Ստեփան Սաֆարյան. «…որպեսզի երկու երկրների նախագահները հետ չկանգնեն»
-Անիմաստ է աշնան ընթացքում եվրոպական կառույցներից սպասել, թե նրանք անդրադառնալու են Հայաստանի ժողովրդավարացման և ներքին հարցերին, ըստ որում՝ ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև Թուրքիայի,-հայտարարել է ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը։
-Ամենևին պատահական չէ, որ եվրոպական կառույցների ղեկավարները, եվրոպական երկրները նույնպես միացել են հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման այս խայտառակ գործընթացին,-ասել է Սաֆարյանն ու նշել, որ ամենատարբեր պաշտոնյաների այցերով փորձ է արվում երկու կողմերին ուղղակի թույլ չտալ հետքայլի հնարավորություն ունենալ։
Ստեփան Սաֆարյանը նշել է, թե ինքը կանխատեսում է, որ մինչև հոկտեմբերի 10-ն այդպիսի այցելությունները կակտիվանան, «բարձր մակարդակի պաշտոնյաներից, անկասկած, զանգեր կլինեն», որպեսզի երկու երկրների նախագահները հետ չկանգնեն, և հնարավորություն լինի վավերացնելու նախաստորագրված արձանագրությունները։

Степан Сафарян: «...чтобы президенты двух стран не отступили»
«Бессмысленно в течение осени ожидать от европейских структур, что они коснутся демократизации Армении и ее внутренних вопросов, при чем не только Армении, но и Турции», - заявил глава парламентской фракции «Наследие» Степан Сафарян.
«Вовсе не случайно, руководители европейских стран также присоединились к этому позорному процессу урегулирования армяно-турецких отношений», - сказал Сафарян и отметил, что визитами самых разных официальных лиц делается попытка просто не позволить обеим сторонам иметь возможность отступления.
Степан Сафарян отметил, что он предвидит, что до 10 октября подобные визиты активизируются, чтобы президенты двух стран не отступили, и была возможность ратифицировать парафированные протоколы.