Վարդան Պետրոսյանը դեմ է հայ–թուրքական սահմանի բացմանը
-Ես վտանգի զգացողություն ունեմ և կատեգորիկ դեմ եմ այսօր սահմանների բացվելուն։ Հայ և թուրք ժողովուրդները, հանրությունը պատրաստ չեն կողք կողքի ապրել։ Հայ և թուրք անհատները շատ լավ են գուցե իրար հետ, բիզնես են անում, բայց դա հայ ու թուրք հանրությունը չէ,-խոսելով հայ-թուրքական սահմանի բացման մասին՝ ասել է դրամատուրգ, դերասան Վարդան Պետրոսյանը։
Նա նշել է, որ հայ ժողովուրդն ապրում է պրո-թուրքկան քարոզի մեջ, բայց նույն ժամանակ Թուրքիայում գնում է հակառակ պրոցեսը։
-Հիշում եք, որ երեք, թե չորս մլն տպաքանակով DVD-ներ բաժանեցին բոլոր դպրոցներին՝ դպրոցականներին թունավորելով, որ հայերն են թուրքերի կոտորածն արել, որ ամեն ինչի մեղավորը հայերն են։ Բնականաբար, Եվրոպան սկանդալ բարձրացրեց, նեղեց, վառեցին դրանք, բայց  թույնը մնաց. մի ամբողջ սերունդ պրոպագանդվեց հակահայկականությամբ,-նշել է Վարդան Պետրոսյանը։

Вардан Петросян против открытия армяно-турецкой границы
«У меня есть чувство опасности, и я категорически против открытия границ. Общественность армянского и турецкого народов не готова жить бок о бок. Быть может на личностном уровне армяне и турки очень ладят между собой, занимаются бизнесом, но это не армянская и турецкая общественность», - сказал драматург, актер Вардан Петросян, говоря о возможном открытии армяно-турецкой границы.
Он отметил, что армянский народ живет среди протурецкой пропаганды, но в то же время в Турции идет обратный процесс.
«Помните, когда во всех школах раздали DVD-диски тиражом в три или четыре миллиона, натравливая школьников, что якобы армяне осуществляли резню турок, что во всем виноваты армяне. Естественно, Европа подняла скандал, притеснила их, они сожгли диски, но яд остался: целое поколение пропитали армянофобией», - отметил Вардан Петросян.