Թուրքագետ. «Այո՛, թուրքական հասարակությունում նկատվում է երկփեղկվածություն»
«Փաստարկ» ակումբում հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ Թուրքիայի քաղաքական ուժերի, մասնավորապես ընդդիմության արձագանքների մասին խոսելիս ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի փոխդեկան Ռուբեն Մելքոնյանն ասել է, որ թե՛ Թուրքիայում, թե՛ Հայաստանում այդ արձանագրությունները միանշանակ չեն ընդունվել։ Ամփոփելով Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութողլուի հանդիպումները՝ կարելի եզրակացնել, որ արձանագրությունների վերաբերյալ ընդդիմադիր ուժերի վերաբերմունքը բացասական է։
Թուրքագետի խոսքերով՝ բազմաթիվ քաղաքական ուժեր այդ արձանագրությունները որակել են որպես հայկական ծուղակ և նույնիսկ խորհուրդ են տվել ընդհանրապես չստորագրել դրանք, իսկ ազգայնամոլական կուսակցության ղեկավարն ընդհանրապես հրաժարվել է հանդիպել արտգործնախարարի հետ։
Այնուամենայնիվ, Ռուբեն Մելքոնյանը չի բացառել արձանագրությունների վերաբերյալ նաև իշխող կուսակցության ներկայացուցիչների կոշտ դիրքորոշումը։
-Մինչ այժմ հասարակական և քաղաքական քննարկումներն անցկացվել են հիմնականում ոչ իշխանական, ընդդիմադիր ուժերի շրջանակում, իսկ իշխանական կուսակցությունը դեռևս իր կուսակցության և կողմնակիցների շրջանում քննարկումներ չի անցկացրել։ Այո՛, թուրքական հասարակությունում նկատվում է երկփեղկվածություն, սակայն մեր խնդիրն է պարզել՝ այդ երկփեղկված կողմերը հավասա՞ր են, թե՞ 90/10 հարաբերությամբ են։

Тюрколог: «Да, в турецком обществе замечается раскол»
Говоря в клубе «Пастарк» о реакции политических сил и, в частности, оппозиции Турции относительно армяно-турецких протоколов, замдекана факультета Востоковедения ЕГУ Рубен Мелконян сказал, что и в Турции, и в Армении эти протоколы однозначно не воспринимаются. «Подытоживая встречи министра индел Турции Ахмеда Давудоглу, можно заключить, что отношение оппозиционных сил Турции к протоколам отрицательное», - отметил он.
По словам тюрколога, многие политические силы посчитали эти протоколы армянской ловушкой и даже посоветовали вообще их не подписывать, а руководитель националистической партии вообще отказался встречаться с министром иностранных дел.
Тем не менее, Рубен Мелконян не исключил жесткой позиции представителей правящей партии в отношении протоколов.
«Пока общественные и политические обсуждения в основном проводились в невластных, оппозиционных кругах, а властная партия еще не проводила обсуждений в самой партии и в кругу ее сторонников. Да, в турецком обществе замечается раскол, однако нашей задачей является выяснить, равны ли эти силы, между которыми есть раскол, или находятся в соотношении 90/10», - резюмировал тюрколог.