Ինչպե՞ս է արձագանքում «Կովկասյան ինստիտուտն» իրեն առաջադրված մեղադրանքին
-Այս ամենը կապված է նաև «Կովկասյան ինստիտուտի» տնօրենի անվան հետ, իսկ պարոն Իսկանդարյանը երկրում չէ և, ամենայն հվանականությամբ, ամսի 26-ին կվերադառնա, նա ինքն այդ հարցով պարզաբանումներ կտա,-«7օր»-ի հետ զրույցում խոսելով «Արարատ» ռազմավարական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Այվազյանի՝ «Կովկասյան ինստիուտին» դատի տալու մասին, ասել է «Կովկասյան հարևանություն. Թուրքիան և Հարավային Կովկասը» գրքի խմբագրական կազմի անդամ Սերգեյ Մինասյանը։
Այն հարցին, թե մի՞թե լինելով խմբագրական կազմի անդամ՝ նա չի կարող իր տեսակետը ներկայացնել, Սերգեյ Մինասյանը պատասխանել է, որ ինքը «բացի գրքի համահեղինակ լինելուց՝ նաև «Կովկասյան ինստիտուտի» աշխատող է, և ճիշտ կլինի, որ տնօրենն ինքը բոլոր հարցերին պատասխանի»։

Как реагирует «Кавказский институт» на выдвинутое им объявление?
«Это все связано также с именем директора «Кавказского института, а г-н Искандарян не в стране; по всей вероятности, он вернется 26 сентября и сам ответит на этот вопрос», - сказал член редакционной коллегии книги «Кавказское соседство: Турция и Южный Кавказ» Сергей Минасян, говоря в беседе с «7or» об иске Армена Айвазяна против фонда «Кавказский институт».
А на вопрос «неужели, будучи членом редакционной коллегии книги, он не может представить свою точку зрения», Сергей Минасян ответил, что он «не только соавтор книги, но также и работник Кавказского института, и будет правильно, чтобы директор сам ответил на все вопросы».