Գուրգեն Արսենյան. «Որ ասեմ՝ հանդիպումը դրական բան տվեց, սխալ կլինի»
-Այս փուլն աննախադեպ ակտիվության շրջանում է. նորագույն պատմության մեջ մենք երբեք չենք ունեցել ավելի ակտիվ հարաբերություններ Թուրքիայի հետ, այսպիսի աշխուժացում։ Իհարկե՛, դրական եմ գնահատում դա, որովհետև ցանկացած երկրի հետ դիվանագիտական, տնտեսական հարաբերությունների հաստատումը, զարգացումը միայն դրական քայլ է Հայաստանի պետականության համար,-«7օր»-ի հետ զրույցում սեպտեմբերի 17-ին նախագահի հետ հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ կլոր սեղանի քննարկման մեկնարկից առաջ ասել է Միավորված աշխատանքային կուսակցության նախագահ Գուրգեն Արսենյանը։
Նա նշել է նաև, որ մտահոգություններ ունի՝ կապված «երկու սահմանների անվերապահորեն ճանաչման և պատմաբանների ենթահանձնաժողովի մասին կետերի հետ» և բարձրաձայնելու է այդ մասին։
Իսկ այն հարցին, թե ակնկալո՞ւմ է այս հանդիպումից հետո որևէ ազդեցություն որոշում կայացնելու վրա, նա ասել է, որ հանրապետության ղեկավարի հետ մտքերի փոխանակությունը չի խանգարում։
Նրա խոսքերով՝ տնտեսական ճգնաժամին նվիրված հանդիպումն էլ այնպիսի դրական ազդեցություն չունեցավ։
-Համենայն դեպս, տնտեսական ցուցանիշները բացասական լիցքով զարմացրեցին բոլորին. որ ասեմ՝ հանդիպումը դրական բան տվեց, սխալ կլինի,-նշել է Գուրգեն Արսենյանը։

Гурген Арсенян: «Если скажу, что встреча дала что-то положительное, будет неправильно»
«Этот этап находится в беспрецедентной активной фазе -  в новейшей истории у нас никогда не было более активных отношений с Турцией, такого оживления. Конечно, я положительно оцениваю это, поскольку установление, развитие дипломатических, экономических отношений с любой страной является лишь положительным шагом для армянской государственности», - сказал в беседе с «7or» председатель Объединенной партии трудящихся Гурген Арсенян до начала созванного президентом РА круглого стола на тему армяно-турецких отношений.
Он отметил, что у него есть обеспокоенность, связанная с «пунктами о беспрекословном признании границы и создании подкомиссии историков», и он поднимет вопрос об этом
А на вопрос, ожидает ли он какое-либо влияние на принятие решения после этой встречи, Г. Арсенян сказал, что обмен мыслями не помешает президенту.
По его словам, встреча, посвященная экономическому кризису, не возымела положительного влияния.
«В любом случае, экономические показатели своими отрицательными зарядами удивили всех, если скажу, что встреча дала что-то положительно, будет неправильно», - отметил Гурген Арсенян.