Ինչպիսի՞ն է հայ–թուրքական հարաբերությունների ներկայիս փուլի մասին հասարակության կարծիքը
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանն ու Թուրքիան օգոստոսի 31-ին նախաստորագրեցին երկու արձանագրություններ՝ «Արձանագրություն երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին» և «Արձանագրություն երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մասին»։ Դրանք տորագրելու համար ներքին քաղաքական խորհրդակցությունների և հասարակական քննարկումների համար տրված էր վեցշաբաթյա ժամկետ, և արդեն մոտ 1 ամիս անցել է։ Ինչպիսի՞ն է այս ողջ գործընթացի մասին հասարակության կարծիքը։ «7օր»-ը հարցումներ է անցկացրել Երևանի փողոցներում։ Հարցմանը մասնակցող երիտասարդներից շատերը չէին հետաքրքրվում այս գործընթացով։
-Ես արձանագրությունից տեղյակ էլ չեմ, բացի այդ, ինձ չի էլ հետաքրքրում՝ ինչ ուզում են, անեն, Թուրքիան էլ, Հայաստանն էլ ինձ չի հետաքրքրում՝ ինչ կլինեն,-ասել է 21-ամյա մի երիտասարդ։
Մեզ հանդիպած 22-ամյա մի ուսանող էլ նշել է, որ շատ վատ է վերաբերվում արձանագրություններին։
-Դեմ եմ պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծմանը, Ղարաբաղի հարցն են կարծես ուզում խառնել այս ամենին։ Անվտանգության գոտին կհանձնեն, ու դա շատ վատ կլինի,-հավելել է նա։
Ի տարբերություն երիտասարդների՝ շատ ռադիկալ և արմատական էին տրամադրված տարեցները։ 64-ամյա մի պապիկ ասել է, թե չէր ցանկանա, որ սահմանը բացվի։
-Նրանց նացիոնալիստները հայերի հետ ամեն ինչ կանեն, հնարավոր է և տեռոր։ Նրանց ճանապարհը բաց կլինի, և չենք զգա՝ ինչ է կատարվում. ես իմ թոռների մասին եմ մտածում, երբ չեմ ուզում՝ թուրքերը լցվեն Հայաստան,-ասել է նա։
54-ամյա մի կին էլ շեշտել է, որ նման նախապայմաններով արձանագրություններն ուղղակի աղետ են մեզ համար։
Ավելի լավատես մի պապիկ հետևյալն է ասել. «Ես հավատում եմ մեր երկրի ղեկավարներին, որ ասում են՝ նախապայման չկա, և առանց նախապայմանի թող սահմանը բացվի։ Իհարկե, կան կասկածներ, բայց մեծ մասամբ վստահում եմ»։
«7օր»-ի հարցումներից անմասն չեն մնացել նաև սփյուռքահայերը։ Մեզ պատահած հայրենակիցներից և ոչ մեկը կողմ չի արտահայտվել այս գործընթացին։
-Առաջին հերթին թող Ցեղասպանությունը ճանաչեն թուրքերը և իմանան, որ շատ մեծ վնասներ են պատճառել ու մինչև հիմա էլ պատճառում են և դրանից հետո նոր թող մտածեն ճանապարհները բացելու մասին,-ասել է 67-ամյա ամերիկահայ մի կին։
27-ամյա սիրիահայ երիտասարդն էլ իր ընդդիմադիր դիրքորոշումը պատճառաբանել է այսպես. «Որովհետև չենք կարող մոռանալ այն 1,5 մլն հայերուն, որ ջարդվեցան։ Իմ անձական կարծիքով ուրախ չեմ. չեմ ուզում այս գործընթացին շարունակությունը»։
Հարցման մասնակիցներից գրեթե բոլորը նշում էին, որ անկախ հասարակական կարծիքից՝ արձանագրությունները կստորագրվեն, բայց դրանից հետո բողոքի մեծ ալիք կբարձրանա։
-Կստորագրվի, բայց բողոքի մեծ ակցիա կլինի, դրա համար ինչ-որ հզոր ուժ է պետք, որպեսզի կարողանա հասարակական զանգվածը ղեկավարել։ Դեռ այդ ուժը չկա, բայց այն հաստատ կծնվի,-նշել է 22-ամյա մի ուսանող։
Իսկ 35-ամյա մի կին էլ ասել է. «Դեմ եմ այս ամենին, և ինձ թվում է՝ սա առաջին զիջումն է լինելու, որին հետևելու են մյուսները։ Ամեն արժեք կկորի, բայց եթե հայերը միավորվեն, ապա ոչ մի բան էլ չի լինի»։
Հիշեցնենք, որ այս հարցի վերաբերյալ մինչև այսօր հասարակական կարծիքի ոչ մի ուսումնասիրություն չի արվել։ Ճիշտ է՝ այս հարցումները գուցե ամբողջական պատկերացում չեն տալիս հասարակական կարծիքի մասին, բայց կարելի է այս ամենից ինչ–որ եզրահանգումներ անել։

