Արմեն Այվազյան. « ...Ճանապարհային քարտեզին հետևեցին ահա այս արձանագրությունները, որոնք արդեն փորձում են Հայաստանի գաղութացումն ամրագրել իրավականորեն»
-Ես արդեն գնահատել եմ այդ արձանագրությունները, երբ դեռ իրենք հայտնի չէին արձանագրություն անվամբ, երբ տխրահռչակ ճանապարհային քարտեզը ես համարեցի կապիտուլյացիոն առաջին ակտ, որին կհետևեն մյուսները, և դրան հետևեցին ահա այս արձանագրությունները, որոնք արդեն փորձում են Հայաստանի գաղութացումն ամրագրել  իրավականորեն,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ գնահատելով հայ-թուրքական արձանագրությունները՝ ասել է «Արարատ» ռազմավարական կենտրոն ՀԿ-ի տնօրեն Արմեն Այվազյանը։
Նա նշել է, որ ինքը բազմիցս ասել է, որ ֆուտբոլային դիվանագիտությունը կործանարար է։
-Թուրքիայի նպատակը Հայաստանի ոչնչացումն է, և սա մի փաստ է, որ չեն ցանկանում տեսնել Հայաստանի իշխանությունները ոչ մի կերպ։ Հենց Ցեղասպանության ժխտման այդ փաստը կոչնչացնի Հայաստանին,-ասել է նա։
Ըստ Արմեն Այվազյանի՝ այն, որ  Թուրքիայի վարչապետը Հայաստանի իշխանություններին ցուցումներ է տալիս՝ նշելով, որ պետք է հրաժարվել սփյուռքից, նշանակում է, որ Ցեղասպանությունը ժխտելուց հետո էլ փորձում է սփյուռքը՝ Ցեղասպանության արգասիքը, հեռացնել Հայաստանից, «ինչն իրավականորեն անում է  այս արձանագրությունների տեքստը»։
-Մենք հնարավորություն չունենք երկու րոպե արտահայտվել հեռուստատեսությամբ. մեզ չեն հրավիրել այսքան ժամանակ։  Արգենտինայից մի պրոֆեսորի էին բերել, որը հայերեն էլ չէր կարողանում խոսել ու ասում էր՝ «արժանթինի 99-ը 100-ից հայերը պաշտպանում է այս քայլերը», իսկ մենք, ուսումնասիրելով այս ամենը, հնարավորություն չունենք ժողովրդին բացատրել, որ այս ամենը տանելու  է մեզ վերջնական գաղութացման,-նշել է նա։

Армен Айвазян: «...за дорожной картой последовали эти протоколы, которые пытаются юридически закрепить колонизацию Армении»
«Я уже оценивал эти протоколы, когда они еще не были известны под именем «протоколов», когда я посчитал печально известную дорожную карту первым актом капитуляции, за которым последуют дальнейшие. И вот за ними последовали эти протоколы,  которые пытаются юридически закрепить колонизацию Армении», - сказал директор ОО Стратегический центр «Арарат» Армен Айвазян, давая во время встречи с журналистами оценку армяно-турецким протоколам.
Он отметил, что неоднократно говорил о том, что футбольная дипломатия губительна.
«Целью Турции является уничтожение Армении, и это факт, который армянские власти никак не хотят замечать. Именно этот факт отрицания Геноцида уничтожит Армению», - сказал он.
По словам, Армена Айвазяна, то, что премьер Турции дает властям Армении указания, отмечая, что нужно отказаться от диаспоры, означает, что после отрицания Геноцида делается попытка отдалить диаспору (результат Геноцида) от Армении, «что юридически осуществляет текст этих протоколов».
«У нас нет права две минуты выступить по телевидению - нас столько времени туда не приглашают. Из Аргентины привели какого-то профессора (который даже по-армянски не мог разговаривать), говорившего, что «99 из 100 аргентинских армян приветствуют эти шаги», а мы, изучая все это, не имеем возможности объяснить народу, что все это, в конце концов, приведет нас к окончательной колонизации», - отметил он.