Միակ բանը, որ վերջին տարիներին հաջողվեց ստեղծել Սերժ Սարգսյանին, «անկախ» մամուլն է՝ «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան։
Հանրության և հատկապես բիզնեսի դեմ պայքարում «անկախ» մամուլին շատ կարևոր դեր է վերապահել Բաղրամյան 26–ը, որը վերածվել է ստի ու կեղծիքի ստեղծման և տարածման գրասենյակի։
Հսկայական գումարներ են ծախսվում հանրային կարծիքն ուղղորդելու, մարդկանց ապատեղեկացնելու, հրապարակային խոսքն արժեզրկելու, քաղաքական միտքը խեղելու, ընդդիմադիր հռետորաբանությունը սեփականաշնորհելու, տեղեկատվական դաշտն աղբով լցնելու և «մուտիլովկաներ» տարածելու համար։
«Անկախ» մամուլին հատկացվում են լուրջ ֆինանսական միջոցներ, բայց դե, դրանք գրոշներ են այն գումարների համեմատ, որոնք մտնում են Բաղրամյան 26 բիզնեսի հանդեպ տեռոր և սեփականության վերաբաշխում իրականացնելու արդյունքում։
Նախագահական նստավայրում կերակրում են մոտ 300 լրագրողի, խմբագրի, փորձագետի, քաղաքական հաճախորդի, ֆեյսբուքյան ստատուսագրի, քաղաքացիական «ակԾիվիստի», «արևմտամետի»՝ ի հաշիվ Հայաստանից արտագաղթած մոտ 300 հազար ՀՀ քաղաքացու։
«Անկախ» մամուլն ունի ֆինանսավորման երեք աղբյուր՝ մեկը՝ ոչ լեգալ (ֆինանսական մուտքերի առյուծի բաժինը), երկուսը՝ լեգալ.
1.իշխանությունների ոչ ֆորմալ հատկացումները, որոնք գոյանում են «օլիգարխ» կոչվածներից փող կթելու միջոցով,
2.գրանտային միջոցները,
3.բիզնեսից ստացվող գովազդները։
Մի կողմ թողնելով հեռուստատեսային դաշտը (դա այլ հարթության մեջ է գտնվում ու այնքան էլ չի խառնվում քաղաքական գործընթացներին)՝ դիտարկենք իշխանական թերթերն ու կայքերը, ավելի ճիշտ՝ դրանց չնչին մասը։
Իշխանական հատկացումներից ստացվող գումարների ուղղակի ապացույցներ, բնականաբար, չկան, բայց դե, մենք փոքր երկրում ենք ապրում ու շատ լավ գիտենք մեզանում ձևավորված համակարգի առանձնահատկությունների մասին։
«Գեբելսյան» քարոզչամեքենայի առաջամարտիկներ համարվող և իրենց անկախ ներկայացնող «1in.am» ու «Lragir.am» կայքերը լիքն են բիզնեսից ստացվող գովազդներով, ինչը խոսուն ապացույց է այն բանի, որ սրանք վայելում են իշխանական հովանավորությունը, քանզի Բաղրամյան 26–ից իրականում անկախ գործող կայքերին բիզնեսը կվախենա գովազդ տալ։
Մենք կարող ենք դա «7or.am» կայքի օրինակով ասել։
Այսպես, հեռահաղորդակցության ոլորտում գործող «Օրանժ» կազմակերպությունը, Հայաստան մտնելուն պես, մեզ առաջարկել էր տարեկան պայմանագիր կնքել ու գովազդ տեղադրել, սակայն պայմանագրի կնքումից մեկ ամիս էլ չանցած՝ հանեց գովազդն՝ առանց պատճառաբանության, և դա այն դեպքում, որ մեր կայքը, իրենց իսկ խոստովանությամբ, հսկայական լսարան ունի, և բիզնեսի տեսանկյունից ձեռնտու է մեզ մոտ գովազդ տեղադրելը։
Նույն կերպ վարվեց նաև գործարար Խաչատուր Սուքիասյանին պատկանող «ՍԻԼ ԳՐՈՒՊ»–ը, որն առաջարկել էր մեր կայքին տարեկան գովազդային համագործակցություն, սակայն քաղաքական դաշտում տեղի ունեցած հայտնի գործընթացներից հետո անմիջապես հրաժարվեց համագործակցությունից՝ պատճառաբանելով, որ բյուջեի մեջ չի կարողանում տեղավորվել, մինչդեռ գովազդն այդքան էլ մեծ գումար չէր կազմում։
