Սպիտակ տունը թույլ չի տա Կոնգրեսին կրճատել միջուկային համագործակցությունը ՌԴ–ի հետ
Սպիտակ տունն անընդունելի է համարել Կոնգրեսի առաջարկած օրինագիծը, որը կրճատում է տեխնոլոգիաների ֆինանսավորումը, ներառյալ ՌԴ–ի հետ համագործակցությունը միջուկային զենքի չտարածման համար։
Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատումքննարկվող 4923 համարի օրինագիծը, առաջարկված հանրապետական Մայք Սիմփսոնի կողմից, դեռևս չի դիտարկվում Կոնգրեսի նստաշրջանում։ Օրինագիծը ենթադրում է բյուջեի տեխնոլոգիական ծախսերի կրճատում 2015–ի ֆինանսական տարում 35 մլրդ դոլարով։
«ՌԴ–ի հետ համագործակցությունը՝ չտարածման վերաբերյալ, ամբողջովին համապատասխանում է ԱՄՆ ազգային շահերին և միջուկային ահաբեկչության վտանգի դեմ պայքարի գլոբալ ջանքերի հիմնական տարրն է մնում», – նշել են ԱՄՆ վարչակազմում։

Белый дом не позволит Конгрессу сократить ядерное сотрудничество с РФ
Белый дом в среду назвал неприемлемым предложенный в Конгрессе законопроект, который сокращает ассигнования на технологии, включая сотрудничество с Россией по ядерному нераспространению, сообщает РИА «Новости».
«Администрация категорически возражает против формулировок в законопроекте, которые помешают использовать ассигнования на ядерное оборонное нераспространение в том, что касается контрактов или помощи Российской Федерации», — говорится в заявлении Белого дома.
«Сотрудничество с Российской Федерацией по нераспространению соответствует национальным интересам США и остается ключевым элементом глобальных усилий по борьбе с угрозой ядерного терроризма», — отметили в администрации США.