Ալեքսանդր Մանասյան. «Ես կասկած չունեմ, որ Թուրքիան այս արձանագրությունները կօգտագործի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ավելի ակտիվ մասնակից դառնալու համար»
-Արձանագրության հենց նախաբանում, երբ խոսվում է միջազգային պայամանգրերի մասին (դա Կարսի պայմանագիրն է), ձևակերպումներն այնպես են լղոզված, որ նույնիսկ նախադասություն չի դառնում այդ ձևակերպումը,-խոսելով Հայաստանի և Թուրքիայի միջև նախաստորագրված արձանագրությունների մասին՝ ասել է քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը։
Նա նշել է, որ այս արձանագրությունները կարդալով՝ Թուրքիան կարող է մտածել, որ դա իր օգտին է, իսկ Հայաստանը կարող է մտածել, թե իր։
-Այդտեղ էլ պահանջվում է դիվանագիտական-քաղաքական մեծ կուլտուրա, որ այնպես չստացվի, որ այդպիսի բանաձևումներն ավելի շատ դիմացինի օգտին լինեն,-ասել է քաղաքագետը։
Նրա խոսքերով՝ Թուրքիան այս արձանագրությունները կօգտագործի՝ մասնակցելու ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին, եթե մենք ճկուն դիվանագիտություն չդրսևորենք։
-Կարսի պայմանագիրը միայն Թուրքիայի հետ չէ. այնտեղ նաև Նախիջևանի խնդիր կա։ Ես կասկած չունեմ, որ Թուրքիան այս արձանագրությունները կօգտագործի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ավելի ակտիվ մասնակից դառնալու համար, բայց, մյուս կողմից, պիտի հայկական կողմն ասի, որ արձանագրությունները կապ չունեն դրա հետ։ Այստեղ կարևորն այն է, թե դիվանագիտական կողմերից ով ոնց կաշխատի,-ասել է նա։
«7օր»-ի այն հարցին, թե մեր դիվանագիտությունն ու դիվանագետները կկարողանան այդպիսի ճկուն արտաքին քաղաքականություն վարել, Ալեքսանդր Մանասյանը պատասխանել է, որ այդ հարցը պետք է հենց դիվանագետներին տալ։
- Հարցրե՛ք՝ կկարողանա՞ք տարբեր մեկնաբանությունների դաշտում պաշտպանել մեր շահերը։ Իրե՛նց հարցրեք,-հավելել է նա։

Александр Манасян: «У меня нет сомнений, что Турция использует эти протоколы для того, чтобы стать более активным участником в урегулировании карабахского конфликта»
«Прямо в предисловии протокола, когда говорится о международных договорах (это Карский договор), формулировки так размыты, что они даже не становятся предложениями», - сказал политолог Александр Манасян, говоря о парафированных договорах между Арменией и Турцией.
Он отметил, что, читая эти протоколы, Турция может думать, что это в его пользу, а Армения - что в его пользу.
«Здесь и требуется дипломатическо-политическая культура, чтобы так не получилось, чтобы эти формулировки были больше в пользу противной стороны», - сказал политолог.
По его словам, Турция эти протоколы использует для участия в процессе по урегулированию карабахской проблемы, если мы не проявим гибкую дипломатию.
«Карский договор не только с Турцией, там есть также вопрос Нахичевана. Я не сомневаюсь, что Турция использует эти протоколы для того, чтобы стать более активным участником в урегулировании карабахского конфликта, но с другой стороны Армения должна сказать, что протоколы не имеют связи с этим. Здесь важно кто и как из дипломатических сторон будет работать», - сказал он.
На вопрос «7or» смогут ли наши дипломатия и дипломаты вести такую гибкую внешнюю политику, Александр Манасян ответил, что этот вопрос надо задать именно дипломатам.
«Спросите, можете ли в поле различных интерпретаций защитить наши интересы? Спросите их?», - добавил он.