ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի ուղերձը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրվա առթիվ
1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին արցախահայությունը նոր էջ բացեց մեր ժողովրդի հինավուրց պատմության մեջ՝ հաստատակամորեն կանգնելով ազատ ու անկախ, ինքնիշխան ու ժողովրդավարական պետություն կերտելու դժվարին և պատվավոր ճանապարհին:
Իր ստեղծման առաջին իսկ օրից մեր հանրապետությունը ստիպված էր լուծել դժվարին խնդիրներ և առաջին հերթին ապահովել երկրի ու քաղաքացիների անվտանգությունը: Մայր Հայաստանի և Սփյուռքի հետ միասին Արցախը կարողացավ պատվով իրականացնել այդ առաքելությունը՝ պահպանելով պետական անկախությունը և էլ ավելի ամրապնդելով իր անվտանգությունը: Դա հնարավոր դարձավ հայ ժողովրդի հավաքական ուժի և միասնականության շնորհիվ: Հայրենիքի պաշտպանության գործին իրենց կյանքն են նվիրաբերել բազմաթիվ հայորդիներ: Հավե~րժ փառք ու պատիվ նրանց:
Պատերազմից հետո հանրապետության առջև ծառացան նոր մարտահրավերներ՝ այս անգամ արդեն տնտեսական ճակատում: Պետք էր վերականգնել ավերված տնտեսությունը և ամուր հիմքեր ստեղծել պետության հետագա զարգացման համար: Համայն հայության ստեղծարար կամքի և ապագայի հանդեպ արցախցու լավատեսության ու անսպառ եռանդի շհորհիվ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը հաջողվեց այդ ամենը իրականացնել համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում:
Այսօր մեր երկիրը կայուն առաջընթաց է ապրում. զարգանում են տնտեսության գրեթե բոլոր ճյուղերը, բարձրանում է բնակչության կենսամակարդակը: Մեր պետությունում գործում է միջազգային նորմերին ու չափանիշներին համապատասխանող ժաղովրդավարական համակարգ: Արցախը հանդիսանում է տարածաշրջանում կայունության պահպանման կարևորագույն գործոններից մեկը, իսկ նրա միջազգային ճանաչումը լոկ ժամանակի խնդիր է: Մեր պետության և ժողովրդի անվտանգության հիմնական երաշխավորը՝ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը, ի զորու է արժանի հակահարված տալ մեր անկախության և անվտանգության դեմ ուղղված ցանկացած ոտնձգության: Անելիքները դեռ շատ են, և մենք պետք է ամենօրյա քրտնաջան ու հետևողական աշխատանքի միջոցով լուծենք հանրապետության առջև ծառացած խնդիրներն ու էլ ավելի զորացնենք հայրենի երկիրը:
Իր զարգացման և պետական շինարարության ճանապարհին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը հետամուտ է հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման և խաղաղ գոյատևման գաղափարներին: Մենք վստահ ենք, որ ցանկացած վիճահարույց խնդիր պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով, անմիջական ու անկեղծ երկխոսության միջոցով: Միևնույն ժամանակ, խոսք անգամ լինել չի կարող Արցախի անկախության և անվտանգության չնչին իսկ թուլացման մասին: Այս բացառիկ արժեքները ենթակա չեն սակարկության:
Թանկագին հայրենակիցներ, ի սրտե շնորհավորում եմ բոլորիս այս կարևորագույն տոնի առթիվ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն և ամենայն բարիք:

Обращение Президента НКР Бако Саакяна по случаю Дня Нагорно-Карабахской Республики
2 сентября 1991 года армянство Арцаха открыло новую страницу в древнейшей истории нашего народа, твердо встав на сложный и почетный путь построения свободного и независимого, суверенного и демократического государства.
С первого же дня образования наша республика была вынуждена решать сложные задачи, и в первую очередь защитить независимость страны и обеспечить безопасность ее граждан. Вместе с Матерью Арменией и Диаспорой Арцах смог с честью осуществить эту миссию, сохранив государственную независимость и еще более укрепив свою безопасность. Это стало возможным благодаря собирательной силе и единству армянского народа. Многие сыны армянского народа отдали свои жизни защите Родины. Вечная им честь и слава!
После войны перед республикой встали новые вызовы, на этот раз уже на экономическом фронте. Нужно было восстановить разрушенную экономику и создать крепкую основу для дальнейшего развития государства. Благодаря созидательной воле всего армянства, оптимизма в отношении будущего и неиссякаемой энергии арцахцев, Нагорно-Карабахской Республике удалось преодолеть все это в относительно короткий период.
Сегодня наша страна стабильно развивается, фиксируется рост почти во всех отраслях экономики, повышается жизненный уровень населения. В нашем государстве действует демократическая система, соответствующая международным нормам и критериям. Арцах является одним из важнейших факторов сохранения стабильности в регионе, а его международное признание является лишь вопросом времени. Основной гарант безопасности нашего государства и народа - Армия обороны НКР - в состоянии дать достойный отпор любому посягательству на нашу независимость и безопасность. Однако многое еще предстоит сделать, и мы должны ежедневной кропотливой и последовательной работой решать проблемы, стоящие перед нашей республикой, и неуклонно укреплять родную страну.
На пути своего развития и государственного строительства Нагорно-Карабахская Республика руководствуется принципами установления добрососедских отношений и мирного сосуществования с соседними странами. Мы уверены, что любой спорный вопрос должен быть урегулирован исключительно мирным путем, посредством прямого и искреннего диалога. В то же время, и речи не может быть даже о незначительном ослаблении независимости и безопасности Арцаха. Эти исключительные ценности не подлежат торгу.
Дорогие соотечественники! Сердечно поздравляю всех нас с этим важнейшим праздником и желаю мира, крепкого здоровья и всего самого наилучшего.