Բ26–ն առաջարկում է 12–կետանոց գյալաջի
Սերժ Սարգսյանն իր հարցազրույցում Կառավարությանն առաջարկել է նորից անդրադառնալ ոչիշխանական ուժերի 12–կետանոց պահանջներին՝ «Իվան ռադիլ Իսահակա, Իսահակ ռադիլ Իվանա...» տարբերակով։ Այն է՝ սկզբում քննարկել առաջին կետը, ստեղծել ճանապարհային քարտեզ, նշել ժամկետներ, հետո անցնել երկրորդ կետին և այդպես շարունակ։
Սրան հետևեց Կառավարության արձագանքը։
«Կառավարությունը պատրաստ է առաջ գնալ այդ ճանապարհով, այսինքն՝ վերցնել առաջ քաշված թեման, քննարկել մինչև վերջ, հասնել եզրակացությունների, նախանշել կատարվելիք քայլերն ու անցնել հաջորդ հարցին: Ազգային ժողովում այս օրերին ընթացող բյուջետային քննարկումներից հետո շաբաթվա վերջին վարչապետը պատրաստվում է առաջարկել քաղաքական ուժերին համապատասխան ձևաչափով սկսել քննարկումները առաջին հարցի շուրջ, գալ եզրակացությունների, հանրությանը ներկայացնել համատեղ աշխատանքի արդյունքները և շարժվել առաջ»,– մասնավորապես նշված է վարչապետի մամլո խոսնակի հայտարարության մեջ:
Անգամ մանկապարտեզի երեխաների համար է պարզ, որ Բ26–ը գյալաջի է ուզում անել՝ նման այն գյալաջիներին, որոնք տեղի էին ունենում Մարզահամերգային համալիրում, երբ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում էր գործող և թղթի վրա գրանցված տասնյակ կուսակցությունների ղեկավարների հետ։
Ակնհայտ է, որ իշխանություններն ուզում են ժամանակ ձգել և «եռյակին» ներքաշել անիմաստ և անպտուղ քննարկումների մեջ։
Իսկ եթե Սերժ Սարգսյանն անկեղծ է և ուզում է ընդառաջ քայլ անել, ապա 12 կետերում կան այնպիսի պահանջներ, որոնց լուծման համար պահանջվում են քաղաքական կամք և մեկ օր (արագաչափեր, կարմիր կետագծեր և այլն)։
Ինչ վերաբերում է քաղաքական երկխոսության համար անհրաժեշտ մթնոլորտի ձևավորմանը, ապա առաջին նախապայմանն Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունն է։ Իշխող մեծամասնությունը պետք է բավարարի հարյուր տոկոս համամասնականին անցնելու պահանջը։ Այս հարցում քննարկելու թեմա չկա։ ՀՀԿ–ն հայտարարում է, որ պատրաստ է դրան, և շատ արագ այդ օրենքն ընդունվում է։ Դրանից հետո միայն կարելի է քննարկել իշխանությունների հետ 12 կետերի շուրջ բանակցությունների մեջ մտնելու հարցը։
Մեկ բան ակնհայտ է՝ իշխանությունների վրա ազդել են «եռյակի» հանրահավաքները, ու հիմա նրանք մտածում են, թե ինչպես թույլ չտան հանրահավաքային պայքարի հետագա ուժեղացում։ Այլ կերպ ասած՝ նրանք դեմ են միասնական շտաբների ձևավորմանը և փորձում են կանխել այդ գործընթացը, քանզի հասկանում են, որ դրանք նպաստելու են հանրային մոբիլիզացիային, և դառնալու են արտահերթ ընտրություններին նախապատրաստվող կառույցներ։
ՀՀԿ ղեկավարը պատրաստվում է փետրվարին կա՛մ հայտարարել, որ գնում է սահմանադրական փոփոխություններով վերարտադրվելու ճանապարհով, կա՛մ հայտարարել, որ հրաժարվում է սահմանադրական փոփոխությունների գաղափարից։ Ամեն ինչ կախված է համաժողովրդական նոր շարժման ծավալումից։ Ընդդիմության գործը պետք է լինի ճնշումն ուժեղացնելն ու արտահերթ գործընթացներին պատրաստվելը։ Իսկ թե իշխանություններն ինչպիսի գյալաջի կանեն, դա արդեն իրենց գործն է։
Իշխանափոխության հարցը մնում է օրակարգի թիվ մեկ կետը, և «եռյակի» անդամ կուսակցություններն այս հարցում ունեն ռազմավարական համաձայնություն։

Президентский дворец предлагает посиделки вокруг 12 пунктов
В своем интервью Серж Саргсян предложил правительству снова обратиться к 12 требованиям невластных сил – по варианту «Авраам родил Исаака, Исаак родил Иакова…». То есть предложил сначала обсудить первое из них, выработать «дорожную карту» по его выполнению, определить сроки, после чего перейти ко второму требованию, и т.д.
За этим последовала реакция Правительства.
«Правительство готово пойти по этому пути, то есть взяться за конкретный вопрос, обстоятельно обсудить его, прийти к выводам, определить предстоящие шаги и перейти к следующему вопросу. После бюджетных обсуждений в Национальном собрании, которые проходят в эти дни, премьер готов предложить в конце недели политическим силам начать обсуждения по первому вопросу в соответствующем формате, прийти к заключениям, представить обществу плоды совместной деятельности и пойти дальше», - отмечается, в частности, в заявлении пресс-секретаря премьера.
Даже детсадовским малышам понятно, что тем самым президентский дворец хочет организовать посиделки наподобие той, которая имела место в Спортивно-концертном комплексе, когда Серж Саргсян встречался с руководителями нескольких десятков действующих и формально зарегистрированных партий.
Очевидно, что власти хотят выиграть время и втянуть «тройку» в бессмысленные и бесплодные обсуждения.
Если же Серж Саргсян честен и хочет сделать шаг навстречу, то среди 12 требований есть и такие, для решения которых нужны всего лишь политическая воля и один день (спидометры, платные парковки и др.).
Что касается формирования необходимой для политического диалога атмосферы, то первым предусловием для этого является изменение Избирательного кодекса. Правящее большинство должно удовлетворить требование о переходе на 100-процентно пропорциональную систему. Обсуждать здесь нечего. РПА заявляет, что готова пойти на этот шаг, и соответствующий закон очень быстро принимается. Лишь после этого можно рассматривать вопрос вхождения с властями в обсуждения вокруг 12 пунктов требований.
Одно очевидно: на власти подействовали митинги «тройки», и сейчас они думают над тем, как не допустить дальнейшего усиления митинговой борьбы. Иными словами, они против формирования совместных штабов, поэтому пытаются сорвать данный процесс, так как понимают, что штабы будут способствовать общественной мобилизации и станут структурами по подготовке внеочередных выборов.
Руководитель РПА готовится объявить в феврале либо о том, что идет на воспроизводство своей власти посредством конституционных изменений, либо что отказывается от идеи конституционных изменений. Всё зависит от разрастания общенародного движения. Задачами оппозиции должны быть наращивание давления и подготовка ко внеочередным избирательным процессам. Какие же посиделки попытаются организовать власти, уже их личное дело.
Смена власти продолжает оставаться главным пунктом политической повестки, и входящие в «тройку» партии пришли в этом вопросе к стратегическому согласию.