Արման Մելիքյան. «Իշխանության ներկայացուցիչները և աջակիցներն ամեն կերպ փորձում են դա ներկայացնել որպես Հայաստանի դիվանագիտության հաղթանակ»
-Ընդհանուր առմամբ, սա հետաքրքրական տեղաշարժ է, և մենք պետք է կարողանանք գնահատական տալ ոչ միայն ըստ ձևի, այլ նաև՝ ըստ բովանդակության,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ԼՂՀ նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը՝ մեկնաբանելով Հայաստանի և Թուրքիայի միջև նախաստորագրված արձանագրությունը։
-Իհարկե, իշխանության ներկայացուցիչները և աջակիցներն ամեն կերպ փորձում են դա ներկայացնել որպես Հայաստանի դիվանագիտության հաղթանակ,-նշել է բանախոսն ու ասել, թե քաղաքական դաշտի կողմից, ըստ էության, չի տեսել ոչ մի մեկնաբանություն։ Ինչ մեկնաբանություններ էլ որ եղել են, ըստ Մելիքյանի, եղել են որպես գնահատականներ։
-Վերջին հաշվով, եթե խոսվում է հայ-թուրքական սահմանի մասին, այդ սահմանն արդեն իսկ գծված է, և եթե գոյություն ունի գործող պայմանագիր Հայաստանի և Թուրքիայի միջև, ի՞նչ լրացուցիչ արձանագրությունների մասին կարող է խոսք լինել։
Արման Մելիքյանի խոսքերով՝ այդ երկու արձանագրություններն, ըստ էության, երկու տարաբնույթ խնդիրներ են լուծում, և, մեծ հաշվով, այն կարող էր լինել միասնական փաստաթուղթ.
-Այսինքն, երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում պետք էր դիտարկել նաև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը։ Ինչի՞ համար էր պետք առանձնացնել մեկը մյուսից,-տարակուսանք է հայտնել ԼՂՀ նախկին արտգործնախարարը։

Арман Меликян: «Представители и сторонники власти всячески пытаются представить это как дипломатическую победу Армении»
«В общей сложности, это очень примечательный сдвиг и мы должны дать оценку не только по форме, но и по содержанию», - заявил бывший министр иностранных дел НКР Арман Меликян во время встречи с журналистами, комментируя протоколы, предварительно подписанные между Арменией и Турцией.
«Конечно, представители и сторонники власти всячески пытаются это представить как дипломатическую победу Армении», - отметил оратор, сказав, что со стороны политического поля, по сути, не видел каких-либо комментариев. Если и были комментарии, то лишь в виде оценки, добавил Меликян.
«В конце концов, если и говорится об армяно-турецкой границе, то эта граница уже расчерчена, и если существует действующий договор между Арменией и Турцией, о каких дополнительных протоколах может быть речь?», - говорит экс-глава МИД НКР.
По словам Армана Меликяна, эти два протокола, по сути, решают две различного рода задачи, по большому счету это может быть объединенный документ.
«То есть, в контексте урегулирования двусторонних отношений надо рассматривать также установление дипломатических отношений. Для чего надо было их разделять друг от друга?», - недоумевает бывший министр иностранных дел НКР.