Դաշնակցությունն «անընդունելի» է համարում նախաստորագրված արձանագրությունները
Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության (ՀՅԴ) Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանը «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում «անընդունելի» է որակել նախաստորագրված երկու արձանագրությունները՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մասին։
Հայաստանում և Թուրքիայում «ներքին քաղաքական խորհրդակցություններ» անցկացնելու վերաբերյալ երեկ ուշ երեկոյան հրապարակված հայտարարության կապակցությամբ Դաշնակցությունն այսօր հրավիրել է Գերագույն մարմնի և Բյուրոյի համատեղ նիստ։
«Քողարկված պայմանները՝ Թուրքիո կողմից արծարծված մինչև հիմա, առկա են փաստաթղթում», - ասել է Հ. Մարգարյանը,- ցավում եմ, որ մեր նախագահը գնում է մի փաստաթղթի ստորագրման, որի իրավունքը չունի: Ոչ մի իշխանություն իրավունք չունի Ցեղասպանության հարցը սակարկության նյութ դարձնի, սերունդների հաշվին հայտարարություններ անի»:
Նրա համոզմամբ՝ Հայաստանը «ավելի խորքային առումով ներքաշվում է մեծ խաղի մեջ».
«Եվ ոչ մի երաշխիք էլ չկա, որ երկու ամիս հետո այդ ստորագրված պայմանագիրը կհաստատի Թուրքիո խորհրդարանը։ Այդ պետությունից ակնկալել, որ Ադրբեջանի շահերը ստորադասի Հայաստանի հետ հարաբերություններին, կարծում եմ, մի քիչ միամտություն է»,-շարունակել է Հ. Մարգարյանը,- Կամ էլ՝ կա տակից մեկ այլ պայմանավորվածություն, որ այդ երկու ամիսների ընթացքում կամ վեց ամսվա ընթացքում պետք է նաև լուծում ստանա Ղարաբաղի հարցը՝ չակերտավոր լուծում»:
Նրա փոխանցմամբ՝ Դաշնակցությունը մշակել է առաջիկա անելիքը.
«Վիրավորական է, մեր շահերին դեմ երևույթ է, և մենք առաջիկա երկու ամսված ընթացքում ամեն ինչ անելու ենք հասարակությանը տեղյակ պահելու պայմանագրի բուն էությունից, քողարկված հարցերից»:

Дашнакцутюн считает предварительно подписанные протоколы «неприемлемыми»
В беседе с радиостанцией «Свобода» представитель Бюро Армянской Революционной Федерации Дашнакцутюн (АРФД) Грант Маргарян квалифицировал два предварительно подписанных протокола между Турцией и Арменией как «неприемлемые».
Сегодня Дашнакцутюн созвал совместное заседание Верховного органа и Бюро в связи с опубликованным вчера поздно вечером заявлением относительно  «внутриполитических консультаций» в Турции и Армении.
«Завуалированные условия, со стороны Турции до сих пор есть в документе», - сказал Г. Маргарян, - сожалею, что наш президент идет на подписание документа, который не имеет права подписывать. Никакая власть не имеет право превратить вопрос Геноцида в предмет торга, делать заявления за счет поколений».
По его убеждению, Армения «еще глубже втягивается в большую игру»
«И нет никакой гарантии, что черед два месяца парламент Турции ратифицирует это подписанное соглашение. Думаю, немного наивно, ожидать от этого государства, что оно предпочтет отношения с Арменией интересам Азербайджана», - продолжил Г. Маргарян, - Или есть другая договоренность, что в течение этих двух месяцев или шести месяцев должен быть также решен Карабахский вопрос, решение в кавычках».
По его словам, Дашнакцутюн разработал предстоящие свои шаги.
«Обидно, против наших интересов, и мы в течение ближайших двух месяцев сделаем всё для того, чтобы общество было осведомлено о сущности соглашения, о завуалированных вопросах», - сказал он.