Վարդան Այվազյան. «Սահմանի բացումն ավելի շատ կարող է պարտադրված լինել հենց տնտեսական գործոններով»
«ՄԱԱ»-ում անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին և երկու երկրների կողմից նախաստորագրված արձանագրություններին՝ Վարդան Այվազյանն ասել է, որ դրանց վերաբերյալ ՀՀԿ-ի դիրքորոշումը միանշանակ դրականէ։
-Ինչ վերաբերում է թուրքական պաշտոնյաների տարատեսակ հայտարություններին, ապա դրանք տեսակետներ են ևշատ հաճախ արվում են քաղաքական նպատակներով։ Թե նախօրոք ի՞նչ է խոսվում կամ խոսվել, կարևոր չէ, այսօր կան արձանագրությունները։ Եթե կողմերից որևէ մեկը չի ստորագրում, նշանակում է՝ չի գնում իրականացվող գործընթացների՝ իր բարի կամքի դրսևորմանը։ Ուզում ենք, որ մեր վիճակը լավանա, ուրեմն եկեք մի բան անենք,- ասել է նա։
Նրա կարծիքով սահմանի բացումն ավելի շատ կարող է պարտադրված լինել հենց տնտեսական գործոններով։
Այնուամենայնիվ, նա նշել է, որ մտահոգություններ ևս կան, քանի որ «հասել ենք հայ ժողովրդի համար դարավոր խնդիրների լուծման կիզակետին»։
«ՄԱԱ»-ում անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին և երկու երկրների կողմից նախաստորագրված արձանագրություններին՝ Վարդան Այվազյանն ասել է, որ դրանց վերաբերյալ ՀՀԿ-ի դիրքորոշումը միանշանակ դրական է։

Вардан Айвазян: «Открытие границы скорее может быть продиктовано именно экономическими факторами»
Комментируя в национальном пресс-клубе армяно-турецкие отношения и протоколы, парафированные двумя странами, Вардан Айвазян сказал, что позиция РПА относительно них однозначно положительная.
Что касается разнообразных заявлений турецких официальных лиц, то это точки зрения и часто делаются с политическими целями. Неважно, что говорится или говорилось прежде, сегодня есть протоколы. Если одна из сторон не подписывает, значит не идет на реализацию процессов по своей доброй воле. Хотим, чтобы наша ситуация улучшилась, значит давайте что-нибудь сделаем», - сказал он.
По его словам, открытие границы скорее может быть продиктовано именно экономическими факторами.
Тем не менее, он отметил, что есть также озабоченность, поскольку «дошли до критической точки решения вековых для армянского народа проблем».