Նախագահ Սերժ Սարգսյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Իսպանիայի նորանշանակ դեսպանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Իսպանիայի նորանշանակ դեսպան Խուան Անտոնիո Մարկ Պուժոլը (նստավայրը' Մոսկվա):
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դիվանագետին' պաշտոնը ստանձնելու առթիվ և հույս հայտնել, որ նա պաշտոնավարման ընթացքում իր կարևոր ներդրումը կունենա տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության զարգացման գործում:
-Հայաստանը և Իսպանիան դավանում են նույն արժեհամակարգին, ունեն մշակութային մեծ պատմությունը, ինչը լավ նախադրյալներ է ստեղծում փոխգործակցության զարգացման համար,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Դեսպան Պուժոլի խոսքով՝ իր երկիրը ձգտում է Հայաստանի հետ հարաբերությունները բարձրացնել գլոբալիզացվող աշխարհի անընդհատ փոխվող պահանջներին համապատասխան մակարդակի:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համագործակցության հնարավոր ուղղությունների շուրջ, կարևորել են առեւտրատնտեսական կապերի ակտիվացումը և անհրաժեշտ իրավապայմանագրային դաշտի ձևավորումը: Դեսպան Պուժոլը որպես հեռանկարային ոլորտ առանձնացրել է համալսարանական փոխգործակցությունը, որը կարող է հոգեւոր կամուրջ ստեղծել երիտասարդ սերնդի միջև:
Նախագահ Սարգսյանը և նորանշանակ դիվանագետն անդրադարձել են նաև Հայաստան-Եվրոպական Միություն հարաբերություններին և այդ շրջանակում երկկողմ գործակցության հնարավորություններին: Դեսպանն ասել է, որ հաջորդ տարի Իսպանիան ստանձնելու է Եվրամիության նախագահությունը և մտադիր է լուրջ քայլեր ձեռնարկել հարաբերությունները զարգացնելու եւ խորացնելու ուղղությամբ:

Новоназначенный посол Испании в Армении вручил свои верительные грамоты президенту РА
Сегодня новоназначенный посол Испании в Армении Хуан Антонио Марк Пужоль (резиденция в Москве) вручил свои верительные грамоты президенту РА Сержу Саргсяну.
«Армения и Испания придерживаются той же системы ценностей, имеют давнюю историю культуры, что создает хорошие предпосылки для развития сотрудничества», - сказал президент РА.
По словам посла Пужоля, его страна стремится поднять отношения с Арменией на уровень, соответствующий постоянно меняющимся требованиям глобализирующегося мира.
Собеседники обменялись мыслями относительно возможных направлений сотрудничества, отметили важность активизации торгово-экономических связей и формирования необходимого договорно-правового поля.
Президент Саргсян и посол Пужоль затронули также отношения между Арменией и Евросоюзом, и возможности двустороннего сотрудничества в этих рамках. Посол сказал, что в следующем году к Испании перейдет председательство в Евросоюзе и, что его страна намерена предпринять серьезные шаги в направлении развития и углубления отношений.