Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Եվրոպայի ընտրական իշխանությունների ընկերակցության պատվիրակությանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայի ընտրական իշխանությունների ընկերակցության պատվիրակությանը, որը Երևանում է կազմակերպության 18-րդ տարեկան համաժողովի առիթով:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է պատվիրակության անդամներին' նշելով, որ այս միջոցառման անցկացումը Երևանում լավ առիթ է ընտրական համակարգի խնդիրների քննարկման եւ դրական ընտրական փորձի փոխանակման համար:
«Ժողովրդավարության երկար, բայց անհրաժեշտ  ճանապարհը մեզ այսօր բերել է ընտրական համակարգի զարգացման մի աստիճանի, որը հնարավորություն է տալիս անցկացնելու ազատ, արդար ընտրություններ: Բայց ասվածը, իհարկե, չի նշանակում, թե մենք ունենք կատարյալ ընտրական համակարգ: Այստեղ կան բազմաթիվ խնդիրներ,  և մենք կարիք ունենք անընդհատ կատարելագործելու մեր ընտրական համակարգը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը' այդ գործում կարևորելով միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը:
Նախագահը խնդրահարույց պատճառների թվում նշել է հետխորհրդային երկրներին բնորոշ ընտրական մշակույթի պակասը: Սերժ Սարգսյանի խոսքով' խնդիրները հաղթահարելու համար անհրաժեշտ է, որ կայանան ընտրական գործընթացին մաս կազմող բոլոր համակարգերը:
Նախագահ Սարգսյանը պատվիրակության անդամներից հետաքրքրվել է ընտրական հանձնաժողովների' կուսակցական կամ մասնագիտական սկզբունքով կազմավորման միջազգային փորձի մասին, նրանց հետ խոսել համաժողովի ընթացքում քննարկվելիք խնդիրների եւ դրանց լուծման շուրջ ակնկալվող խորհրդատվությունների վերաբերյալ:
Ընկերակցության ներկայացուցիչները, ովքեր երկար տարիներ ներգրավված են Հայաստանի հետ համագործակցությունում, նշել են, որ մեր երկրի ընտրական համակարգի բարելավումն ակնհայտ է  եւ պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու աջակցությունը ժողովրդավարացման ու ընտրական համակարգի հետագա զարգացման գործընթացներին

Президент Серж Саргсян принял делегацию Европейской ассоциации избирательных властей
Президент Серж Саргсян сегодня принял делегацию Европейской ассоциации избирательных властей, которая находится в Ереване в связи с проведением здесь 18-й ежегодной конференции этой организации.
Серж Саргсян приветствовал членов делегации, отметив, что проведение этого мероприятия в Ереване - хороший повод для обсуждения проблем избирательной системы и обмена позитивным опытом проведения выборов.
«Долгий, но необходимый путь демократии привел нас сегодня к такому уровню развития избирательной системы, который дает возможность проводить свободные, справедливые выборы. Но сказанное, конечно, не означает, что мы обладаем совершенной избирательной системой. Здесь есть многочисленные проблемы, и мы нуждаемся в постоянном совершенствовании нашей избирательной системы», - сказал Серж Саргсян, подчеркивая важность сотрудничества в этом вопросе с международными организациями.
В числе проблематичных вопросов Президент выделил недостаток избирательной культуры, характерный для всех постсоветский стран. По словам Сержа Саргсяна, для преодоления проблем необходимо, чтобы состоялись все системы, составляющие части избирательного процесса.
Президент Саргсян поинтересовался у членов делегации относительно международного опыта формирования избирательных комиссий по партийному или профессиональному принципу, говорил с ними о проблемах, которые будут обсуждаться в ходе конференции и о рекомендациях относительно их решения.
Представители Ассоциации, которые долгие годы вовлечены в сотрудничество с Арменией, отметили, что улучшение избирательной системы нашей страны очевидно. Они выразили готовность продолжать содействие процессам дальнейшего развития избирательной системы.