Արսեն Ղազարյան. «Ցեմենտի մեր երկու հսկա գործարանները կկարողանան բավարարել թուրքական շինարարական արդյունաբերության հարաճուն պահանջները»
-Հայ-թուրքական սահմանների բացման արդյունքում բացի այն, որ սահմանային առևտուրը որոշակի աշխուժություն կբերի Գյումրիից մինչև Արմավիրի մարզ, Կարսից մինչև Իգդիր, նաև որոշակի աշխատատեղերի լուրջ քանակ կտեսնենք. մենք կունենանք նաև հնարավորություն միասնական ծրագրեր անելու էներգետիկայի ոլորտում,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՀ Արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը։
-Ցեմենտի մեր երկու հսկա գործարանները կկարողանան բավարարել թուրքական շինարարական արդյունաբերության հարաճուն պահանջները և կաշխատեն հզորությամբ և նորմալ շահութաբերությամբ,-նկատել է Ա. Ղազարյանը։
Հարցին, թե օգուտներից բացի՝ վնաս չի՞ տեսնում հայ-թուրքական սահմանների բացման պարագայում, Ա. Ղազարյանը պատասխանել է.
-Սահմանի բացման պարագայում ես ուրիշ վտանգ եմ տեսնում։ Քանի որ մեր նորանկախության ընթացքում մենք ունեցել ենք փակ վիճակ, մեր ազգային անվտանգության համակարգը, սահմանապահ զորքերը, մաքսատունը խնդիրներ ունեն, որպեսզի կանոնակարգեն և խիստ հսկողության տակ դնեն Թուրքիայի արևելյան նահանգները, որտեղ կենտրոնական իշխանության դերը մի փոքր ավելի թույլ է, տեղական միավորներն ավելի ակտիվ են։ Կարողանանք ավելի խիստ և կանոնակարգված լինել, մինչև սովորենք նոր համակարգի հետ։

Арсен Газарян: «Наши два крупных цементных завода смогут удовлетворить растущие потребности строительной промышленности Турции»
«В результате открытия армяно-турецкой границы, кроме того, что приграничная торговля приведет к определенному оживлению от Гюмри до Армавирской области, от Карса до Игдыра, увидим также серьезное количество определенных рабочих мест. У нас будет также возможность разрабатывать общие программы в сфере энергетики» - сказал  председатель союза промышленников и предпринимателей РА Арсен Газарян.
«Наши два крупных цементных завода смогут удовлетворить растущие потребности строительной промышленности Турции и будут работать во всю мощь и с нормальной прибыльностью», - заметил А. Газарян.
На вопрос «кроме пользы, не видит ли он вреда в случае открытия армяно-турецкой границы?», А. Газарян ответил:
«В случае открытия границы я вижу другую опасность. Поскольку, в течение нашего новонезависимого периода у нас было закрытое состояние, перед нашей системой национальной безопасности, пограничными войсками, таможней стоят задачи упорядочения и взятия под строгий контроль восточных районов Турции, где роль центральных властей немного слабая, а местные единицы более активны. Можете ли быть более строгими, пока привыкнем к новой системе?».