Ալեքսանդր Արզումանյան. «Միջազգային հանրությունն ասում է, որ դու ունես ժամանակ մինչև դեկտեմբերի 31–ը և պետք է կարգավորես քո հարաբերությունները Ղարաբաղի հարցում»
-Եռանախագահող երկրների ներկայացուցիչները բազմիցս հայտարարել են, որ հանգուցալուծում են ակնկալում մինչև այս տարվա վերջ։ Թվում է, թե կա հարցի արագ կարգավորման միջազգային կոնսենսուս, և հայ-թուրքական հարաբերություներում այս արձանագրումը ցույց է տալիս, որ ընթանալու է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ բանակցությունների արագացում,-մամլո ասուլիսի ժամանակ խոսելով Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վրա հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման ազդեցության մասին՝ ասել է ՀԱԿ ներկայացուցիչ, նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը։
Նրա խոսքերով՝ միջազգային հանրությունը Սերժ Սարգսյանին մինչև դեկտեմբերի 31-ը ժամանակ է տվել Ղարաբաղյան հակամարտության հարցը կարգավորելու համար։
-Միջազգային հանրությունն ասում է՝ այդ զիջումներն իրականացնելու համար դու ինչ-որ հռետորաբանություն օգտագործիր հայ-թուրքական հարաբերություններում ճանապարհ բացելուն. մենք կանենք քո գործը, և դեմք փրկելու համար կանենք քայլեր, սակայն դրա համար ՀՀ-ն պարտավորված է լինելու ավելի ակտիվ մասնակցելու Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար պատրաստվող այն փաստաթղթի շուրջ բանակցություններին, որն ընդհանրապես անընդունելի է,-ասել է նա։

Александр Арзуманян: «Международное сообщество говорит, что у тебя есть время до 31 декабря, и ты должен урегулировать свои отношения по Карабахскому вопросу»
«Представители стран трех сопредседателей неоднократно заявляли, что ожидают разрешение до конца этого года. Кажется, что есть международный консенсус быстрого решения этого вопроса и эта констатация армяно-турецких отношений показывает, что произойдёт ускорение переговоров вокруг проблемы Нагорного Карабаха», - заявил, выступая на пресс-конференции, представитель АНК, бывший министр иностранных дел Армении Александр Арзуманян, говоря о влиянии армяно-турецких отношений на урегулирование Карабахского конфликта.
По его словам, международное сообщество дало Сержу Саргсяну время до 31 декабря для урегулирования вопроса карабахского конфликта.
«Международное сообщество говорит, что для осуществления этих уступок ты используй какое-то ораторство для открытия пути к армяно-турецким отношениям, мы сделаем твое дело и для спасения лица сделаем шаги, однако для этого РА будет обязана более активно участвовать в переговорах вокруг документа по урегулированию карабахского конфликта, который вообще неприемлем», - сказал он.