Իրանը զորք կմտցնի Իրաք, եթե ԻՊ–ն սպառնա շիական սրբավայրերին
Իրանը թույլ չի տա սուննի «Իսլամական պետություն» խմբավորման ծայրահեղականներին և Իրաքի շրջաններում հարձակում գործողներին վնաս հասցնել շիական սրբավայրերին՝ տեղակայված Նեջեֆ և Քերբելլա քաղաքներում, և պատրաստ է զորք մտցնել այնտեղ։ Այս մասին հայտարարել է ՆԳ նախարար Աբդոլրեզա Ռահմանի Ֆազլին:
«Ինտիհաբ» լրատվականը, վկայակոչելով Ֆազլիին, փոխանցում է՝ «նախագահ Հասան Ռոուհանին կառավարության նիստում հայտարարել է, որ Իրանն էլիտար զորք կուղղի՝ պաշտպանելու քաղաքները, եթե ԻՊ–ի մոտեցման իրական սպառնալիք նկատվի: Ներխուժումն ամբողջապես համակարգված կլինի իրաքյան կողմի հետ և ուղղված ԻՊ–ի ոչնչացմանը»։
Աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ Իրանը հատուկ զորավարժություններ է նախապատրաստում ԶՈւ համար հարևան Իրաքում իրադրությանը շտապ միջամտելու անհրաժեշտության դեպքում: Զորավարժություններին կգործարկվեն ավիացիան և իրանական անօդաչու սարքերը:

Иран введет войска в Ирак, если ИГ будет угрожать святыням шиитов
Иран не позволит экстремистам из суннитской группировки «Исламское государство» (ИГ), ведущей наступление на районы Ирака, нанести ущерб шиитским святыням, расположенным в городах Неджеф и Кербелла, и готов ввести войска. Об этом, как передает ИТАР-ТАСС, заявил министр внутренних дел страны Абдольреза Рахмани Фазли.
«Президент Хасан Роухани заявил на совещании с правительством, что Иран направит элитные войска, если возникнет реальная угроза приближения ИГ к этим городам, для их охраны. Вмешательство будет полностью скоординировано с иракской стороной и направлено на ликвидацию ИГ», — заявил Фазли.
В настоящее время Иран готовит специальные учения своих ВС на случай экстренного вмешательства в ситуацию в соседнем Ираке. В учениях будут задействована авиация и иранские беспилотники.