Արմեն Աղայան. «Այդ ընդդիմությունը և իշխանությունը նույն կոշիկի տարբեր զույգերն են»
-Պատահական չէ, որ այսօր Թուրքիայի հետ հաշտության կողմնակից է ոչ միայն Սերժ Սարգսյանն իր թիմով, այլ գրեթե ամբողջ քաղաքական դաշտը՝ ընդհուպ մինչև արմատական կոչվող ընդդիմությունը, որն իր հայտարարությամբ ամբողջությամբ սատարեց իշխանություններին,- «Արմատ» ակումբում ասել է «Հայկական ընտրություն» կուսակցության նախաձեռնող խմբի անդամ ԱրմենԱղայանը՝ խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման և այս երկու երկրների միջև նախաստորագրված արձանագրությունների մասին։
Նա համոզված է, որ Հայաստանը պետք է Թուրքիայից պահանջեր վերացնել ապաշրջափակումը, սակայն չի անում, որովհետև, «ցավոք, ամեն ինչ խեղաթյուրվել է, ամեն ինչ գլխիվայր է շուռ եկել»։ Իսկ վերջինը, ըստ Ա. Աղայանի, ոչ թե միջազգային կառույցների ճնշման կամ «թուրքական հանճարեղ դիվանագիտության» արդյունքն է, այլ Հայաստանի իշխանությունների և «ՀՀՇ-ի իշխանության տարիներին ձևավորված» առկա քաղաքական վերնախավիմեղավորությունը.
-Հիմա ակնհայտ է, որ այդ ընդդիմությունը բոլորովին էլ ընդդիմություն չէ։Այդ ընդդիմությունը և իշխանությունը նույն կոշիկի տարբեր զույգերն են. ուրիշ ոչ մի տարբերություն նրանց մեջ չկա։ Մեկը մի քիչ շատ է մաշվել, մյուսը մի քիչ փայլեցրել են,- նշել է Ա. Աղայանը՝ հավելելով, որ շատ ավելի արմատական քննադատություններով այսօր հանդես եկող իրական ընդդիմությունը «բոլորվին այլ տեղում է և քաղաքական դաշտում ամբողջովին կազմակերպված չէ»։
-Պատահական չէ, որ այսօր Թուրքիայի հետ հաշտության կողմնակից է ոչ միայն Սերժ Սարգսյանն իր թիմով, այլ գրեթե ամբողջ քաղաքական դաշտը՝ ընդհուպ մինչև արմատական կոչվող ընդդիմությունը, որն իր հայտարարությամբ ամբողջությամբ սատարեց իշխանություններին,- «Արմատ» ակումբում ասել է «Հայկական ընտրություն» կուսակցության նախաձեռնող խմբի անդամ Արմեն Աղայանը՝ խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման և այս երկու երկրների միջև նախաստորագրված արձանագրությունների մասին։
Նա համոզված է, որ Հայաստանը պետք է Թուրքիայից պահանջեր վերացնել ապաշրջափակումը, սակայն չի անում, որովհետև, «ցավոք, ամեն ինչ խեղաթյուրվել է, ամեն ինչ գլխիվայր է շուռ եկել»։ Իսկ վերջինը, ըստ Ա. Աղայանի, ոչ թե միջազգային կառույցների ճնշման կամ «թուրքական հանճարեղ դիվանագիտության» արդյունքն է, այլ Հայաստանի իշխանությունների և «ՀՀՇ-ի իշխանության տարիներին ձևավորված» առկա քաղաքական վերնախավի մեղավորությունը.
-Հիմա ակնհայտ է, որ այդ ընդդիմությունը բոլորովին էլ ընդդիմություն չէ։ Այդ ընդդիմությունը և իշխանությունը նույն կոշիկի տարբեր զույգերն են. ուրիշ ոչ մի տարբերություն նրանց մեջ չկա։ Մեկը մի քիչ շատ է մաշվել, մյուսը մի քիչ փայլեցրել են,- նշել է Ա. Աղայանը՝ հավելելով, որ շատ ավելի արմատական քննադատություններով այսօր հանդես եկող իրական ընդդիմությունը «բոլորվին այլ տեղում է և քաղաքական դաշտում ամբողջովին կազմակերպված չէ»։

Армен Агаян: «Эта оппозиция и власть - два сапога пара»
«Не случайно, что сегодня сторонником примирения с Турцией является не только Серж Саргсян со своей командой, но почти всё политическое поле, вплоть до так называемой радикальной оппозиции, которая своим заявлением целиком поддержала власти», - сказал член инициативной группы партии «Армянский выбор» Армен Агаян в клубе «Армат», говоря об урегулировании армяно-турецких отношений и о протоколах, парафированных между этими двумя странами.
Он уверен, что Армения должна была потребовать от Турции снять блокаду, однако не делает этого, поскольку «к сожалению, всё исказилось, всё перевернулось с ног на голову». А последнее, по мнению А. Агаяна, является результатом не давления международных структур или «гениальной турецкой дипломатии», но виной властей Армении и «сформированной в годы власти АОД» нынешней политической верхушки.
«Сейчас очевидно, что эта оппозиция абсолютно не оппозиция. Эта оппозиция и власть - два сапога пара: никакой другой разницы в них нет. Один немного сильно износился, другому немного придали блеск», - отметил А. Агаян, добавив, что выступающая сегодня с гораздо более радикальной критикой реальная оппозиция «совершенно в другом месте и в политическом поле совершенно не организована».