Ինչպե՞ս է ընկալում ՀՀ քաղաքացին անկախության օրը
Ուղիղ 18 տարի առաջ՝ 1991թ. սեպտեմբերի 21-ին, անցկացվեց  Հայաստանի անկախության հանրաքվեն ու հռչակվեց Հայաստանի անկախ հանրապետությունը։
Ի՞նչ հույսերով ու սպասումներով էին «այո՛» քվեարկում մարդիկ այն ժամանակ։ Ի՞նչ է մեզ համար անկախությունն այսօր։ Ինչպե՞ս է այն ընկալում ՀՀ քաղաքացին։ «7օր»-ը փորձել է պատահական անցորդներից ստանալ այս և այլ հարցերի պատասխանները։
Տարեցներից շատերն էին հիշում այն ոգևորությունը, որ տիրում էր 1991-ին։
-Ես «այո՛» եմ քվեարկել 1991-ին։ Այն տարիներին իմ սպասելիքը եղել է այն, որ Ղարաբաղը ազատ լինի։ Լավ կլինի, որ գոնե հիմա կարողանանք գլուխ հանել։ Ցավում եմ. թվում է՝ դա երկար է տևելու։ Եվ, ի վերջո, արդյո՞ք այսօր ինձ ազատ եմ զգում, թե՞ ոչ, շատ դժվար հարց է,-ասել է 72-ամյա մի պապիկ։
Իսկ 63-ամյա մի կին էլ անկախության օրն անվանել է  «ոչ ու փուչ»՝ ընդգծելով, որ եթե նախկինում «միայն Ռուսաստանից էինք կախված, հիմա կախած ենք բազմաթիվ ազգերից»։
-Դժբախտաբար, քվեարկել եմ «այո՛». ախր չէինք էլ մտածում, որ իշխանության կգան այն մարդիկ, որոնք մեզ կհասցնեն այս ծայրահեղ վիճակին, որի հետևանքով երիտասարդները կլքեն տուն ու տեղ ու կգնան արտերկիր՝ դառնալով պանդուխտ,-նշել է նա։
Հանրության մի մասն իսկապես համարում է, որ այս անկախությունը մեզ պետք էր, իսկ մյուս մասն ազատ ու անկախ է համարում Խորհրդային Միությունը։
-Ես ինձ ազատ չեմ զգում. մարդն այն ժամանակ է ազատ, երբ  հոգեպես բավարարված  է զգում։ Սովետական տարիներն ավելի ազատ էին։ Հրաշալի էր և՛ կուլտուրան, որը բարձր մակարդակի վրա էր, և՛ մարդկային հարաբերություններն էին ավելի լավը, քան հիմա,-նշել է 62-ամյա մի կին։
Իսկ 71-ամյա Նելլի տատն ուղղակի հպարտ է, որ «այո՛» է քվեարկել 1991-ին։
-Շատ մեծ սպասումներով եմ քվեարկել, բայց լիովին չարդարացան դրանք։ Իհարկե, անկախության զգացում ունեմ, բայց լավ կյանքով չենք ապրում։ Իհարկե, համեմատած սովետական տարիների հետ, անչափ լավ է. ի՞նչ էր այն ժամանակ՝ բռնապետություն։ Ես լավատես եմ և զգում էլ եմ, որ դեռ գալու են մեր լավ օրերը։ Ես դա իմ թոռնիկներին էլ եմ ասել,-մի քիչ հուզված ու մի քիչ էլ թաց աչքերով հիշելով 1991-ը՝ պատմել է նա։
Ցավալի է, բայց նույնը չի կարելի ասել երիտասարդ սերնդի մասին։ Մեզ պատահած պատանիներից ոմանք  վստահ էին, որ այսօր հաղթանակի կամ, ասենք,  երեխաների պաշտպանության միջազգային օրն է, իսկ երբ հիշեցրեցինք 12-ամյա տղային, թե ինչ օր է այսօր, նա նույնիսկ դժվարացավ պատասխանել, թե  հատկապես որ թվականին է եղել հանրաքվեն։
Իսկ 13-ամյա Լիլիթը հստակ գիտի. «Այսօր Անկախության օրն է, և դա նշանակում է, որ Հայաստանն ունի անկախ պետականություն, և մենք ունենք ինքնուրույն որոշելու քաղաքականություն»։
Արդյո՞ք մենք դա զգում ենք. 23-ամյա Աննան ունի իր մոտեցումը։
-Ոնց որ պայմանական լինի այդ անկախություն ասվածը։ Կողքդ՝ թե՛ կենցաղում, թե՛ քաղաքականության մեջ այնպիսի բաներ են կատարվում, որ մի տեսակ այդ անկախությունը չես զգում,-նշել է նա։
Անշուշտ այս բլից–հարցումները չեն արտահայտում մեր քաղաքացիների հավաքական տեսակետները, բայց, կարծում ենք, որ դրանցից մի մասը լուրջ մտորումների տեղիք կարող է տալ։

Как гражданин Армении воспринимает День независимости?
