Ո՞ւմ հրաժարականն է առաջարկում պահանջել Շավարշ Քոչարյանը
ԱԺ–ում ԵՏՄ–ի պայմանագրին Հայաստանի միանալուն նվիրված լսումների ժամանակ ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը լացացնող հայտարարություն է արել:
«Քանի որ ես քաղաքականության մեջ հարուստ փորձ ունեմ, այդ թվում և՝ ընդդիմադիր, ես կարծում եմ, որ ընդդիմության գործը սեփակա՛ն երկրի իշխանությանը քննադատելն է, ոչ թե երրորդ երկրի»,– նշել է նախկին ընդդիմադիր փոխարտգործնախարարը:
Թե ինչպիսին է Շ. Քոչարյանի քաղաքական ստաժը, բոլորս գիտենք։ Յուրաքանչյուր փորձառու գործիչ անվերադարձ կլքեր քաղաքականությունը, եթե, Աստված չանի, ընկներ Շավարշ Քոչարյանի օրը:
Երբ Հայաստանը «վստահ քայլերով» գնում էր դեպի Եվրոպայի հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրում, մեր նույն «փորձառու» փոխարտգործնախարարը հայտարարում էր, թե եվրաինտեգրումն այլևս Հայաստանի համար այընտրանք չունի: Ավելին՝ Շ. Քոչարյանը դասախոսություններ էր կարդում, թե Ռուսաստանի նախաձեռնած Մաքսային միությանը (այսօր՝ ԵՏՄ) միանալը ինչ քաղաքական ու տնտեսական վնասներով է հղի մեզ համար, և ինչպես կարող է բերել ինքնիշխանության կորստի։ Դրանով «հարուստ փորձ ունեցող» փոխարտգործնախարարը չբավարարվեց. նա ուղղակի սպառնում էր ռուսներին, որ եթե Ադրբեջանին զենք վաճառելը Ռուսաստանի համար բիզնես է, ապա Հայաստանի համար էլ բիզնես է Եվրամիության ասոցացման համաձայնագրին միանալը։
«Եթե դու միանում ես Մաքսային միությանը, ապա կորցնում ես քո սուվերենությունը»,- ասել էր մեր փորձառու քաղաքական գործիչը:
Իսկ հիմա, կարճ ժամանակ անց, նույն դեմքը Ազգային ժողովում փորձում է հիմնավորել, թե մեզ համար որքան շահավետ է լինելու Սերժ Սարգսյանի թեթև ձեռքով հուվարի 1-ից ԵՏՄ-ին անդամակցելը…
Մեկնաբանությունները պարզապես ավելորդ են:
Այնուհանդերձ, Շավարշ Քոչարյանի ասածի մեջ ուշագրավ բան կա: Նա առաջարկում է չքննադատել երրորդ երկրին, այլ սեփական իշխանությանը: Փաստացի, բոլոր նրանց, ովքեր պահանջում են Պուտինի հրաժարականը, փոխարտգործնախարարը ցույց է տալիս հրաժարականի պահանջի իրակա՛ն հասցեատիրոջը: Հնարավոր է, որ այստեղ Ֆրեյդը խոսեց, կամ էլ Շավարշ Քոչարյանի մեջ կարճ ժամանակով զարթնեց ինչ-որ մի բան, ասենք՝ նախկին ընդդիմադիր գործիչը: Բայց՝ կարճ ժամանակով…

Чью отставку предлагает требовать Шаварш Кочарян?
В ходе слушаний в Национальном собрании по вопросу вступления Армении в ЕАЭС замминистра иностранных дел РА Шаварш Кочарян сделал пробивающее до слез заявление.
«Поскольку у меня богатый опыт в политике, в том числе в оппозиционной деятельности, я считаю, что делом оппозиции является критика властей собственной страны, а не третьих государств», - отметил бывший некогда оппозиционером замглавы МИД.
Каков же политический стаж Ш.Кочаряна, знают все. Любой искушенный опытом деятель покинул бы политику, оказавшись, не дай Бог, на месте Шаварша Кочаряна.
Когда Армения «поступательными шагами» шла на подписание Соглашения об ассоциации с ЕС, наш «бывалый» замминистра заявлял, что альтернативы евроинтеграции для Армении не существует. Более того, Кочарян читал лекции на тему того, какими политическими и экономическими последствиями чревато присоединение к инициированному Россией Таможенному союзу (сейчас – ЕАЭС) и как это может привести к утрате нами суверенитета. Довольствоваться на этом «умудренный опытом» замглавы МИД не стал – он в открытую стращал русских, мол, если для России продажа оружия Азербайджану является бизнесом, то для Армении таковым будет присоединение к Соглашению об ассоциации с ЕС.
«Если ты присоединяешься к Таможенному союзу, то теряешь свою суверенность», - заявил наш опытный политический деятель.
Сейчас же, некоторое время спустя, та же персона пытается обосновать в парламенте РА, насколько нам выгодно учиненное с легкой руки Сержа Саргсяна членство в ЕАЭС...
Комментарии, как говорится, излишни.
Тем не менее, в сказанном Шаваршем Кочаряном есть и довольно примечательное. Он предлагает критиковать не третьи страны, а власти собственной страны. Фактически, всем тем, кто требует отставки Путина, замминистра указывает реального адресата требования отставки. Возможно, здесь заговорил Фрейд или в Шаварше Кочаряне на короткое время что-то проснулось. Скажем, бытность некогда оппозиционером. Но лишь на мимолетом…