Ռաֆիկ Պետրոսյան. «Թուրքիայի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու հարցում Սերժ Սարգսյանի և Լևոն Տեր–Պետրոսյանի կարծիքները համընկնում են»
«Իր իշխանության ժամանակ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը միշտ էլ եղել է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատման կողմնակից։ Ըստ երևույթին, հիմա էլ շարունակում է մնալ նույն կարծիքին»,-ասել է ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Ռաֆիկ Պետրոսյանը։ Ըստ նրա, Թուրքիայի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու հարցում Սերժ Սարգսյանի և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կարծիքները համընկնում են։ Հանրապետական պատգամավորը նշել է, որ Հայաստանին, այդուհանդերձ, շահավետ է Թուրքիայի հետ հարաբերություններ հաստատելը, չնայած նրան, որ «Հայաստանը միշտ էլ պետք է զգույշ լինի թուրքական խարդավանքներից, քծնողականությունից և շողոքորթությունից»։ «Ես միշտ էլ ասել եմ՝ թուրքը մնում է թուրք, նա երբեք էլ մեր եղբայրը չի դառնա։ Նրանց նպատակը մեծ Թուրանի ստեղծման գաղափարն է, որի ճանապարհին կանգնած է Հայաստանը»,-ասել է Ռ. Պետրոսյանը։

Рафик Петросян: «В вопросе установления добрососедских отношений с Турцией мнения Сержа Саргсяна и Левона Тер-Петросяна совпадают»
«Во время своего президентства Левон Тер-Петросян всегда был сторонником установления отношений с Турцией. По сути, сейчас тоже он продолжает придерживаться этого мнения», - сказал член парламентской фракции РПА Рафик Петросян. По его мнению, в вопросе установления добрососедских отношений с Турцией мнения Сержа Саргсяна и Левона Тер-Петросяна совпадают. Республиканский депутат отметил, что Армении выгодно установление отношений с Турцией, несмотря на то, что «Армения всегда должна остерегаться турецкого коварства, лести и подхалимства. «Я всегда говорил, что турок остается турком, он никогда не станет нам братом. Их цель - создание Великого Турана, на пути которого стоит Армения», - сказал Р. Петросян.