Իշխանափոխության փուլային ու փաթեթային տարբերակները (տեսանյութ)
Հոկտեմբերի 24–ի հանրահավաքը մի շարք հարցերի պատասխան տվեց։ Այն կարելի է շրջադարձային համարել հնչեցված «մեսիջների» ու հետագա քայլերի հստակեցման առումներով։
«Խաղերի տեսության» փուչիկը վերջնականապես պայթեցվեց
Փուչիկի պես պայթեցվեց այն թեզը, թե, իբր, ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը որևէ պարագայում չի գնա իշխանությունների դեմ, և չի մտնի իշխանափոխության գործընթաց, քանզի խոշոր սեփականատեր է։
Նախ՝ նկատենք, որ Ծառուկյանը վաղուց է դուրս եկել այս իշխանությունների դեմ։ Ֆորմալ առումով դրա սկիզբը 2012թ. ԱԺ ընտրություններից հետո էր, երբ ԲՀԿ–ն լքեց իշխող կոալիցիան։ Իրականում Սերժ Սարգսյանի ու Գագիկ Ծառուկյանի ճանապարհները բաժանվել են շատ ավելի շուտ։
Այժմ արդեն հանրության ավելի լայն շերտերի համար են տեսանելի այն հակասությունները, որոնք կան բիզնեսի բոլոր շերտերի և հանրության լայն զանգվածների շահերը ներկայացնող ԲՀԿ–ի ու իշխող նեղ թիմի միջև։
Ինչ վերաբերում է այն խոսակցություններին, թե, իբր, սա խաղ է, այլապես Ծառուկյանին իշխանություններն անմիջապես կճնշեին, ապա պետք է նշել, որ Սերժ Սարգսյանը ոչ թե չի ուզում, այլ չի կարող ճնշել ԲՀԿ–ին, քանզի շատ լավ գիտի, որ այնպիսի հակահարված կստանա, որ քիչ չի թվա։
Երկբևեռ քաղաքական դաշտում ուժերի հաշվեկշիռն այսօր այնպիսին է, որ «եռյակը» և հանրության ճնշող մեծամասնությունն այնքան չեն հզորացել, որ հենց այս պահին իշխանափոխություն պարտադրեն, բայց այնքան թույլ չեն, որ Սերժ Սարգսյանը կարողանա սեփականություն խլել Ծառուկյանից կամ ճնշել «եռյակին»։
Սահմանադրական փոփոխությունները «եռյակն» ուղարկեց գրողի ծոցը
Ինչպես հայտնի է, Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 10–ի հանրահավաքից հետո ռիսկ չարեց ազդարարել սահմանադրական փոփոխությունների մեկնարկի մասին։ Նա իր խոսնակի շուրթերով հանրությանը և քաղաքական ուժերին փոխանցեց, որ ուզում է հասնել ավելի մեծ քաղաքական կոնսոլիդացիայի՝ կամա թե ակամա խոստովանելով, որ այս պահին չունի բավարար քաղաքական ռեսուրս սեփական վերարտադրության ծրագիրը կյանքի կոչելու համար։
Պարզ է, որ Սարգսյանը «քաղաքական ավելի մեծ կոնսոլիդացիայի» տակ հասկանում է «եռյակից» մաս պոկելը (ՀՅԴ վերնախավի սերժամետ կողմնորոշումը փաստացի որևէ օգուտ չբերեց իշխանություններին) կամ էլ ընդդիմության ուժերը ջլատելը։
ՀԱԿ–ն ու «Ժառանգությունն» այդ կուսակցությունների առաջին դեմքերի մակարդակով բազմիցս հայտարարել էին, որ դեմ են սահմանադրական փոփոխություններին։
Դեմ էին արտահայտվել նաև ԲՀԿ–ի ներկայացուցիչները, սակայն սպասվում էր նաև Ծառուկյանի խոսքը։ Հանրահավաքի ժամանակ տասնյակ հազարավոր մարդկանց ներկայությամբ հստակ հնչեց նաև այդ խոսքը։ Ծառուկյանը դեմ է սահմանադրական փոփոխություններին՝ դա համարելով Սերժ Սարգսյանի վերարտադրության ծրագիր, որի իրագործումից Հայաստանի վիճակն է՛լ ավելի է վատանալու։ ԲՀԿ առաջնորդն, ընդհակառակը, առաջ քաշեց նոր որակի իշխանության ձևավորման անհրաժեշտության հարցը։
Այսպիսով, սերժսարգսյանական «քաղաքական լայն կոնսոլիդացիա» ծրագիրն արդեն տապալված կարելի է համարել, քանզի հիմնական քաղաքական ուժերը դեմ են արտահայտվել դրան։ Հո «Մովսես Խորենացու» մեդալ ստացածների հետ չի՞ կոնսոլիդացվելու «Վերջի բոլշևիկը»։
