«Բարի» Սերժը և յուր փաստաբանները
Վերջին օրերին տեղի ունեցած բռնարարքներից հետո կրկին շրջանառության մեջ է դրվել «Բարի և հանդուրժող Սերժ Սարգսյան» հեքիաթը։
Տարբեր «մաստի» հաճախորդներ փորձում են ոստիկանության կազմակերպած (այդ մասին հրապարակավ ինքնախոստովանական ցուցմունք տվեց տխրահռչակ փոխոստիկանապետ Լևոն Երանոսյանը, ինչպես նաև լեզվից, ըստ Ֆրեյդի, «թռցրեց» ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը) ծեծին տալ տարատեսակ բացատրություններ՝ սկսած աշխարհաքաղաքականից մինչև համատիեզերականը։
Մեկ կենտրոնից կառավարվող ֆեյսբուքյան ստատուսագիրները «X» պահից սկսած՝ համատեղ երգեցին ազատամարտիկների ու քաղաքական գործիչների վրա հարձակումների մի քանի տարբերակներ`
1.Ծեծը կազմակերպել են դրսի մութ ուժերը (այս տարբերակը հնչեցրեց նաև ՀՀԿ–ական Համլետ Հարությունյանը՝ Բառադի Համոն)։
Ըստ այս վարկածի՝ անգամ այլմոլորակայինները կարող էին լինել ծեծողների պատվիրատուները։
2.Ընդդիմադիր հայացքների տեր մարդկանց բռնության են ենթարկում ԵՏՄ մտնելու հետևանքով (դե, Պուտինն է, էլի՛, կազմակերպողը, վա՛յ. ինչպե՞ս գլխի չեք ընկնում, չեմ հասկանում)։ Նման ախմախություն տարածողները նաև տողատակերում ճիշտ են համարում այդ ծեծը՝ «Բա ինչո՞ւ ՀԱԿ–ը կողմ քվեարկեց ԵՏՄ մտնելուն» թեմայով։
Այսպիսի մարդկանց որակելու համար կայքի ձևաչափն այնքան էլ հարմար չէ։
3.Ծեծը կազմակերպել է Ռոբերտ Քոչարյանը, քանզի Սերժ Սարգսյանի ոճը չէ սա։ Ըստ այս սուպերդհոլային վարկածի՝ Սերժը կարող է առնել իր ընդդիմախոսներին (հաճախորդներն, ըստ այդմ, իրենց փորձն են ներկայացնում և իրենց օրինակով փորձում ապացուցել, որ Սերժը ոչ թե ծեծող է, այլ առնող), բայց չի սիրում ծեծել նրանց։
4.Սա Հովիկ Աբրահամյանի ձեռքի գործն է, քանզի նա ուզում է ոստիկանապետի դեմ գնալ և վարկաբեկել նրան։ Նմանատիպ «մուտիտների» հետևում ակնհայտորեն երևում են «աստվածավախ» Վովայի ականջները։
Էլի մի քանի ապուշ վարկածներ կան բռնարարքների վերաբերյալ, բայց սրանք հիմնականն են։
Ուշագրավն այն է, որ բոլոր վարկածների դեպքում էլ, ինչպես ասում են, կարմիր թելի նման անցնում է «Սերժ Սարգսյանին բռնությունները ձեռնտու չեն, համ էլ՝ դա նրա մեթոդը չէ» ձևակերպումը։ Եվ դա այն դեպքում, երբ Սերժ Սարգսյանը նախագահի աթոռին է հայտնվել 2008թ. մարտի 1–ի տասը զոհի գնով։ Ասել է թե՝ բռնությունները ոչ միայն խորթ չեն «Վերջի բոլշևիկին», այլև նրա ամենասիրած մեթոդն են, ու հանուն իշխանության՝ նա պատրաստ է ամեն ինչի։
Սերժը բարի է այնքան ժամանակ, քանի դեռ «ակԾիվիստները» պահանջում են Պուտինի, Քոչարյանի, Ծառուկյանի և մյուսների հրաժարականները։
Այնպես որ, գեղամյանություն անողները թող իզուր հիմար վիճակի մեջ չհայտնվեն։ Քանի՞ ոչխար կա Հայաստանում, որ մտածի, թե բռնությունները «Ալ Քաիդայի», Պուտինի կամ «չար ուժերի» ձեռքի գործն են։
Վլադիմիր Գասպարյանի գործունեությունն այդ ո՞ր օրվանից է դրսից ղեկավարվում։ Թե՞ Երանոսյան Լևոնին Բեն Լադենի հետևորդներն են դրդել էժանագին վարքագիծ դրսևորել։
Մի խոսքով ...
