ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մինասյանը այսօր մամլո ասուլիսի ժամանակ անդրադարձել է այն հարցին, թե ինչ տվեց հայ-թրքական գործընթացը։ Բանախոսը երկու դրական կողմ նշեց, որը կապված է հայ-թրքական հարաբերությունների գործընթացի հետ։
-Նախ այդ գործընթացի արդյունքում մեզ հաջողվեց ցեղասպանության խնդրի վերաբերյալ քննարկումները տեղափոխել Թուրքիա։ Այդ բանվեճերը տարածվել են Թուրքիայի ողջ հասարակության մեջ, - ասել է Գ. Մինասյանը։
Նրա կարծիքով՝ երկրորդ դրական հանգամանքը այն է, որ մենք միջազգային հանրությանը փաստացիորեն կարողացանք ներկայացնել, որ մեր ընկալումները տարածաշրջանային զարգացումների առումով կապված չեն, և մենք բաց ենք բոլոր քննարկումների համար ու պատրաստ ենք առանց նախապայմանների հարաբերություններ ստեղծել Թուրքիայի հետ։
Բնականաբար, Հանրապետական պատգամավորը ոչ մի խոսք չասեց այն մասին, թե ինչ կորցրեց Հայաստանը Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնած ֆուտբոլային դիվանագիտության հետևանքով։
Ի՞նչ շահեց Հայաստանը հայ-թրքական գործընթացից

Что выиграла Армения от армяно-турецкого процесса?
Сегодня в ходе пресс-конференции член Республиканской фракции Национального собрания РА Гагик Минасян коснулся вопроса о том, к чему привел армяно-турецкий процесс. Минасян отметил две положительные стороны, связанные с процессом нормализации армяно-турецких отношений.
«Прежде всего, в результате этого процесса нам удалось переместить обсуждения вокруг проблемы признания Геноцида армян в Турцию. Споры вокруг этого вопроса распространились по всему обществу Турции», - отметил Гагик Минасян.
По мнению Г. Минасяна, вторым положительным аспектом является то, что, фактически, мы смогли представить международной общественности то, что наше восприятие не связано с региональным развитием событий: мы открыты для всех обсуждений и готовы установить с Турцией отношения без предусловий.
Естественно, депутат РПА не сказал ни слова о том, каковы были потери Армении вследствие инициированной президентом РА Сержем Саргсяном «футбольной» дипломатии.