ՀԿԿ կենտկոմի առաջին քարտուղարը հաստատ համոզված է, որ Խորհրդային Միությունը վերականգնվելու է
-Չակերտավոր անկախությունը հայ ժողովրդին բերեց արտագաղթ, գործազրկություն, պատերազմ։ Մարդիկ իրենց հայրենիքից փախչում են, ամբողջ ժողովրդի հարստությունը խլվեց, երկրի ամբողջ հզորությունը փոշիացվեց, երկիրն իջավ աղքատության մակարդակին,- այսօր «7օր»-ին ասել է Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի առաջին քարտուղար Ռուբեն Թովմասյանը։
-Անկախությունն ի՞նչ պետք է տար, երբ 10 ընտանիք հարստանում է, իսկ ժողովուրդը ծնկաչոք մի կերպ յոլա է գնում։ Տեսեք, թե ի՞նչ է կատարվում իսկական ժողովրդի մեջ, գյուղերում։ Մի քանի օր առաջ ես մի շրջանում էի, որտեղ բացի արտասվելուց ուրիշ ոչինչ չես անի։ Գյուղերն այսպիսի խայտառակ ճանապարհներ նույնիսկ 1945թ. պատերազմի ժամանակ չունեին,- ասել է Ռ. Թովմասյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի անկախությունը «տոնելու են զուտ ձևականության համար, իսկ ժողովուրդը չի ընդունել ու չի ընդունելու անկախությունը»։
ՀԿԿ կենտկոմի առաջին քարտուղարը հաստատ համոզված է, որ Խորհրդային Միությունը վերականգնվելու է.
-Եթե անգամ պահանջվի իմ կյանքը ժողովրդին փրկելու համար, կզոհեմ, միայն թող Սովետական Միությունը և Սովետական Հայաստանը վերականգնվեն, որտեղ երիտասարդությունն իրեն շատ լավ էր զգում. 60 հազար պատանիներ անվճար սովորում էին, անվճար բնակարան ստանում, բուժվում, ոչ մի կին, մայր չէր անհանգստանում, որ իր ամուսինը, զավակն օտարության մեջ է։ Հայն ապրում էր այնպես, ինչպես վայել է հայ ազգին։
Ռ. Թովմասյանը կասկած չունի նաև, որ Սովետական Հայաստանի վերականգնմամբ կփրկվի նաև Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունը, «որովհետև թաղվել է ճգնաժամի ճահճի մեջ, փրկության օղակ նետելն էլ դարձել է Ամերիկայի և մյուս վարկատուների գործը»։
ՀԿԿ կենտկոմի առաջին քարտուղարը չի նշել, սակայն, թե կոնկրետ ե՞րբ Հայաստանը կրկին կդառնա սովետական.
-Մենք երբեք չենք սիրում գլուխ գովալ, թե օդանավակայանը կփակենք, վաղը հեղափոխություն կանենք։ Ամեն ինչ իր ժամանակն ունի։ Մեր ղեկավարը՝ Լենինը, ասել է՝ ամեն ինչ իր ժամանակն ունի՝ այսօր շուտ է, վաղը կարող է ուշ լինել։

Первый секретарь КПА уверен, что Советский Союз будет восстановлен
21-го сентября 1991-го года Армения вышла из состава СССР, провозгласив себя независимым государством
«Так называемая независимость принесла армянскому народу эмиграцию, безработицу, войну. Люди убегают со своей родины, все народное богатство было разграблено, вся мощь государства распылилась, страна докатилась до нищенского уровня», - сказал сегодня «7or» первый секретарь центрального комитета Коммунистической партии Армении Рубен Товмасян.
«Что должна была дать независимость, когда 10 семей обогащаются, а народ, упав на  колени, едва сводит концы с концами? Посмотрите, что происходит среди простого  народа, в селах. Несколько дней назад я был в одном районе,  где кроме того, чтобы плакать, делать нечего. Селы таких позорных дорог не имели даже в военные 1940-ые годы», - сказал Р.Товмасян, добавив, что независимость Армении «будут отмечать лишь ради формальности, а народ не принял и не примет независимость».
Первый секретарь центрального комитета КПА точно уверен, что Советский Союз будет восстановлен.
«Если даже потребуется моя жизнь ради спасения народа, пойду на смерть, пускай только Советский Союз и Советская Армения будут восстановлены, где молодежь очень хорошо себя чувствовала: 60 тысяч юношей и девушек бесплатно учились, бесплатно получали квартиры, лечились, ни одна женщина, мать не беспокоилась, что ее муж, ее сын находятся на чужбине. Армянин жил так, как это подобало армянскому народу», - говорит глава Компартии Армении.
Р.Товмасян не сомневается также, что восстановлением Советской Армении себя спасет также нынешнее руководство Армении, «так как оно увязло в болоте кризиса, а предоставление спасательного круга стало делом Америки и других кредиторов».
Первый секретарь центрального комитета не отметил, однако, когда Армения станет советской.
«Мы никогда не любили хвалиться, что закроем аэропорт, осуществим завтра революцию. Всему свое время. Наш руководитель - Ленин, сказал, что все имеет свое время: сегодня рано, а завтра может быть поздно», - добавил Товмасян.