Հ.Գ.։ Պետք է արձանագրել, որ ներքին զորքերի հրամանատար Լևոն Երանոսյանը «դիշովի» կոդի մարդ է։ Նա հացի է հրավիրում, իր իսկ խոսքերով, իր ընկեր Ռազմիկ Պետրոսյանին ու հետո նրան ու Մանվել Եղիազարյանին կռվի մեջ գցում։ Ընդ որում, 8-9 հոգով վրա են տալիս երկուսին։ Բոլոր կանոններով՝ սա դատապարտելի և չընդունված վարքագիծ է։
Լևոն Երանոսյանը, հետևաբար, սխալ է թե՛ միլիցայականով, թե՛ գողականով, թե՛ կռված տղաների «կոդեքսով», թե՛ պարզ մարդկայինով, թե՛ ՀՀ օրենսդրությամբ և թե՛ համամարդկային բոլոր նորմերով։ Մի խոսքով, Երանոսյանը պետք է հեռացվի, իսկ Վլադիմիր Գասպարյանն էլ գնա Տիգրան Սարգսյանի հետևից, եթե շատ արագ չբացահայտվեն բռնարարքները։

«Добрый» Серж и его адвокаты
После имевших место в последние дни случаев насилия в оборот снова была введена сказка «О добром и толерантном Серже Саргсяне».
Клиенты власти самого различного калибра пытаются придать организованной полицией (в этом публично признался печально известный замглавы полиции РА Левон Ераносян, а у начальника полиции Владимира Гаспаряна это слетело с языка – по Фрейду) расправе различные объяснения – от геополитических до межгалактических.
Управляемые из единого центра фейсбуковские статусописцы в момент «X» разом запели об учиненных в отношении воинов-освободителей и политических деятелей расправах и представили несколько трактовок нападений.
1. Избиение организовали темные силы из-за пределов страны (этот вариант озвучил также член РПА Гамлет Арутюнян – «Баради» (досужий – ред.) Амо).
Согласно этой версии, заказчиками избиения могли быть даже инопланетяне.
2. Насилие в отношение носителей оппозиционных взглядов применяется вследствие их позиции по ЕАЭС (ну, в смысле, организовал это Путин – ну как можно этого не замечать?!). Распространяющие подобный вздор между строк считают избиение уместным – по варианту «А почему АНК проголосовал за вступление в ЕАЭС?».
Квалификация этих людей в формате сайта не представляется возможной.
3. Организовал расправу Роберт Кочарян, так как это не в стиле Сержа Саргсяна. Согласно этой «супербарабанной» версии, Серж может купить своих оппонентов (клиенты власти в этом плане делятся личным опытом и на своем примере пытаются доказать, что Серж не избивающий, а подкупающий), но не любит их избивать.
4. Это дело рук Овика Абрамяна, так как он хочет выйти против начальника полиции и дискредитировать его. За подобными «мутиловками» явно проглядываются уши «богобоязненного» Вовы.
Относительно последних актов насилия есть и другие версии, но основными являются эти.
Примечательно то, что во всех версиях красной нитью проходит формулировка «Насилие Сержу Саргсяну не выгодно, да и метод этот не его». И это притом, что Серж Саргсян оказался в президентском кресле ценой 10 жертв событий 1 марта 2008 года. То есть, насилие «последнему большевику» не только не чуждо, но и является его излюбленным методом, и во имя удержания своей власти он готов на всё.
Серж добр до тех пор, пока «активисты» требуют отставки Путина, Кочаряна, Царукяна и остальных.
Так что, пусть занимающиеся гегамянством не оказываются понапрасну в глупом положении. Сколько умалишенных может поверить в то, что это дело рук «Аль-Каиды», Путина или «темных сил»?
Кем это извне курируется деятельность Владимира Гаспаряна? Или на дешевые шаги Левона Ераносяна подтолкнули последователи бен Ладена?
Словом…
P.S. Нужно констатировать, что командующий внутренними войсками Левон Ераносян – носитель дешевых кодов. Он приглашает за стол, по его же словам, своего друга Размика Петросяна, после чего учиняет на него и Манвела Егиазаряна драку. При этом на двоих нападают 8-9 человек. По всем нормам, это неприемлемое и достойное порицания поведение.
Следовательно, Левон Ераносян неправ по всем понятиям и нормам – и милицейским, и воровским, и тем, которых придерживаются прошедшие через войну, и простым человеческим, и законодательным, и всем остальным общечеловеческим. Словом, Ераносян должен быть отстранен, а Владимир Гаспарян – последовать за Тиграном Саркисяном. Если помните, последний тоже был «набожным», что, тем не менее, не помешало ему с именем божьим на устах подорвать все основы экономик РА.