Սուրեն Սուրենյանց. «ՀԱԿ–ը, որպես մեկ ամբողջություն, չի ստանձնի երկրի նոր իշխանության ձևավորման պատասխանատվությունը»
-ՀԱԿ-ը տեխնոլոգիական դաշինք է, և մենք 18 կուսակցություններով միավորվել ենք մի խնդրի շուրջ՝ երկրում վերականգնել սահմանադրական կարգը։ Իհարկե, ցանկալի կլիներ, որ գլոբալ խնդիրներում, ինչպիսիք են հայ-թուրքական հարաբերությունները կամ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացը, ՀԱԿ-ում կարողանայինք ձևավորել միասնական մոտեցումներ։ Սակայն ՀԱԿ-ի ստեղծման հիմքում խնդիր չի դրվել, որ մեր մոտեցումներն այլ հարցերում այնքան մոտ լինեն, որ, ի վերջո, վերաճենք մեկ քաղաքական կուսակցության,- հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ ՀԱԿ-ում առկա տարբեր դիրքորոշումների մասին ասել է «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Սուրեն Սուրենյանցը։
Ս. Սուրենյանցի կարծիքով ինքը չպետք է Ժիրայր Սեֆիլյանին համոզի իր ճշմարտությունը կամ հակառակը։ Սահմանդրական կարգի վերականգնումից հետո, ըստ Ս.Սուրենյանցի, «ՀԱԿ-ը, որպես մեկ ամբողջություն, չի ստանձնի երկրի նոր իշխանության ձևավորման պատասխանատվությունը».
-Ես չեմ կարող մեկ իշխանության մեջ լինել ազգայնականի հետ. ես լիբերալ եմ։
Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական նախաստորագրված արձանագրությունների վերաբերյալ ՀԱԿ հայտարարությանը, նա նշել է, որ դա «ՀԱԿ գործադիր մարմնի, այսինքն՝ կենտրոնական գրասենյակի հայտարարությունն է, իսկ խորքային գնահատականը կհետևի ավելի ուշ»։

Сурен Суренянц: «АНК, как одно целое, не возьмет на себя ответственность по формированию новой власти в стране»
«АНК технологический блок и мы 18 партий объединились вокруг одной задачи - восстановить в стране конституционный порядок. Конечно, было бы желательно, чтобы в глобальных задачах, каковыми являются армяно-турецкие отношения или процесс урегулирования Карабахской проблемы, смогли бы в АНК сформировать единые подходы», - заявил член политсовета «Республика» Сурен Суренянц.
По его мнению, он не должен убеждать Жирайра Сефиляна в своей правоте или наоборот. После восстановления конституционного порядка, как отметил Суренянц, «АНК, как одно целое, не возьмет на себя ответственность по формированию новой власти в стране».
«Я не могу в одной власти быть с националистом, я либерал», - отметил он.
Что касается заявления АНК о парафированных армяно-турецких протоколах , то он отметил, что это «заявление исполнительного органа, центрального офиса  АНК, а глубинная оценка последует позже».