ կարող էին պահանջել ԱԳՆ-ում Թուրքիայի բաժնի վարիչի հրաժարականը,-ասել է Զուրաբյանը։

Левон Зурабян видит ребячество в требовании об отставке главы МИД РА
На вопрос «почему стало возможным сотрудничество «Наследие» - «Дашнакцутюн», а сотрудничество с АНК так и не получилось,  координатор АНК Левон Зурабян ответил:
«Не считаю, что сотрудничество с  «Наследием» у нас не получилось - мы по многочисленным вопросам сотрудничали. Что касается сотрудничества по армяно-турецким вопросам, то они и не пытались сотрудничать с нами».
Представитель АНК сказал, что в вопросе отрицания армяно-турецких протоколов они находятся на одной плоскости.
«Другой вопрос, что мы считаем, что единственным вариантом предотвращения этих случаев является то, чтобы были общенациональный протест и волна, направленные на требование об отставке Сержа Саргсяна. В этом вопросе у них есть другой подход, мы считаем, что их подходы несерьезны», - добавил он.
Координатор АНК несерьезным назвал подход, содержащий требование об отставке министра иностранных дел.
«Здесь я вижу только ребячество. С таким же успехом они могли бы требовать отставки заведующего отделом МИД Турции», - сказал Зурабян.