Ինչպես տեղեկացնում է «Bakililar.AZ»-ը, Ադրբեջանի առաջին միջազգային ալիքի հայալեզու տարբերակի բացումը սպասվում է արդեն սեպտեմբերի վերջին։ Այդ մասին հաղորդել է «Հեբերլյար» ATV դեպարտամենտի խմբագիր Վագիֆ Այդինոգլուն։
Նրա խոսքերով՝ հեռուստաընկերության համար գնվել են տեխնիկական սարքավորումների նորագույն մոդելները, որոնց տեղադրման աշխատանքներն արդեն մոտենում են ավարտին։ Դեռևս խնդիրներ կան արբանյակային կապի և հաղորդիչների հետ։
«ATV Int»-ը հաղորդելու է 5 լեզուներով։ Նորությունների ադրբեջանական, ֆարսիով, անգլիական, ռուսական և հայոց լեզուներով հաղորդման համար արդեն 30 մասնագետ է ընտրվել։ Վագիֆ Այդինոգլուի խոսքերով՝ քանի որ հեռուստաալիքը ստեղծվել է Ադրբեջանի քարոզչությունն իրականացնելու համար, ապա նախապատվությունը տրվելու է այդ ուղղությունն ունեցող նորություններին։
Ադրբեջանում հայալեզու հեռուստաալիք կհայտնվի

В Азербайджане появится канал, вещающий на армянском
Открытие первой армяноязычной версии международного телеканала Азербайджана «ATV International», ожидается уже в конце этого месяца. Об этом сообщил главный редактор департамента «Хеберляр» ATV Вагиф Айдыноглу.
По его словам, для телевидения закуплено техническое оборудование новейшей модели, установка которого уже находится на стадии завершения. Пока остаются проблемы, связанные с вещанием посредством трансляторов и спутниковой связи.
«ATV Int» будет вещать на пяти языках. Для трансляции новостей на азербайджанском, фарси, английском, русском и армянском языках отобрано уже до 30 специалистов. По словам В. Айдыноглу, в связи с тем, что телеканал создан в целях пропаганды Азербайджана, будет отдаваться предпочтение новостям этого направления.