Իշխանափոխության տարբերակները
Հոկտեմբերի 24–ի հանրահավաքի մյուս կարևոր «մեսիջն» այն էր, որ ներկայացվեցին իշխանափոխության հասնելու ճանապարհային քարտեզն ու արվելիք քայլերը, ինչպես նաև այն ակնկալիքները, որոնք ունի ընդդիմությունն այս պայքարից։
Ծառուկյանն իր ելույթում ներկայացրեց իշխանափոխության փուլային ու փաթեթային տարբերակները։
Փուլայինով նախատեսվում են մեծամասնական ընտրակարգը բացառող նոր Ընտրական օրենսգրքի ընդունում, հանրությանը հուզող հրատապ խնդիրների լուծում և արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ։ Սա կարող ենք համարել ծրագիր–մինիմում, որին արդեն կհաջորդի Սերժ Սարգսյանին հրաժեշտ տալու հանդիսավոր արարողությունը։
«Պետք է կոտրել երկրում քաղաքական մենաշնորհը: Ճանապարհը հստակ է` ամենասեղմ ժամկետներում գնալ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների, վերացնելով մեծամասնական ընտակարգը` գնալ ընտրությունների: Սա թույլ կտա երկիրը չտանել ցնցումների, խուսափել մայդաններից և համատեղ ջանքերով սկսել լուծել երկրի և ժողովրդի առաջ կանգնած լրջագույն խնդիրները:
Իսկ մինչ այդ, հաշվի առնելով ժողովրդի օրհասական վիճակը և գոյություն ունեցող լրջագույն խնդիրները, մենք վերահաստատում ենք մեր պահանջը՝ ռացիոնալ քննարկումների դաշտում հստակ ժամանակացույցով լուծել այդ խնդիրները:
Սա՛ է այս իրավիճակից դուրս գալու գրագետ, օպտիմալ ճանապարհը»,– փուլային իշխանափոխության իր մոտեցումները հստակեցրեց Ծառուկյանը։
Փաթեթային տարբերակի դեպքում արդեն այլ սցենար է գործելու։
«Եթե իշխանությունը շարունակի անտեսել և մերժել համաժողովրդական շարժման արդարացի պահանջները, ապա մենք` երեք քաղաքական ուժերով, մեզ համախոհ այլ քաղաքական ուժերով և առավել լայն համախմբված ժողովրդական շարժմամբ, փողոցում և հրապարակներում կանգնած հարյուր հազարներով կպարտադրենք իշխանափոխություն, նոր իշխանության ստեղծում և արտահերթ ընտրություններ»,– նշեց Ծառուկյանը։
Ինքնին հասկանալի է, որ փաթեթայինի դեպքում արտահերթ ընտրությունները նախ և առաջ վերաբերելու են նախագահական ընտրություններին։
Թե որ տարբերակին կկարողանա հասնել ընդդիմությունը, կախված է այն աշխատանքից, որը պետք է տանել հանրության հետ։ Դրան մեծապես պետք է նպաստի ողջ Հայաստանով համաժողովրդական շարժման շտաբների ձևավորումը և զուգահեռաբար՝ իշխանական բուրգի կազմալուծման գործընթացի կազմակերպումը։
Որքան արագ այս խնդիրները լուծվեն, այնքան արագ տեղի կունենա իշխանափոխությունը, լինի այն փուլային, թե փաթեթային տարբերակով։
«Միացում» կարգախոսը պատահական չէ ընտրված։ Միայն միասնական ջանքերով է հնարավոր հասնել հաջողության, երբ բոլորը վարակված լինեն փոփոխությունների գաղափարով, և ակտիվորեն աջակցեն դրան։
Հ.Գ.։ Կից տեսանյութում ներկայացված է հոկտեմբերի 24–ի հանրահավաքի մասին պատմող ռեպորտաժը։

Поэтапный и пакетный варианты смены власти (видео)
Митинг 24 октября дал ответы на ряд вопросов. В плане озвученных мессиджей и уточнения последующих шагов его можно считать поворотным.
Окончательно развеян миф о «Теории игр»
Подобно мыльному пузырю лопнул миф о том, что лидер ППА Гагик Царукян никогда не пойдет против власти и не войдет в процесс по ее смене, так как является крупным собственником.
