Թուրքագետ. «Այս արձանագրությունները մեր դիվանագիտության առաջընթացն են»
-Այս արձանագրությունները մեր դիվանագիտության առաջընթացն են։ Այդ երկու փաստաթղթերը և ճանապարհային քարտեզը հայության համար ունեն կարևոր դրական նշանակություն,- «Դե ֆակտո» ակումբում Հայաստանի և  Թուրքիայի միջև նախօրեին նախաստորագրված արձանագրությունները գնահատելիս՝ ասել է ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Նրա կարծիքով վերոնշյալ փաստաթղթերի դրական կողմերից մեկն այն է, որ թուրքական դիվանագիտությունը համաձայնվել է հրաժարվել հայ-թուրքական հարաբերությունները ԼՂՀ հիմնահարցի հետ կապելուց։ Նա դրական  է համարել նաև այն փաստը, որ Թուրքիան, որը մշտապես ձգտել է, որ Հայաստանը հրաժարվի Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացից, այսօր ինքն է հրաժարվել այդ նախապայմանից.
-Մենք ունենք փաստաթուղթ, որտեղ չկա  «ցեղասպանություն» բառը, «պատմաբանների հանձնաժողով» բառը, Լեռնային Ղարաբաղի մասին խոսք չկա։ Սա դիվանագիտություն է, եթե բառը չկա, ուրեմն երևույթն էլ չկա։
Նրա խոսքերով՝ ստեղծվելու է միջկառավարական հանձնաժողով, որն ունենալու է իր ենթահանձնաժողովները, որոնք, սակայն, զբաղվելու են ոչ թե պատմական փաստերն ուսումնասիրելով, այլ փորձելու են երկու երկրների հարաբերությունների բարելավմանն ուղղված ուղիներ գտնել։

Тюрколог: «Данные протоколы являются прогрессом нашей дипломатии»
«Данные протоколы являются прогрессом нашей дипломатии. Эти два документа и дорожная карта имеют важное положительное значение для армянства», - сказал в клубе «Де-Факто» директор Института востоковедения НАН РА Рубен Сафрастян, оценивая протоколы, предварительно подписанные накануне между Арменией и Турцией.
По его мнению, одна из положительных сторон вышеуказанных документов в том, что турецкая дипломатия согласилась отказаться от увязывания армяно-турецких отношений с Нагорно-карабахской проблемой. Он посчитал положительным также тот факт, что Турция, которая постоянно стремилась, чтобы Армения отказалась от процесса признания Геноцида, сегодня отказалась от этого предусловия.
«У нас есть документ, где нет слов «геноцид», «комиссия историков», нет речи о Нагорном Карабахе. Это дипломатия, если нет слова, значит, нет и явления», - отметил он.
По его словам, будет создана межправительственная комиссия, которая будет иметь свои подкомиссии, которые, однако, будут заниматься не изучением исторических фактов, а попытаются найти пути, направленные на улучшение отношений между двумя странами.