Իշխանափոխության գործընթացի երևացող ու չերևացող կողմերը
Անիմաստ եմ համարում քննարկել իշխանափոխության անհրաժեշտության հարցը։ Անգամ Սերժ Սարգսյանն է ընդունում, որ իրենց վարած քաղաքականությունն անընդունելի է մեր հանրության ավելի քան 80 տոկոսի համար։
Ավելի օգտակար կլինի քննարկել իշխանափոխության հասնելու մարտավարական խնդիրները՝ նախապես ամրագրելով, որ այն պետք է լինի հնարավորինս արագ և առանց ցնցումների։
Իշխանափոխությունը լուրջ աշխատանք է, որը հսկայական չերևացող կողմ ունի։ Երբ տարբեր մայրաքաղաքներում մենք տեսնում ենք հավաքված բազմություն և «օն լայն» ռեժիմով տեղի ունեցող իշխանափոխություն, ապա դա սառցաբեկորի միայն երևացող մասն է, այսպես ասած՝ «կռիվ կինոյի» եզրափակիչ հատվածը, որը հետաքրքիր է դիտելու ժամանակ, սակայն անհետաքրքիր՝ դրա նախապատրաստման փուլում։
Քաղաքական գործընթացները մակերեսորեն ընկալող մարդկանց համար իշխանափոխությունը հնդկական կինոյի պես մի բան է, երբ գալիս ենք հրապարակ, նստացույց ենք անում, ստեղծում ենք լարվածության կենտրոն, և՝ «հոպլյա». իշխանափոխությունը եղավ։
Քաղաքականությունը, սակայն, հնդկական կինոյից տարբերվում է իր բովանդակությամբ։ Երբ դու գնում ես իշխանափոխության, ապա պետք է ունենաս իշխանություններին հակադրվող միասնական թիմ՝ կոնտրէլիտա, քաղաքական մենեջմենթով զբաղվող մարդկանց բանակ, իշխանական բուրգը կազմալուծող բրիգադներ և ամենակարևորը՝ փոփոխությունների ծրագիր ու հանրային աջակցություն։
«Եռյակի» հանրահավաքները ցույց տվեցին, որ հանրային աջակցության և ծրագրային առումով (թե ինչ պետք է արվի իշխանափոխությունից հետո, և ինչ պետք է չարվի, որ հիմա անում է իշխանությունը) խնդիրները, մեծ հաշվով, կարգավորված են. այս փուլում 40–հազարանոց հանրահավաքներ կազմակերպելը լուրջ բան է։ Իսկ ահա քաղաքական մենեջմենթը կաղում է. կան բազմաթիվ թերություններ։
Ոմանք պահանջում են վճռական գործողություններ՝ լավ չհասկանալով կամ լավ չպատկերացնելով, թե ինչ է նշանակում «վճռական գործողությունը»։
Մասնավորապես ինձ համար վճռական գործողությունն ամբողջ Հայաստանով մեկ համաժողովրդական շտաբների ձևավորումն է, որոնք մի կողմից մարդկային զանգվածների ներգրավման և ուղղորդման, մյուս կողմից՝ ընտրությունների ժամանակ ձայներ ապահովող կառույցների ֆունկցիա պետք է կատարեն։
«Եռյակը» քաղաքական ապրանք է առաջարկել իշխանափոխության տեսքով, սակայն, պատկերավոր ասած, չունի արդյունավետ գործող «վաճառակետեր», որպեսզի այդ «ապրանքը» հնարավորինս շատ մարդիկ գնեն, ու ներգրավվեն «ապրանքի» որակի բարելավման գործում։
Վճռական գործողությունը մեկ կամ մի քանի օրվա նստացույցը չէ։ «Վճռական» գործողության կոչ անողներն, ի դեպ, միշտ ծլկում են «դեպքի» վայրից, քանի որ «զանգի են սպասում»։
Պետք է հրապարակային գործընթացներին զուգահեռ՝ ամեն ինչ անել, որ պարալիզացվի իշխանական բուրգը, իսկ դա ոչ միայն լեփ–լեցուն Ազատության հրապարակի առկայությամբ է հնարավոր։ Դա կարող է տեղի ունենալ հրապարակի ու նաև չերևացող աշխատանքի համադրման, այն է՝ հանրության, այդ թվում՝ պետական բուրգի տարբեր հատվածների հետ հարաբերությունների ապահովման միջոցով։
Այնպես որ, շտաբների աշխատանքը ոչ թե «կրեատիվ» է, այլ կոնկրետ գործողություն, որը ոմանց դուր չի գալիս, քանզի հնդկական կինոն ավելի հեշտ է մարսելը։ Բայց դե, քաղաքականությունն իր կանոններն ունի։ Ովքեր չեն հասկանում այդ կանոնները՝ կարող են դիմել «վճռական» գործողությունների։
Մեզ պետք են ոչ թե «վճռական» գործողություններ, այլ հաղթանակ՝ իշխանափոխություն։ Չի՛ կարելի անընդհատ պարտվել։