Ուշագրավ է, որ և՛ «Օրանժ»–ը, և՛ «ՍԻԼ ԳՐՈՒՊ»–ը ֆինանսավորում են իշխանական քարոզչագործիք հանդիսացող «Lragir.am» կայքը։ Եվ դա այն դեպքում, երբ այդ կայքի հիմնական թիրախներից է հանդիսանում հայաստանյան խոշոր բիզնեսը կամ, այսպես կոչված, օլիգարխիան։ Այսինքն, ստացվում է այնպես, որ «ՍԻԼ ԳՐՈՒՊ»–ը և «Օրանժը» ֆինանսավորում են մի կայք, որի հիմնական թիրախը, Բաղրամյան 26–ի «պասով», հայաստանյան բիզնես դաշտն է։ Այդ կազմակերպություններն, ըստ ամենայնի, այդպես չեն ուզում, բայց այդպես է ստացվում։
Նույնն է պատկերը նաև տխրահռչակ «1in.am»–ում։ Գովազդի պակաս սրանք ևս չունեն։ Ընդ որում, «1in.am»–ի գովազդատուներից է հանդիսանում նաև ՀՀԿ–ական Ռուբեն ՀայրապետյանիԶարգացման հայկական բանկը։ Հայրապետյանն այդ բանկի տնօրենների խորհրդի նախագահն է։
Փաստորեն, առավոտից երեկո մականունավորներին, օլիգարխներին ու, մասնավորապես, Ռուբեն Հայրապետյանին քարկոծող և վերջինիս «Հարսնաքարի» դեպքերի մեջ մեղադրող Արման Բաբաջանյանի «1in.am»–ը պաշտոնապես փող է վերցնում նույն Հայրապետյանից ու ճամարտակում Հայաստանը հայրապետյաններից մաքրելու թեմայով։ Հարցն այն չէ, թե ճի՞շտ է արդյոք Հայրապետյանին «Հարսնաքարում» տեղի ունեցած դեպքերի համար մեղադրելը կամ չմեղադրելը։ Հարցն այն է, որ «1in.am»–ը փող է վերցնում «Հարսնաքարի» տիրոջից ու, միևնույն ժամանակ, «սրբազան» պատերազմ մղում Հայրապետյանի դեմ։ Ի՞նչ է սա՝ անբարոյականությո՞ւն, ցինի՞զմ, թե՞ երկուսը միասին։
Ինչ մնում է Ռուբեն Հայրապետյանին, ապա նա, ըստ էության, ֆինանսավորում է մի կայքի, որը Բաղրամյան 26–ի «նախաձեռնող» հայացքի ներքո աշխատում է իր ու իր կուսակից ընկերների դեմ։ Փաստորեն, Հայրապետյանը շատ ազատ հայացքների տեր մարդ է և կոմպլեքսներ չունի։ Ինչպես որ կոմպլեքսներ չունի Արման Բաբաջանյանը։ Կոմպլեքսներ չունեն նաև Սերժ Սարգսյանը և «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան աշխատացնող երիտբոլշևիկները։ Ինչևէ։
Ի դեպ, Զարգացման հայկական բանկը գովազդ է տեղադրում նաև «գերանկախ» և «Գեբելսյան» քարոզչամեքենայի, այսպես ասած, կիսապաշտպանական գծի խաղացողներից հանդիսացող Արամ Աբրահամյանի «Առավոտ» կայքում։
Հետաքրքրական է, որ նշյալ կայքերն ու «Առավոտ» թերթն ունեն նաև գրանտային ծրագրեր, որոնք ֆինանսավորում է Բաց հասարակության ինստիտուտը՝ Սորոսի հիմնադրամը։ Ասել է թե՝ ոչ կառավարական կազմակերպությունների ֆինանսավորման համար ստեղծված միջազգային հիմնադրամը Հայաստանում ֆինանսավորում է իշխանական քարոզչամեքենայի մաս կազմող կայքերին ու թերթին։
Ահա այսպիսին է «անկախ» մամուլի ֆինանսավորման ոչ ամբողջական պատկերը։ Թե քանի հոգի կարող է հավատալ սրանց ընդդիմադիր կամ անկախ կեցվածքին, արդեն բժշիկներին պետք է հետաքրքրի։
