Ադրբեջանի ԱԳՆ–ն արձագանքել է Վլադիմիր Ժիրինովսկու հայտարարությանը
Վերջերս «Նովոստի-Արմենիա» գործակալությանը տված հարցազրույցում Ռուսաստանի Պետական Դումայի փոխխոսնակ Վլադիմիր Ժիրինովսկին հայտարարել էր, որ Ղարաբաղը պատկանում է Հայաստանին։ Այս խոսքերին հետևել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի արձագանքը։ Մասնավորապես Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի մամուլի խոսնակ Էլհան Պոլուհովն ասել է, որ նման մասշտաբի քաղաքական գործչի նմանօրինակ հայտարարությունները հակասում են Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա հարաբերություններին.
«Վլադիմիր Ժիրինովսկին Ղարաբաղը Հայաստանին պատկանելու վերաբերյալ արտահայտություններով ցուցադրում է իր անմիջական աջակցությունը էթնո-անջատողականությանը,- ասել է Է. Պոլուհովը,- կցանկանայի հիշեցնել, որ այս երկու կողմերը պարտավորվել են հարգել միմյանց ինքնավարությունը և տարածքային ամբողջականությունը և հակազդել վերջինների նկատմամբ իրականացվող անջատողական դրսևորումներին»։

Реакция МИД Азербайджана на заявление Владимира Жириновского
В данном на днях интервью агентству «Новости-Армения» Владимир Жириновский заявил, что Карабах принадлежит Армении. За этими словами последовала реакция МИД Азербайджана. В частности пресс-секретарь МИД Эльхан Полухов сказал, что подобное заявления политического деятеля такого масштаба противоречат духу отношений между Россией и Азербайджаном:
«Владимир Жириновский своими высказываниями касательно принадлежности Карабаха Армении демонстрирует прямую поддержку этно-сепаратизма, - сказал Полухов и добавил: «Хотелось бы напомнить, что стороны обязались уважать суверенитет и территориальную целостность друг друга и противодействовать проявлению сепаратизма, направленного против них»