Ազատամարտիկների նկատմամբ տեղի ունեցած բռնություններից հետո ոստիկանության զորքերի հրամանատար, փոխոստիկանապետ Լևոն Երանոսյանը «Ժողովուրդ» թերթին տված հարցազրույցում, մասնավորապես, ասել է. «Եսկաշկանդվելուբանչունեմ.այսերկրումովլինի, իմներկայությամբհանրապետությաննախագահիհասցեինորեւիցեմիբանուզենաասելու՝եսականջներըկկտրեմշանթուլիպես»։
Այդպիսով Երանոսյանն ինքնախոստովանական ցուցմունք է տվել՝ ընդունելով, որ ազատամարտիկներին ծեծելու հրահանգն անձամբ ինքն է տվել, և որ դա եղել է «պետպատվերով»՝ Բաղրամյան 26–ի բարձր հովանու ներքո։
Մի կողմ թողնենք այն հարցը, թե արդյոք ազատամարտիկները Երանոսյանի նախաձեռնած հանդիպման ժամանակ Սարգսյանի հասցեին որևէ վատ բան ասե՞լ են, թե՞ ոչ։ Եթե նույնիսկ ասել են, ապա այդտեղից չի բխում, որ ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյան պետք է ինքնադատաստանի դիմի ու այդ մասին բարձրաձայն հայտարարի։ Եթե անում է ու մնում է իր պաշտոնին, ապա ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Սերժ Սարգսյանի ու ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի վրա։ Այսինքն, քանի դեռ Երանոսյանը չի հեռացվել ոստիկանությունից, ու նրա դեմ քրեական գործ չի հարուցվել, վերջին օրերի բռնությունների թիվ մեկ պատասխանատուներն են դառնում Ս. Սարգսյանն ու Վլ. Գասպարյանը։
Ինչ վերաբերում է Երանոսյանի այն խոսքին, թե ինքը Սերժին բան ասողների ականջները կկտրի շան թուլի պես, քանի որ ուսադիրներ ունի, ապա դա հիշեցնում է առյուծի ու նապաստակի առակը։
Ուրեմն, առյուծը հանձնարարում է նապաստակին հավաքել անտառի բոլոր կենդանիներին։ Բոլորը հավաքվում են։ Նապաստակը, օգտվելով առյուծին մոտ լինելու հանգամանքից, հաբռգում է և առյուծի մեջքից սկսում է բարձր ձայնով հայհոյել բոլոր հավաքվածներին։
Մեր դեպքում առյուծը պետական լծակներն են՝ բռնություն կիրառելու մոնոպոլ հնարավորություն ունեցող համակարգը, իսկ նապաստակը՝ հանգամանքների բերումով պաշտոնների հասած Երանոսյանն ու իր նմանները։ Սրանց թվում է, թե իրենք առյուծ են, մինչդեռ նապաստակի էլ չեն ձգում։ Իշխանափոխությունից հետո թե սրանցից ով կդառնա ականջները կտրած չոբանի շուն, ժամանակը ցույց կտա։ Իսկ մինչ այդ պետք է համաժողովրդական շարժումը հաշվի առնի, որ քաղաքական պայքարը փորձ է արվում իջեցնել քուչի «բազառի» մակարդակի, և համապատասխան եզրահանգումներ անի։
Մեզ պետք է հզոր Հայաստան, իսկ իշխանություններին՝ հզոր ցնցումներ, քանզի վերջիններս հասկանում են, որ միայն բռնությամբ կարող են փորձել մնալ աթոռներին։ Բայց դե, բռնության կիրառումը հակառակ էֆեկտն է տալու։ Քադաֆին, Մուբարաքը և նմանատիպ մյուս «առաջնորդներն» էլ էին մտածում, որ բռնությամբ կպահեն իրենց դիրքերը, բայց դե, տեսանք, թե վերջում ինչ եղավ։
ՀԱԿ փոխնախագահ Արամ Մանուկյանի հանդեպ կիրառած քստմնելի արարքը վկայում է, որ սրանց հանգիստ չեն տալիս քադաֆիների «դափնիները»։ Խնդիր չկա։ Ամեն մարդ ինքն է ընտրում իր ճակատագիրը։
Հ.Գ.։ Երանոսյան Լևոնը մարդկանց ականջները կտրելու մասին հոխորտանքով փորձում է «աչոկներ» հավաքել «վերևներում»՝ չհասկանալով, որ, այսպես թե այնպես, «խուրդվելու» է։ Մեզ մնում է միայն նրան հիշեցնել, որ դեռևս 1993–ին Ղարաբաղում նրա ականջների հետ շատ կոնկրետ բաներ են տեղի ունեցել կոնկրետ մարդկանց կողմից, ու թող նա չփորձի հիմա ասլան կտրել։
Պետական լծակի հետևում թաքնված հայհոյանքներ տալն արդեն ասացի, թե ինչի վկայություն է։
Երբ նապաստակն իրեն առյուծի տեղ է դնում
Ազատամարտիկների նկատմամբ տեղի ունեցած բռնություններից հետո ոստիկանության զորքերի հրամանատար, փոխոստիկանապետ Լևոն Երանոսյանը «Ժողովուրդ» թերթին տված հարցազրույցում, մասնավորապես, ասել է. «Ես կաշկանդվելու բան չունեմ. այս երկրում ով լինի, իմ ներկայությամբ հանրապետության նախագահի հասցեին որեւիցե մի բան ուզենա ասելու՝ ես ականջները կկտրեմ շան թուլի պես»։

После случаев насильственных действий в отношении ветеранов Арцахской войны командующий внутренними войсками, замглавы полиции РА Левон Ераносян в интервью газете «Жоховурд», в частности, заявил: «Меня ничего не стесняет: если в этой стране в моем присутствии кто-то попытается оскорбить президента, я отрежу ему уши, подобно щенку».