Հ.Գ.։ Ամենահետաքրքիրն այն է, որ ՌԴ–ի ու ռուսական ընկերությունների կողմից Հայաստանն օկուպացիայի ենթարկելու մասին գրող և թունդ արևմտամետ ներկայացող «1in.am»–ն ու «Lragir.am»–ը ֆինանսավորվում են ռուսական ընկերություններից։ Առաջինին փող է տալիս «Ռոստելեկոմը», իսկ երկրորդին՝ իրեն միամիտ բիզնեսմենի տեղ դրած Ռալֆ Յիրիկյանի ղեկավարած «Վիվա Սելը»։ Վերջինս, ի դեպ, ֆինանսավորում է նաև հակառուսական քարոզով զբաղվող այլ իշխանամետ լրատվամիջոցների։
Սա ևս անբարոյականության ու ցինիզմի համադրություն է։
«Անկախ» մամուլի փողերը
Նույնն է պատկերը նաև տխրահռչակ «1in.am»–ում։ Գովազդի պակաս սրանք ևս չունեն։ Ընդ որում, «1in.am»–ի գովազդատուներից է հանդիսանում նաև ՀՀԿ–ական Ռուբեն Հայրապետյանի Զարգացման հայկական բանկը։ Հայրապետյանն այդ բանկի տնօրենների խորհրդի նախագահն է։

Единственное, что удалось создать за последние годы Сержу Саргсяну, это «независимая» пресса – «геббельский» агитпроп.
В деле борьбы с обществом и особенно бизнесом «независимой» прессе отведена весьма важная роль. Заказчик же всего этого – президентский дворец – превратился в цех по производству и распространению лжи и фальши.
Огромные суммы тратятся на формирование общественного мнения, дезинформацию, обесценивание публичного слова, извращение политической мысли, приватизацию оппозиционной риторики, заполнение информационного поля мусором и распространение «мутиловок».
«Независимой» прессе выделяются серьезные финансовые средства, но это всего лишь копейки по сравнению с теми средствами, которые поступают на Баграмяна 26 в результате террора в отношении бизнеса и перераспределения собственности.
За счет эмигрировавших из страны 300 тыс. граждан РА президентский дворец содержит примерно 300 журналистов, редакторов, экспертов, политических клиентов, фейсбуковских статусописцев, гражданских «активистов» и «прозапдников».
У «независимой» прессы есть три основных источника финансирования: один – нелегальный (львиная доля поступлений) и два – легальных.
1. Неформальные дотации власти, которые осуществляются за счет поборов в отношении так называемых олигархов.
2. Грантовые поступления.
3. Получаемые от бизнеса рекламные заказы.
Оставив пока в стороне телевизионную сферу (она находится в другой плоскости и не слишком вмешивается в политические процессы), рассмотрим властные газеты и сайты, вернее – их малую часть.
Естественно, прямых доказательств получаемых от власти сумм нет, но мы-то живем в небольшой стране и об особенностях сформировавшейся у нас системы знаем прекрасно.
Считающиеся авангардом «геббельского» агитпропа и позиционирующие независимыми сайты «1in.am», «Lragir.am» переполнены рекламой, что явственно свидетельствует о властной протекции в их отношении, так как бизнес побоялся бы размещать свою рекламу на страницах реально независимых от президентского дворца сайтах.
Мы можем сказать это на примере сайта «7or.am».
