Աբգար Եղոյան. «Եթե անորակ ապրանքը թափանցում է Հայաստան և վաճառվում, ուրեմն ինչ–որ կառույցներ սխալ են աշխատում»
-Սահմանների բացման պարագայում էժան ապրանք կարող է գալ Հայաստան։ Բայց մենք պետք է հասկանանք նաև, որ այդ ապրանքը պետք է համապատասխանի մեր երկրի սահմանած որակական և անվտանգության ցուցանիշներին։ Ճիշտ վերահսկման և կառավարման միջոցով միշտ կա էժան ապրանքը սահմանափակելու հնարավորություն,-«7օր»-ի հետ զրույցում ասել է «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» հ/կ նախագահ ԱբգարԵղոյանը։
Խոսելով հայ-թուրքական սահմանի բացման պարագայում հնարավոր վտանգների մասին, Ա. Եղոյանն ասել է, թե սահմանի փակ լինելու պարագայում էլ թուրքական անորակ ապրանքը անլեգալ ճանապարհով գալիս էր Հայաստան։
-Կասկածում եմ, թե սահմանի բացելը դրա վրա լուրջ ձևով կազդի։
Սակայն, ըստ Եղոյանի, կա թուրքական և՛ լավ, և՛ վատ ապրանք։
-Եթե որակյալ ապրանք գա, շատ հնարավոր է, որ էժան լինելու դեպքում դրանք կունենան դեմինգային գներով վաճառք։
Ա. Եղոյանը դժգոհեց այն հանգամանքից, որ վերահսկողության մեխանիզմը ներքին շուկայում շատ բարդացված է. «Ամեն անգամ հսկողություն իրականացնելու համար տեսչությունը պետք է ստուգման թույլտվություն ստանա»։
-Եթե անորակ ապրանքը թափանցում է Հայաստան և վաճառվում, ուրեմն ինչ-որ կառույցներ սխալ են աշխատում։ Հնարավոր է, որ դրանց պատճառները կոռուպցիոն են. շատ պատճառներ կարող են լինել,-ասել է Ա. Եղոյանը։
Իսկ ընդհանուր առմամբ, Աբգար Եղոյանը կողմ է սահմանի բացմանը և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը։ Սակայն, ըստ նրա, արձանագրություններում կան որոշ կետեր, որոնք կարող էին չլինել։ Նա դեմ է պատմական ենթահանձնաժողովի ստեղծմանը։
-Առանց դիվանագիտական հարաբերությունների ուղղակի տնտեսականը չի կարող լինել,-հավելել է Ա. Եղոյանը։
-Սահմանների բացման պարագայում էժան ապրանք կարող է գալ Հայաստան։ Բայց մենք պետք է հասկանանք նաև, որ այդ ապրանքը պետք է համապատասխանի մեր երկրի սահմանած որակական և անվտանգության ցուցանիշներին։ Ճիշտ վերահսկման և կառավարման միջոցով միշտ կա էժան ապրանքը սահմանափակելու հնարավորություն,-«7օր»-ի հետ զրույցում ասել է «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» հ/կ նախագահ Աբգար Եղոյանը։

Абгар Егоян: «Если некачественный товар проникает в Армению и продается, значит, какие-то структуры работают неправильно»
«В случае открытия границы в Армению может проникнуть дешевый товар. Но мы должны также понять, что этот товар должен соответствовать стандартам качества и безопасности, принятым в нашей стране. Всегда есть возможность ограничения дешевых товаров посредством правильного контроля и управления», - в беседе с «7or» сказал президент общественной организации «Защита прав потребителей» Абгар Егоян.
Говоря о возможных опасностях в случае открытия армяно-турецкой границы, А. Егоян сказал, что и при закрытой границе некачественный турецкий товар нелегальными путями поступает в Армению.
«Сомневаюсь, что открытие границы повлияет на это серьезным образом», - сказал он.
Однако, по мнению Егояна, есть как хорошие, так и плохие турецкие товары.
Если поступит качественный товар, очень возможно, что в случае его дешевизны, он будет продаваться по демпинговым ценам.
А. Егоян выразил недовольство тем обстоятельством, что на внутреннем рынке очень осложнен механизм контроля, добавив, что «для осуществления контроля, инспекция каждый раз должна брать разрешение на проверку».
«Если некачественный товар проникает в Армению и продается, значит, какие-то структуры работают неправильно. Возможно, что причиной этого является коррупция, причин может быть много», - сказал он.
В целом же, Абгар Егоян выступает за открытие границы и установление дипломатических отношений. Однако, по его мнению, в протоколах есть некоторые пункты, которые могли бы не быть. Он против создания исторической подкомиссии.
«Без дипломатических отношений экономические отношения просто невозможны», - добавил А. Егоян.