Այսօր Ազգային ժողովում 2008 թ. մարտի 1-2-ի իրադարձություններն ուսումնասիրող հանձնաժողովը պետք է ներկայացնի իր զեկույցը: Այն նախատեսված էր ներկայացնել մինչ առաջին ընդմիջումը, սակայն «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորների պահանջով հետաձգվեց մինչև օրվա երկրորդ կես։ «Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավորները հայտարարեցին, թե զեկույցիծավալունլինելու պատճառովիրենքչենհասցրելլիովինծանոթանալդրաբովանդակությանը: Նշենք, որ զեկույցը բաղկացած էր 150 էջից, իսկ այն պահին, երբ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը պատրաստվում էր այն ներկայացնել, պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը հայտարարեց, որ հասցրել է ծանոթանալ ընդամենը 29 էջին։
Մարտի 1–ի զեկույցի ոդիսականը
Այսօր Ազգային ժողովում 2008 թ. մարտի 1-2-ի իրադարձություններն ուսումնասիրող հանձնաժողովը պետք է ներկայացնի իր զեկույցը: Այն նախատեսված էր ներկայացնել մինչ առաջին ընդմիջումը, սակայն «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորների պահանջով հետաձգվեց մինչև օրվա երկրորդ կես։ «Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավորները հայտարարեցին, թե զեկույցի ծավալուն լինելու պատճառով իրենք չեն հասցրել լիովին ծանոթանալ դրա բովանդակությանը: Նշենք, որ զեկույցը բաղկացած էր 150 էջից, իսկ այն պահին, երբ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը պատրաստվում էր այն ներկայացնել, պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը հայտարարեց, որ հասցրել է ծանոթանալ ընդամենը 29 էջին։

Сегодня комиссия, изучающая события 1-2 марта 2008г. должна представить свой доклад в Национальном Собрании. Было запланировано представить ее до первого перерыва, однако по требованию депутатов партии «Наследие» перенесли на вторую половину дня. Депутаты партии «Наследие» заявили, что по причине большого объема доклада они не успели ознакомиться с ее содержанием. Отметим, что доклад состоял из 150 страниц, а в тот момент, когда председатель временной комиссии Самвел Никоян готовился представить его, депутат Армен Мартиросян заявил, что успел ознакомиться всего лишь с 29 страницами.
Одиссея доклада 1-го марта