Прежде, отметим, что Царукян уже давно вышел против властей. В формальном плане начало этому было положено после парламентских выборов 2012 года, когда ППА покинула правящую коалицию. В действительности пути Сержа Саргсяна и Гагика Царукяна разошлись намного раньше.
Сейчас разногласия, которые имеются между ППА, представляющей интересы всех слоев бизнеса и широких общественных масс, и узкой командой власти, обозримы большинству общества.
Что касается разговоров о том, что всё это является игрой, иначе власти уже давно прижали бы Царукяна, то нужно констатировать, что Серж Саргсян не то чтобы не хочет, а скорее не может надавить на ППА, поскольку прекрасно понимает, что в ответ может получить мощный контрудар.
Баланс сил на двуполярном политическом поле на сегодня таков, что «тройка» и подавляющее большинство общества пока не настолько сильны, чтобы принудить смену власти, однако они и не настолько слабы, чтобы Серж Саргсян смог отобрать у Царукяна собственность или оказать на «тройку» давление.
«Тройка» послала к черту конституционные изменения
Как известно, после митинга 10 октября Серж Саргсян не рискнул дать старт конституционным изменениям. Устами своего пресс-секретаря он дал обществу и политическим силам знать, что хочет добиться еще большей политической консолидации, поневоле признавшись, что не обладает на данный момент политическим ресурсом по реализации планов по воспроизводству собственной власти.
Понятно, что под «еще большей политической консолидацией» Саргсян понимает раскол «тройки» (просержевская ориентация верхушки АРФД фактически не принесла никакой пользы) и ослабление оппозиции.
АНК и «Наследие» от имени первых лиц своих партий неоднократно заявляли, что выступают против конституционных изменений.
Против высказались и представители ППА, однако на данную тему ожидалось также выступление Царукяна. В присутствии десятков тысяч людей во время митинга была четко озвучена и позиция Царукяна. Он выступает против конституционных изменений, считая их программой воспроизводства власти Сержа Саргсяна, реализация которой чревата для Армении намного более бедственным положением. В противовес этому лидер ППА поднял вопрос необходимости формирования качественно новой власти.
Итак, сержсаргсяновскую программу «Широкая общественная консолидация» можно считать провалившейся, так как основные политические силы выступили против нее. Не будет же консолидироваться «последний большевик» с получившими из его рук медали Мовсеса Хоренаци людьми.
Варианты смены власти
Другим важным мессиджем митинга 24 октября было то, что «тройка» представила «дорожную карту» и предстоящие шаги по смене власти, а также ожидания оппозиции от этой борьбы.
Царукян в своей речи представил поэтапный и пакетный варианты смены власти.
Поэтапным вариантом предполагается принятие исключающего мажоритарную избирательную систему Избирательного кодекса, решение волнующих общество неотложных проблем и проведение внеочередных парламентских выборов. Это можно считать программой-минимум, за которой последует торжественная церемония проводов Сержа Саргсяна.
«Нужно сломать политическую монополию в стране. План очевиден: в самые короткие сроки пойти на изменение Избирательного кодекса, ликвидировав мажоритарную систему, и провести выборы. Это позволит избежать потрясений и майданов, а также начать решение стоящих перед страной и народом серьезнейших проблем
До этого, учитывая положение народа и стоящие перед нами серьезнейшие проблемы, мы вновь подтверждаем наше требование решить их в поле рациональных обсуждений и в четкие сроки.
Таков грамотный и оптимальный путь выхода из сложившейся ситуации», - уточнил свои подходы по поэтапной смене власти Царукян.
В случае пакетного варианта будет действовать иной сценарий.
«Если власти продолжат игнорировать и отклонять справедливые требования общенародного движения, то мы, три политически силы, вместе с разделяющими наши подходы другими политическими силами, еще более сплоченным народным движение и вышедшими на улицы и площади десятками тысяч граждан принудим смену власти, проведение внеочередных выборов и формирование новой власти», - отметил Царукян.
Понятно, что в случае пакетного решения внеочередные выборы прежде всего будут касаться президентских выборов.
К какому же варианту склонится оппозиция, зависит от той работы, которую предстоит провести с обществом. Этому будет способствовать формирование по всей стране штабов общенародного движения с параллельной организацией процесса развала властной пирамиды.
Чем быстрее будут решены эти задачи, тем быстрее произойдет смена власти, будь то поэтапный или пакетный вариант.
Лозунг «Единение» избран не случайно. Добиться успеха можно лишь совместными усилиями, когда все будут заражены идеей изменений, и активно ее поддержат.
P.S. В видеоматериале представлен репортаж о состоявшемся 24 октября на площади Свободы митинге.