Тем самым Ераносян дал признательное показание, приняв, что приказ о нападении на ветеранов отдал он лично и что осуществлено это было в рамках «госзаказа» – под высоким покровительством президентского дворца.
Оставим пока в стороне, на самом ли деле воины-освободители озвучили во время инициированной Ераносяном встречи оскорбления в адрес Саргсяна. Если даже озвучили, то из этого не вытекает, что высокопоставленный полицейский чин должен вершить самосуд и заявлять об этом во всеуслышание. Если заявляет и продолжает оставаться на своем посту, то вся ответственность за это падает на Сержа Саргсяна и начальника полиции Владимира Гаспаряна. То есть, пока Ераносян продолжает оставаться в полицейской системе и против него не возбуждается уголовного дела, главными ответственными за насильственные действия последних дней становятся Саргсян и Гаспарян.
Что касается тех слов Ераносяна, согласно которым позволившие себе оскорбления в адрес Саргсяна будут купированы подобно щенкам, пока он носит полицейские погоны, то это скорее напоминает басню про льва и зайца.
Итак, лев распоряжается зайцу собрать всех обитателей леса. Все собираются в указанном месте. Заяц, пользуясь обстоятельством своей близости ко льву, борзеет, и за спиной у него начинает громко охаивать всех собравшихся.
В нашем случае «львом» является государственный аппарат со всеми его рычагами и монополией на применение насилия, а «зайцем» – по стечению обстоятельств добравшиеся до высоких постов Ераносян и ему подобные. Им кажется, что они – львы, хотя не дотягивают даже до зайцев. Кто же из них после смены власти останется с отрезанными ушами, покажет время. А до этого общенародное движение должно учесть, что предпринимается попытка перевести политическую борьбу на уровень уличныхразборок, и сделать соответствующие выводы.
Нам нужна великая Армения, а властям – великие потрясения, так как они понимают, что попытку остаться у власти они могут предпринять лишь посредством насилия. Однако применение насилия приносит обратный эффект. Каддафи, Мубарак и другие подобные им «лидеры» тоже думали, что смогут удержать свои позиции посредством насилия, но мы-то знаем, чем они кончили.
Паскудный поступок в отношении зампредседателя АНК Арама Манукяна свидетельствует о том, что «лавры» Каддафи не дают им покоя. Без проблем. Каждый сам выбирает свою судьбу.
P.S. Угрозами отрезать людям уши Левон Ераносян пытается заработать очки перед «верхами», не понимая, что, так или иначе, но все-таки будет «разменян». Нам же остается лишь напомнить ему, что еще в 1993 году в Карабахе весьма конкретные люди проделывали с его ушами весьма конкретные вещи, и путь он сейчас не пытается «косить» подо льва.
Я уже сказал, свидетельством чего является бравирование за спиной госаппарата.
Когда заяц «косит» подо льва
В нашем случае «львом» является государственный аппарат со всеми его рычагами и монополией на применение насилия, а «зайцем» – по стечению обстоятельств добравшиеся до высоких постов Ераносян и ему подобные. Им кажется, что они – львы, хотя не дотягивают даже до зайцев. Кто же из них после смены власти останется с отрезанными ушами, покажет время. А до этого общенародное движение должно учесть, что предпринимается попытка перевести политическую борьбу на уровень уличных разборок, и сделать соответствующие выводы.