Հարցազրույց թատերագիր, հրապարակախոս Վահրամ Սահակյանի հետ
-Այն մարդիկ, ովքեր զբաղվում են և պետք է զբաղվեն այդ գործով, այդքան էլ պատրաստ չեն իրականացնել նմանօրինակ քաղաքական, դիվանագիտական հարաբերություններ։ Նրանք անպատրաստ են. դա՛ է առաջին տպավորությունը։ Լավ կլիներ, որ դա տպավորություն լիներ, բայց իրականությունն այդպես է։ Որքան էլ ցավալի է, մեր ժողովուրդը դիվանագիտական հարաբերություններում երբեք չի փայլել ու չի էլ փայլի, իսկ ինչ վերաբերում է կառավարությանը կամ թեկուզ ընդդիմությանը, բոլորին էլ հավասար կերպով կարելի է համարել անխոհեմ, չկայացած մարդիկ։ Բոլորն ունեն իրենց սեփական ամբիցիաները, ինչը հատուկ չէ քաղաքականությամբ և դիավանգիտությամբ զբաղվող մարդկանց։
-Անհրաժե՞շտ է, որ Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատի Թուրքիայի հետ։
-Պետք է այնպիսի հարաբերություններ հաստատել, որ ձեռնտու լինեն թե՛ հայերին, թե՛ հակառակ կողմին, որովհետև այսօր մենք պատրաստ չենք այնպես անել, որ 51%-ով ավելի լավ լինի մեզ համար, քան նրանց։ Մենք չենք կարող անել այն, ինչ որ Իսրայելն արեց. նրանք ունեն հավաքական ուժ։ Նրանք, եթե անգամ ունեն և ունեին ընդդիմություն, երբ հարցը կոնկրետ սահմաններին, պահանջներին և ազգայինին է վերաբերում, համախոհ են, և դա է ապացուցում 20 տարի առաջ տեղի ունեցած պատերազմը, որ բոլոր արաբական պետություններին նրանք հարված հասցրեցին՝ լինելով փոքրիկ պետություն։ Մենք դա չենք կարող անել. մենք ցաքուցրիվ ենք, մենք իրար ատում ենք, կիսված, պառակտված ենք, ինչպես միշտ։
-Ձեր կարծիքով Հայաստանի և Թուրքիայի միջև նախաստորագրված արձանագրությունները կվավերացվե՞ն, և ե՞րբ Թուրքիան կբացի Հայաստանի հետ սահմանը։
-Ինձ թվում է՝ կհաստատվեն։ Իսկ սահմանների բացումը մեկ տարվա ընթացքում կամ գուցե ավելի շուտ կլինի։ Սակայն, եթե սահմանները բացվեն, ես դրա մեջ առանձնապես վատ բան չեմ տեսնում։ Այսպես թե այնպես, եթե հայերը ցանկանում են գնալ Թուրքիայում առևտուր անել, եղանակը գտել են։ Թող գնալ-գալ լինի. ի՞նչ կա այդտեղ։ Թուրքերի մասին չի կոնկրետ, բայց ինչքան շատ ուրիշ ժողովուրդներից մարդիկ գան այստեղ, թեկուզ տեղի ունենա ազգաձուլում, որը շատ վատ բան է համարվում, բայց ազգն այդպես թարմանում է։ Ես կարծում եմ, որ այսպես միօրինակ, միայնակ մենք հնանում ենք։ Մենք հին ժողովուրդ ենք, իսկ հին ժողովուրդը արյունը միշտ թարմացնելու կարիք ունի։

Интервью драматурга, публициста Ваграма Саакяна
-Те люди, которые занимаются, и должны будут заниматься этим делом, не так уж и готовы осуществлять подобные политические, дипломатические отношения. Они не готовы - такого первое впечатление. Было бы хорошо, если бы это было впечатлением, но такова реальность. Как ни больно, но наш народ в дипломатических отношениях никогда не блистал  и блистать не будет, а что касается  правительства или, хотя бы, оппозиции, то всех можно считать нерассудительными и несостоявшимися людьми. У всех есть свои собственные амбиции, что не присуще людям, занимающимся политикой и дипломатией.
-Необходимо, чтобы Армения и Турция установили дипломатические отношения?
-Нужно установить такие отношения, чтобы выгодно было как армянам, так и противоположной стороне, так как мы не готовы сделать так, чтобы на 51% было лучше для нас, чем для них. Мы не можем сделать того, что сделал Израиль - у них есть собирательная сила.  Они, если даже имеют и имели оппозицию, когда вопрос касается границ, требований и национальных задач, всегда являются единомышленниками, и это подтверждает война 20-летней давности, когда они, будучи маленьким государством, нанесли удар всем арабским странам. Мы не можем этого сделать - мы разрозненны, мы ненавидим друг друга, мы разделены, расколоты - как всегда.
-Как, по-вашему, будут ли ратифицированы парафированные между Арменией и Турцией протоколы, и когда Турция откроет границу с Арменией?
-Мне кажется, что будут утверждены. А открытие границы произойдет в течение одного года или раньше. Однако я не вижу ничего плохого в том, если границы откроются. Так или иначе, если армяне хотят идти в Турцию торговать, то они уже нашли способ для этого. Пускай будет возможность въезда-выезда, что здесь такого? Насколько больше людей из других народов будут приезжать сюда (не о турках конкретно речь), пускай даже произойдет ассимиляция, которая считается чем-то очень плохим, настолько нация будет  освежаться. Я считаю, что мы здесь стареем, будучи однообразными и одинокими. Мы старая нация, а у старого народа всегда есть потребность в освежении крови.