Վալերի Գործունյանը պարգևատրվել է Արվեստի և դպրության ոլորտում ասպետի կոչումով
Վալերի Գործունյանը՝ Ֆրանսիայի հայկական համայնքից Հայաստանում առաջին ներդրողներից մեկը և Երևանում Փարիզյան Սուրճի հիմնադիրը, Ֆրանսիայի Մշակույթի և Հաղորդակցության նախարարության կողմից պարգևատրվել է Արվեստի և դպրության ոլորտում ասպետի կոչումով: Այդ կոչումը Ֆրանսիայի Հանրապետության չորս նախարարական և գլխավոր տարբերակումներից մեկն է :
Վալերի Գործունյանին ուղղված նամակում, Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ֆրեդերիկ Միտերանը նշել է, որ երջանիկ է նման շքանշանով պարգևատրելու մեկին, ով խորապես նվիրվել է Ֆրանսիայի Մշակույթի տարածմանը: Ըստ նախարարի, այս պարգևատրմանը իսկապես արժանի է Վալերի Գործունյանը,ով բարձր է պահում Ֆրանսիայի գույները Հայաստանում, և ով միշտ առաջին շարքերում է Հայաստանի գույները Ֆրանսիայում պաշտպանելու գործում:

Валери Горцунян награждена титулом рыцаря в сфере Искусства и письменности
Валери Горцунян, одна из первых инвесторов в Армении из армянской общины Франции и основатель «Французского кофе» в Ереване, награждена министерством культуры и коммуникаций Франции титулом рыцаря в сфере Искусства и письменности.
В письме Валерию Горцуняну министр культуры Франции Фредерик Миттеран отметил, что счастлив наградить подобным орденом человека, который посвятил себя распространению культуры Франции. Согласно министру, Валери Горцунян действительно достойна этой награды, так как она высоко держит цвета Франции в Армении и всегда в первых рядах в деле защиты цветов Армении во Франции.