Սուրեն Զոլյանը հայ–թուրքական հարաբերություններում ներկայիս գործընթացին այլընտրանք չի տեսնում
-Այսօր հարցականները շատ են, բայց, իմ կարծիքով, դա հիմք չէ, որ մենք հրաժարվենք այս գործընթացից, որովհետև դրա այլընտրանքը ես չեմ տեսնում,-խոսելով Հայաստանի և Թուրքիայի միջև նախաստորագրված արձանագրությունների մասին՝ ասել է Երևանի Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանի ռեկտոր Սուրեն Զոլյանը։
Նա նշել է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերություններում մեծ ազդեցություն ունի նաև արտաքին աշխարհը։
-Ենթադրենք՝ շատ շուտ ասենք՝ ոչ թե վեց շաբաթվա ընթացքում, այլ ավելի շուտ սրվեն հարաբերությունները այդ գլխավոր խաղացողների միջև, և դա անպայման անդրադարձ կունենա հայ-թուրքական հարաբերություններին։ Ադրբեջանի գործոնը կարող է այլ դեր ունենա, այսինքն՝ կանխատեսենք ամեն ինչ, բայց նաև տեսնենք այն ուղին, որն ամենաշահավետն է,-ասել է ռեկտորը։

Сурен Золян не видит альтернативы нынешнему процессу в армяно-турецких отношениях
«Сегодня есть много вопросов, но, по моему мнению, это не основание для того, чтобы мы отказались от этого процесса, поскольку я не вижу альтернативы этому», - сказал ректор Ереванского лингвистического университета им. В. Брюсова Сурен Золян.
Он отметил, что большое влияние на отношения Армении и Турции имеет также внешний мир.
«Предположим, очень скоро, скажем, не то что в течение шести недель, а раньше обострятся отношения между главными игроками, и это обязательно отразится на армяно-турецких отношениях. Фактор Азербайджана может сыграть другую роль, то есть, всё спрогнозируем, но также увидим тот путь, который является самым выгодным», - сказал ректор.