Վլադիմիր Կարապետյանը Վարդան Օսկանյանի մասին
Սեպտեմբերի 23-ին «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի կազմակերպած քննարկման ժամանակ ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը բավականին խիստ քննադատության էր ենթարկել Հայաստանի և Թուրքիայի նախաստորագրած արձանագրությունները՝ խոսքը եզրափակելով հետևյալ տողերով.
«Ես երբեք ռիսկ չէի անի նման փաստաթուղթ դնել սեղանին: Ես այն չէի ստորագրի և ես չեմ նախանձում այն մարդուն, որ շուտով պետք է ստորագրի այն»։
Մեկնաբանելով Վ. Օսկանյանի այդ ելույթը՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի մամուլի և տեղեկատվության վարչության նախկին պետ, Հայ Ազգային Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների պատասխանատու Վլադիմիր Կարապետյանը «7օր»-ին ասել է.
- Մենք ավելի վաղ էինք խոսում դրա մասին, մենք ավելի բարձրաձայն և հետևողական էինք մատնանշում այդ խնդիրները։ Անշուշտ, չեմ կարող չհամաձայնել նաև այն մոտեցումներին, որ հնչեցին այդ քննարկման ժամանակ։
Վ. Կարապետյանը նշել է, որ Վ. Օսկանյանը «որպես արհեստավարժ հասկանում է», որ նախաստորագրված արձանագրությունները վտանգներ են պարունակում։ Նա հավելել է, սակայն, որ չի լսել Վ. Օսկանյանի՝ որպես քաղաքական գործչի «հստակ գնահատականը մարտի 1-ի սպանդի վերաբերյալ, որտեղ ինքն ունեցել է իր դերակատարությունը»։ ՀՀ ԱԳ նախարարի մամուլի և տեղեկատվության վարչության նախկին պետի խոսքերով՝ գնահատականի է արժանի նաև ՀՀ նախկին ԱԳ նախարար Վ. Օսկանյանի «մեկ հրամանով 12 դիվանագետ այդ համակարգից դուրս թողնելը»։
Սեպտեմբերի 18-ի ՀԱԿ-ի հանրահավաքի ժամանակ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել է, որ սպասում են Հայաստանի մյուս քաղաքական ուժերի ակտիվացմանը և ասպարեզը ժամանակավորապես տրամադրում են նրանց։ Սակայն սեպտեմբերի 23-ին Վ. Օսկանյանի ելույթից հետո ընդդիմադիր մամուլը խիստ քննադատության է սկսել ենթարկել Վ. Օսկանյանին և Ռ. Քոչարյանին։ Ինչո՞ւ՝ «7օր»-ի հարցին Վ. Կարապետյանը պատասխանել է, որ իրենք չեն ուղղորդում և վերահսկում մամուլը.
-Ցավոք, այն վիճակը, որ մենք ունենք հեռուսատատեսության ոլորտում վկայությունն է, որ ազատ մամուլի մասին խոսք չի կարող լինել, բայց այն մամուլը, որի մասին դուք ակնարկեցիք, չի ուղղորդվում և մենք չէ, որ պետք է ասենք, թե ինչպես անեն։ Իրենք իրենց գնահատականն են տալիս Օսկանյանի անցած ճանապարհին, ինչպես նաև մարտի 1-ին՝ իր դերակատարությանը։

Владимир Карапетян о Вардане Осканяне
23 сентября во время обсуждений в фонде «Сивилитас» бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян подверг достаточно резкой критике парафированные между Арменией и Турцией протоколы, завершив выступление следующими словами:
«Я бы никогда не рискнул поставить на стол переговоров этот документ. Я бы его не подписал, и я не завидую тому человеку, который скоро должен будет его подписать».
Комментируя это выступление Осканяна, бывший начальник управления прессы и информации МИД РА, ответственный за внешние связи Армянского национального конгресса Владимир Карапетян сказал «7оr»:
«Мы ранее говорили об этом, мы громогласнее и последовательнее указывали на те проблемы. Несомненно, не могу не согласиться с теми подходами, которые прозвучали   во время этого обсуждения».
В.Карапетян отметил, что В.Осканян, «как профессионал понимает», что парафированные  протоколы содержат в себе «опасности» . Он добавил также, что не слушал «четкую оценку В.Осканяна, как политического деятеля, относительно бойни 1 марта, где он имел свою роль». По словам бывшего начальника управления прессы и информации МИД РА, достоин оценки и «приказ бывшего главы МИД РА оставить за бортом системы 12 дипломатов».
18 сентября во время митинга АНК Левон Тер-Петросян заявил, что ожидает активизации других политических сил Армении и арену временно представляет им. На вопрос «7оr» почему после выступления 23 сентября  В.Осканяна оппозиционная прессы крайней критике подвергла  В.Осканяна и Р.Кочаряна,  В.Карапетян ответил, что они не направляют действия и не контролируют прессу.
«К сожалению, ситуацию, которую мы имеем в сфере телевидения, - свидетельство того, что о свободной прессе не может быть и речи, но та пресса, о которой вы упомянули, не направляется и не мы должны говорить, что им делать. Они сами для себя дают оценку прошедшему пути Осканяна, а также его роли 1-го марта», - резюмировал Карапетян.