«Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ–ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ. «Մենք 2 օրվա ընթացքում պատրաստ ենք բացել Թուրքիայի հետ սահմանը»
-Եթե կառավարության կողմից նման հրաման և քաղաքական որոշում լինի, մենք 2 օրվա ընթացքում պատրաստ ենք բացել Թուրքիայի հետ երկաթգծային սահմանը,- «Նովոստի-Արմենիա» մամուլի ակումբում հայտարարել է «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Մարատ Խակովը։ Հայաստան-Թուրքիա երկաթգիծը 9 կմ հատվածում 15-25 կմ/ժ արագություն է ունենալու։ Թե թուրքական կողմում գտնվող երկաթուղային հատվածը տեխնիկապես որքանո՞վ է պատրաստ գործարկմանը, Մ. Խակովը դժվարացել է պատասխանել։ Նշել է միայն, որ հայկական հատվածում որոշում են ապրանքափոխադրումների մոտավոր ծավալը։ Ներդրումային ծավալների վերանայում դեռ չի նախատեսվում։
Մ. Խակովը նշել է, որ հայ-թուրքական սահմանի բացման պարագայում առաջին փուլում բեռնափոխադրումները տարեկան կկազմեն մոտ 1-2 մլն տոննա։
-Դա, իհարկե, կնպաստի հարավկովկասյան երկաթուղու աշխատանքների թեթևացմանը։ Սահմանի բացմամբ կփոխվի վագոնների հոսքը ՀՀ-ի տարածքում։ Մենք հաշվարկել ենք, որ հավանաբար 25-30%-ով մեր բեռնափոխադրումները կնվազեն Վրաստանի ուղղությամբ,- ասել է «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալը։
Հոկտեմբեր ամսից էլ սկսվելու են Ախուրյան կայարանում միջազգային լոգիստիկ կենտրոնի շինարարական աշխատանքները։ Ներդրումների ծավալը մոտ 50մլն ռուբլի է լինելու։

Первый заместитель генерального директора ЗАО "Южно-Кавказская железная дорога": «Мы готовы за 2 дня открыть границу с Турцией»
«Если со стороны правительства поступит подобный приказ и будет принято политическое решение, то мы будем готовы открыть ж/д границу с Турцией в течение 2-х дней, - заявил в пятницу на пресс-конференции в Международном пресс-центре «Новости» первый заместитель генерального директора ЗАО "Южно-Кавказская железная дорога" Марат Хаков.
На железной дороге Армения-Турция на 9-километровом отрезке скорость движения будет 15-25 км/ч. Технически насколько готов к эксплуатации турецкий отрезок ж/д, М.Хаков сказать затруднился. Он отметил только, что они сейчас решают вопрос приблизительного объема грузоперевозок на армянском отрезке. Пересмотр объемов инвестиций пока не планируется.
М.Хаков отметил, что в случае открытия армяно-турецкой границы на первом этапе грузоперевозки составят 1-2 млн. тонн.
«Это, конечно, будет способствовать облегчению работ южно-кавказской ж/д. С открытием границы изменится поток вагонов по территории РА. Мы подсчитали, что, вероятно, на 25-30% уменьшатся грузоперевозки в сторону Грузии», - сказал первый заместитель генерального директора ЗАО «Южно-Кавказская ж/д».
С октября же начнутся работы по строительству на станции Ахурян международного логистического центра. Объем инвестиций составит около 50 млн. рублей.