Итак, действующая в телекоммуникационной сфере компания «Оранж» сразу же по появлении на рынке Армении предложила нам подписать годовой контракт на размещение рекламы, однако спустя меньше месяца она сняла свою рекламу – без каких-либо объяснений. И это притом, что наш сайт, как признавались они сами, имеет огромную аудиторию и размещение у нас рекламы выгодно с точки зрения бизнеса.
Аналогичным образом поступила и принадлежащая предпринимателю Хачатуру Сукиасяну «СИЛ Групп», которая предложила нам годовое рекламное сотрудничество. После известных процессов на политическом поле она отказалась от сотрудничества, аргументировав это нехваткой бюджета, хотя рекламная сумма не была большой.
Примечательно то, что и «Оранж», и «СИЛ Групп» финансируют являющийся пропагандистским инструментом власти сайт «Lragir.am». И это в условиях, когда одной из основных мишеней сайта является крупный бизнес Армении или так называемая олигархия. То есть, получается, что «СИЛ Групп» и «Оранж» финансируют сайт, главной мишенью которого (с посыла президентского дворца) является бизнес-поле Армении. По всей видимости, данные организации не хотят этого, но так получается.
Схожая картина и в случае с печально известным сайтом «1in.am». Он тоже не испытывает нехватки в рекламных заказах. При этом одним из рекламодателей «1in.am» является Армянский банк развития члена РПА Рубена Айрапетяна. Последний является председателем совета директоров банка.
Фактически, с утра до ночи разносящий в пух и прах носителей прозвищ, олигархов и, в частности, Рубена Айрапетяна (обвиняемого также в событиях в «Арснакаре») сайт «1in.am» Армана Бабаджаняна официально берет у Айрапетяна деньги и разглагольствует на тему очищения Армении от айрапетянов. Вопрос не в том, правильно или нет обвинять Айрапетяна в имевших место в «Арснакаре» событиях. Вопрос в том, что «1in.am» берет деньги у хозяина «Арснакара», одновременно ведя с ним «священную» войну. Что это – безнравственность, цинизм или всё вместе?
Что касается самого Айрапетяна, то он, по сути, финансирует сайт, который под «инициативным» оком Баграмяна 26 работает против него самого и его однопартийцев. Фактически, Айрапетян придерживается весьма либеральных взглядов и не имеет комплексов. Точно так же, как и Арман Бабаджанян, как и Серж Саргсян, как и эксплуатирующие «геббельский» агитпроп младобольшевики.
Кстати, Армянский банк развития размещает рекламу и на страницах «супернезависимой» и представляющей, так сказать, полузащитную линию «геббельского» агитпропа газеты «Аравот» Арама Абрамяна.
Примечательно, что указанные сайты и газета «Аравот» имеют также грантовые программы, которые финансирует Институт «Открытое общество» – Фонд Сороса. То есть созданный для финансирования неправительственных организаций фонд ассигнует в Армении являющиеся частью властного агитпропа сайты и газеты.
Такова неполная картина источников финансирования «независимой» прессы. Сколько же людей после этого поверит в их оппозиционность или независимость, дело уже психиатров.
P.S. Интереснее всего то, что позиционирующие яропрозападными и пишущие об оккупации Армении Россией и российскими компаниями сайты «1in.am» и «Lragir.am» финансируются как раз российскими компаниями. Первому деньги дает «Ростелеком», а второму – руководимый прикидывающимся наивным бизнесменом Ральфом Йирикяном «ВиваСелл». Кстати, последняя финансирует и другие занимающиеся антироссийской пропагандой провластные СМИ.
Это тоже нетривиальное сочетание аморальности и цинизма.
Деньги «независимой» прессы
P.S. Интереснее всего то, что позиционирующие яро прозападными и пишущие об оккупации Армении Россией и российскими компаниями сайты «1in.am» и «Lragir.am» финансируются как раз российскими компаниями. Первому деньги дает «Ростелеком», а второму – руководимый прикидывающимся наивным бизнесменом Ральфом Йирикяном «ВиваСелл». Кстати, последняя финансирует и другие занимающиеся антироссийской пропагандой провластные СМИ.