Видимые и невидимые стороны процесса смены власти
Считаю бессмысленным обсуждение вопроса необходимости смены власти. Даже Серж Саргсян принимает, что проводимая ими политика неприемлема как минимум для 80 процентов населения страны.
Намного более полезным будет обсуждение тактических составляющих смены власти с предварительной констатацией необходимости скорейшего ее достижения без потрясений.
Смена власти – тяжелый труд, который имеет свою колоссальную невидимую сторону. Когда в различных столицах мира мы наблюдаем за толпами митингующих и происходящими в «онлайн» режиме сменами власти, то нами замечается лишь видимая часть айсберга, то есть финальная часть всего действия, которая интересна лишь при просмотре, но не на подготовительном этапе.
Для поверхностно воспринимающих политические процессы обывателей смена власти сродни индийскому кино, когда люди собираются на площади, проводят сидячую забастовку, нагнетают атмосферу, и, опля, происходит смена власти.
Однако политика отличается от индийского кино своим содержанием. Когда ты идешь на смену власти, ты должен иметь противостоящую властям сплоченную команду – контрэлиту, занимающихся политическим менеджментом людей, подрывающие основы властной пирамиды бригады и, самое главное, программу изменений и общественную поддержку.
Митинги «тройки» показали, что в плане общественной поддержки и программы (касательно того, что нужно предпринять после смены власти и чего не следует делать из того, что делается властями) проблемы, по большому счету, разрешены – проведение на данном этапе 40-тысячного митинга является серьезной заявкой. Что касается политического менеджмента, то он хромает, и здесь есть немало недочетов.
Некоторые требуют перейти к решительным действиям, плохо понимая или представляя себе, что означают «решительные действия».
В частности, для меня решительными действиями является формирование по всей Армении общенародных штабов, которые должны будут выполнять функции структур как по вовлечению и направлению народных масс, так и обеспечению голосов избирателей во время выборов.
«Тройка» предложила политический товар в виде смены власти, однако, образно говоря, не имеет эффективно работающих «торговых точек», чтобы по возможности больше людей смогло приобрести «товар» и вовлечься в дело по улучшению его качества.
Решительные действияэто не сидячая забастовка длиною в несколько дней. Кстати, призывающие к «решительным» действиям всегда удирают с «места событий», так как «ждут звонка».
Следовательно, нужно сделать всё, чтобы парализовать властную пирамиду, а это возможно не только при переполненной площади Свободы. Это может произойти лишь при сочетании публичных шагов и невидимой деятельности, то есть посредством установления отношений как с обществом, так и различными секторами государственной пирамиды.
Так что, работа штабов является не «креативной», а конкретной деятельностью, которая некоторым может и не понравиться, так как индийское кино намного легче «переварить». Однако в политике действуют свои правила. Кто их не понимает, может перейти к «решительным» шагам.
Нам нужны не «решительные» действия – нам нужна победа в виде смены власти. Хватит постоянно проигрывать.