Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 25-ին հրամանագիր է ստորագրել 2009 թվականի աշնանային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին:
Հրամանագրի համաձայն' 2009 թվականի հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին կանցկացվի ՀՀ արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական և այլընտրանքային ծառայությունների աշնանային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրանում է մինչեւ զորակոչի օրը, ինչպես նաև այն քաղաքացիների, ովքեր կորցրել են նախկինում ստացած պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունքը:
2009 թվականի հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին կզորացրվեն սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողները:
Հանրապետության Նախագահը նույն օրը ստորագրել է նաեւ Ազգային ժողվի ընդունած ՀՀ հետեւյալ օրենքները'
ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին
«Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ փոփոխություններ կատարելու մասին
«Զենքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին
«Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին:
Սերժ Սարգսյանը ստորագրել է հրամանագիր և օրենքներ

25 сентября президент Серж Саргсян подписал указ о проведении осеннего призыва и демобилизации в 2009г.
Согласно указу, в октябре-декабре 2009г. будет проведен осенний призыв на обязательную военную и альтернативную службу тех граждан РА мужского пола, у которых 18-летие исполняется до дня призыва, а также тех граждан, которые утратили полученное в прошлом право отсрочки от призыва на обязательную военную службу.
В октябре-декабре 2009г. будут демобилизованы военнослужащие прошедшие военную службу в установленные сроки.
В тот же день глава государства подписал также следующие законы принятые Национальным собранием РА:
О внесении изменений в уголовный кодекс РА
О внесении дополнений, проведении изменений в закон РА «О лицензировании»
О внесении дополнений в закон РА «Об оружии»
О внесении изменений в закон РА «О государственной пошлине»
Серж Саргсян подписал указ и законы