Ровно 18 лет назад, 21-го сентября прошел референдум по вопросу независимости Армении, и была провозглашена независимая Республика Армения.
С какими надеждами и ожиданиями в то время люди голосовали «за». Что для нас сегодня независимость? Как ее воспринимает гражданин РА? «7or» попытался получить у случайных прохожих ответы на эти и другие вопросы.
Многие пожилые люди вспомнили то воодушевление, которое царило в 1991-ом году.
«В 1991-ом году я голосовал «за». В те годы мои ожидания были теми, чтобы Карабах был свободным. Было бы хорошо, если бы мы сегодня смогли разобраться. Сожалею, но мне кажется, что это будет длиться долго. И, в конце концов, на самом ли деле я сегодня чувствую себя свободным? Это очень трудный вопрос», - сказал один 72-летний дедушка.
А одна 63-летняя женщина назвала  день независимости «ничего не значащим», подчеркнув, что «если раньше мы зависели только от России, то сегодня мы зависим от многих стран».
«К сожалению, я проголосовала «за». Мы даже не думали, что к власти придут те люди, которые нас доведут до этого  крайнего состояния, когда молодые люди оставят свои дома и отправятся заграницу, став странниками», - отметила она.
Одна часть общественности действительно считает, что эта независимость нам была нужна, а другая часть независимой считает Советский Союз.
«Я не чувствую себя свободной - человек свободен, когда чувствует себя духовно удовлетворенным. В советские годы люди были свободнее. Прекрасной была культура, которая была на высоком уровне, и человеческие отношения были лучше, чем сейчас», - отметила одна 62-летняя женщина.
А 71-летняя бабушка Нелли просто горда, что в 1991г. проголосовала «за».
«Я голосовала с очень большими ожиданиями, но они не полностью оправдались. Конечно, у меня есть ощущение независимости, но мы не живем хорошей жизнью. Конечно, по сравнению с советскими годами, несравнимо хорошо. Что было в то время? Тоталитаризм. Я оптимистка и даже чувствую, что хорошие дни еще наступят», - рассказала она немного взволнованно.
Обидно, но то же самое нельзя сказать о молодом поколении. Некоторые из опрошенных нами молодых людей были уверены, что сегодня день победы или скажем международный день защиты детей, а когда мы напомнили 12-летнему мальчику, какой сегодня день, он даже затруднился ответить, в каком именно году был референдум.
А 13-летняя Лилит уверенно сказала нам: «Сегодня день Независимости, и это значит, что у Армении есть независимая государственность, и у нас есть политика самостоятельного принятии решений».
Чувствуем ли мы это? У 23-летней Анны есть свой подход.
«Так называемая независимость кажется чем-то условным. Рядом: и в быту и в политике происходят такие вещи, что эта независимость даже чувствуется», - отметила она.
Несомненно, эти блиц-опросы не отражают собирательную точку зрения наших граждан, но, мы думаем, что часть из них может дать пищу для серьезных размышлений.