Каково общественное мнение относительно нынешнего этапа армяно-турецких отношений
Как известно, 31 августа Армения и Турция парафировали два протокола - «Протокол об установлении дипломатических отношений между двумя странами» и «Протокол о развитии двусторонних отношений». Для их подписания и для внутренних политических консультаций и общественных обсуждений был предоставлен шестинедельный срок, и уже прошло около 1 месяца. Каково общественное мнение относительно всего этого процесса? «7or» провел опрос на улицах Еревана. Многие из участвовавших в опросе молодые люди не интересовались этим процессом.
«Я не в курсе относительно протоколов, кроме того, меня и не интересует, что хотят пускай делают - не интересует также что будет с Турцией и Арменией» - сказал 21-летний молодой человек.
Встретившийся нам 22-летний студент отметил, что очень плохо относится к протоколам.
«Я против создания комиссии историков, как будто хотят ко всему этому смешать вопрос Карабаха. Сдадут зону безопасности, и это будет очень плохо», - добавил он.
В отличие от молодежи, очень радикально были настроены пожилые люди. 64-летний дедушка сказал, что не пожелал бы, чтобы граница открылась.
«Ихние националисты все сделают с армянами, возможен также террор. Дорога им будет открыта и мы не почувствуем, что происходит - я думаю о моих внуках, когда не хочу, чтобы турки заполонили Армению», - сказал он.
54-летняя женщина подчеркнула, что протоколы с подобными предусловиями просто катастрофа для нас.
Один более оптимистически настроенный дедушка сказал, что он «верит руководителям страны, которые говорят, что нет предусловий, и пусть граница откроется без предусловий. Конечно, есть сомнения, но по большому счету я доверяю.
Не остались в стороне от опросов «7or» также и представители армянской диаспоры. Никто из встретившихся нам соотечественников из-за рубежа не высказался в пользу этого процесса.
«В первую очередь пусть турки признают Геноцид и знают, что нанесли нам очень большой ущерб и до сих пор причиняют, и лишь после этого думают об открытии границы», - сказала 67-летняя американка армянского происхождения.
27-летний сирийский армянин объяснил свой оппозиционный подход так: «Потому что не можем забыть тех 1,5 миллиона армян, которые погибли во время Геноцида. Лично меня не радует этот процесс, не хочу, чтобы он продолжился».
Почти все участники опроса отмечали, что независимо от общественного мнения, протоколы будут подписаны, но после этого поднимется большая волна протеста.
«Протоколы будут подписаны, но будет большая акция протеста, поэтому нужна какая-либо мощная сила, чтобы смогла руководить общественной массой. Пока что этой силы нет, но она обязательно родится», - отметил 22-летний студент.
Напомним, что относительно данного вопроса по сей день не проводилось ни одного исследования общественного мнения. Хотя наш опрос и не дают целостной картины общественного мнения, но из этого всего можно сделать какие-то выводы.