ԱՄՆ–ը ավիահարվածներ է հասցնելու ԻՊ զինյալների դիրքերին առանց Սիրիայի իշխանությունների թույլտվության
Վաշինգտոնը մտադիր չէ Դամասկոսից թույլտվություն ստանալ օդից ավիահարվածներ հասցնելու համար Սիրիայի տարածքում «Իսլամական պետության» զինյալների դիրքերին, քանզի Բաշար Ասադի կառավարությունը համարում է «անօրինական»։ Այս մասին հինգշաբթի հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարի Հարֆը՝ մեկնաբանելով Սիրիայի ԱԳՆ ղեկավար Վալիդ Մուալլեմի խոսքերը։
Նույն օրը սիրիացի դիվանագետը զգուշացրել է, որ ԱՄՆ կողմից ցանկացած ռազմական ակցիա Սիրիայի տարածքում, իրականացված առանց երկրի կառավարության թույլտվության, «կդիտարկվի որպես ագրեսիա»։ Հարֆը, սակայն, վստահեցրել է, որ ԱՄՆ–ը հարվածներ է հասցնելու միայն «Իսլամական պետության» զինյալների դիրքերին Սիրիայի տարածքում, իսկ ինչ վերաբերում է երկրի այժմյան իշխանություններին, ապա, Վաշինգտոնի կարծիքով, «Ասադը վաղուց կորցրել է իր լեգիտիմությունը որպես նախագահ»։

США не будут запрашивать у Сирии разрешение на нанесение ударов по боевикам ИГ
Вашингтон не намерен запрашивать у Дамаска разрешение на нанесение ударов с воздуха по позициям боевиков из группировки «Исламское государство» (ИГ) на территории Сирии, поскольку считает правительство Башара Асада «незаконным». Как передает ИТАР-ТАСС, об этом заявила в четверг официальный представитель госдепартамента США Мари Харф, комментируя высказывания министра иностранных дел Сирии Валида Муаллема.
Ранее в тот же день сирийский дипломат предупредил, что любая военная акция со стороны США на территории Сирии, проведенная без разрешения правительства этой страны, «будет рассматриваться как агрессия».
Харф, однако, заверила, что США будут наносить удары только по позициям террористов из «Исламского государства» на территории Сирии, а что касается нынешних властей страны, то, по мнению Вашингтона, «Асад уже давно потерял легитимность как президент».
На вопрос, будут ли Соединенные Штаты добиваться принятия Совбезом ООН резолюции, санкционирующей удары по боевикам из ИГ в Сирии, представитель Госдепартамента ответила, что «не может строить предположений на этот счет».