Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցության 19-րդ համագումարի ժամանակ, որին մասնակցել են նաև սփյուռքի գաղթօջախների ներկայացուցիչները, ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել է, որ եթե սփյուռքը ճիշտ արձագանքեր 2008թ. նախագահական ընտրություններին, մարտի 1-ի իրադարձություններին, քաղբանտարկյալների առկայության փաստին, չհանդուրժեր դրանք, ապա արտաքին քաղաքականությունում «չէր լինի այս վտանգավոր պահը»։ Լ. Տեր-Պետրոսյանը նշել է, որ սփյուռքն ավելի շատ մտահոգված է հայ-թուրքական հարաբերություններով, Ցեղասպանության ճանաչման խնդրով, Արցախի հիմնահարցի կարգավորմամբ, սակայն դրանք «ամբողջը և հիմնականը չեն»։
-Չէին լինի հայ-թուրքական հարաբերությունների և Արցախի հարցի կարգավորման շատ մտագոհիչ զարգացումները, եթե չլինեին ավելի հիմնավոր պատճառներ, իսկ դա ժողովրդավարությունն է, օրինականությունը և կոռուպցիան,- ասել է Լ. Տեր-Պետրոսյանը,- հայ-թուրքական հարաբերություններում և Ղարաբաղի հարցի զարգացումներում տիրող վիճակն ածանցյալ է ահա այս պատճառների։ Չի՛ կարելի, այսպես կոչված, ազգային խնդիրներն առանձնացնել պետության հիմքը կազմող, պետության գոյությունը պայմանավորող գլխավոր սկզբունքներից, չի՛ կարելի։
Լ. Տեր-Պետրոսյանը նաև հավելել է, որ սփյուռքին կոչ չի անում միջամտել Հայաստանի ներքին գործերին, ոչ էլ քաջալերում է Հայաստանի իշխանությունների ջանքերը՝ միջամտելու սփյուռքի գործերին, սակայն ո՛չ Հայաստանը, և ո՛չ էլ սփյուռքը չպետք է անտարբեր լինեն միմյանց ներքին խնդիրներին։
-Ինչպե՞ս պետք է սփյուռքահայը խոսի արժանապատվորեն ամիրկացու, ֆրանսիացու հետ, երբ իր հայրենիքում քաղբանտարկյալներ կան։ Եվ արդյոք սրա գինը չպե՞տք է վճարի այս պետությունը։ Պե՛տք է վճարի և վճարում է։ Վճարում է թուրքերին. ամեն մի քաղբանտարկյալի համար Սերժ Սարգսյանը վճարում է թուրքերին, ադրբեջանցիներին՝ իր զիջումներով, իր հակազգային քաղաքականությամբ։
Լևոն Տեր–Պետրոսյանը մեղադրել է սփյուռքին

Во время 19-ого съезда партии Социал-Демократической Гнчакской партии, на котором участвовали также представители зарубежной диаспоры, первый президент РА Левон Тер-Петросян заявил, что если бы диаспора правильно отреагировала на президентские выборы 2008 года, события 1 марта, факт наличия политзаключенных, не смирилась бы с этим, то во внешней политике «не было бы этого опасного момента». Л.Тер-Петросян отметил, что диаспора больше озабочена армяно-турецкими отношениями, вопросом признания Геноцида, урегулированием проблемы Арцаха, однако они «не все и не основные».
«Не было бы столь вызывающих озабоченность развитий по урегулированию проблемы Арцаха, если б не было более обоснованных причин, а это отсутствие демократии, законности и коррупция, - сказал Л.Тер-Петросян. По его словам, царящая ситуация в армяно-турецких отношениях и развитиях проблемы Карабахаявляются производными вот этих причин. Нельзя отделять, так называемые, национальные задачи от основных принципов, составляющих основу государства и обуславливающих его существование.
Тер-Петросян добавил также, что не призывает диаспору вмешаться во внутренние дела Армении, однако ни Армения, ни диаспора не должны быть безразличны ко внутренним проблемам друг друга.
«Как должен представитель диаспоры разговаривать с американцем, французом, если в их стране есть политзаключенные. И неужели эту цену не должен платить государство. Должен платить и платит. Платит туркам - за каждого политзаключенного Серж Саргсян платит туркам, азербайджанцам своими уступками и антинациональной политикой.
Левон Тер-Петросян обвинил диаспору
«Не было бы столь вызывающих озабоченность развитий по урегулированию проблемы Арцаха, если б не было более обоснованных причин, а это отсутствие демократии, законности и коррупция, - сказал Л.Тер-Петросян. По его словам, царящая ситуация в армяно-турецких отношениях и развитиях проблемы Карабаха являются производными вот этих причин. Нельзя отделять, так называемые, национальные задачи от основных принципов, составляющих основу государства и обуславливающих его существование.